Szczęśliwy numerek na dziś:

9Nasi PARTNERZY

Dane archiwalneZaczynamy wakacje

23
czerwca
2017

Dzisiaj w kinie Marzenie odbyło się zakończenie roku szkolnego
VII Liceum Ogólnokształcącego. Tradycyjnie najlepsi uczniowie odebrali podczas uroczystości świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za zaangażowanie.

O tym, co się wydarzyło w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy przypomniała nam klasa 1b w prezentacji łączącej fotografie i filmy wykonane w kończącym się roku szkolnym.
Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas na spotkania
z wychowawcami.
Życzymy wszystkim miłego wypoczynku!
Więcej zdjęć w galerii. ZAKROKU_2017.JPG

14 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej, w którym wzięło w nim udział siedmioro uczniów naszej szkoły.
VII LO reprezentowali: sześcioosobowy zespół w składzie - Adrian Kaczówka z kl. Ib, Grzegorz Rubacha z kl. I c, Gabriela Kukla z kl. II d, Edyta Uriasz z kl. II d, Nicola Niezgoda z kl. IIe, Paulina Wieczorek z kl. II e oraz indywidualna wykonawczyni - Joanna Marian z kl. Ie.
Nasi uczniowie przedstawili piosenki: Helene Fischer "Atemlos durch die Nacht"
i Lindy Hesse "Ich bin ja kein Mann". Zespół "Siódmego" uzyskał w konkursie wyróżnienie jury.
Gratulujemy! niem.jpg

Dzisiaj w Tarnowskim Teatrze odbył się finał V edycji Artystycznego Przeglądu Lawiny Animuszu Uczucia Zdolności. Nasi uczniowie wzięli udział w edycjach wokalnej i fotograficznej konkursu.
"Siódme" reprezentowało czworo uczniów Adrian Kaczówka 1b, Paulina Wieczorek 2e, Gabriela Kukla 2d, Grzegorz, Rubacha 1c, którzy zdobyli uznanie i nagrodę obiektywnej publiczności. Słuchaczom przypadły do gustu piosenki "Dach" Tabb&Sound'N'Grace oraz "Wariatka tańczy" Maryli Rodowicz.
Gratulujemy!
Zdjęcia możecie obejrzeć na stronie internetowej UMT.

7 czerwca udaliśmy się do Centrum Informacji Turystycznej na tarnowskiej Starówce by kontynuować lekcje angielskiego w terenie oraz promować naszą szkołę.
W Centrum Informacji pobraliśmy ulotki w języku polskim i angielskim dotyczące najciekawszych miejsc naszego miasta, a następnie wcieliliśmy się w rolę przewodników turystycznych oprowadzających turystów po Starówce,
z uwzględnieniem szlaku turystycznego na końcu którego znajduje się VII LO.
Zobaczcie zdjęcia z naszej pracy i efekty wykonanego zadania. przezstarowke_doviilo.JPG

Ogólnoszkolne dyktando w języku niemieckim - konkurs o tytuł Mistrza Ortografii Języka Niemieckiego – kwiecień 2017.
Do dyktanda w j. niemieckim przystąpili uczniowie wszystkich klas II.
Wyniki:
I miejsce – Edyta Uriasz, kl. II d
II miejsce – Kinga Nalepa, kl. II b
III miejsce – Wiktoria Buczek, kl. II d, Natalia Mazur, kl. II e

Konkurs o tytuł Mistrza Gramatyki Języka Niemieckiego Klas I – maj 2017
W konkursie uczestniczyli uczniowie wszystkich klas I.
Wyniki:
I miejsce – Natalia Brataniec, kl. I c
II miejsce – Monika Anioł, kl. I e
III miejsce – Karolina Chudeusz, kl. I f

Konkurs o tytuł Mistrza Gramatyki Języka Niemieckiego Klas II – maj 2017
W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich klas II.
Wyniki:
I miejsce – Edyta Uriasz, kl. II d
II miejsce – Aneta Łabno, kl. II d
III miejsce – Kinga Nalepa, kl. II b, Patrycja Starzyk, kl. II c

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej – czerwiec 2017
W konkursie organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 naszą szkołę reprezentują:
- sześcioosobowy zespół wokalistów w składzie - Adrian Kaczówka z kl. I b, Grzegorz Rubacha z kl. I c, Gabriela Kukla z kl. II d, Edyta Uriasz z kl. II d, Nicola Niezgoda z kl. IIe, Paulina Wieczorek z kl. II e
- oraz indywidualna wykonawczyni: Joanna Marian z kl. I e. Zespół przedstawi niemiecką piosenkę „Atemlos durch die Nacht”, Asia Marian zaprezentuje piosenkę „Ich bin ja kein Mann”.

Życzymy powodzenia!

Uczniowie z klas dziennikarskich VII LO wzięli udział w konkursie na najciekawszy reportaż, wywiad lub fotorelację. Musieli wybrać ważny temat, interesującego rozmówcę lub ciekawe wydarzenie i przygotować poprawnie materiał dziennikarski.
Najlepszy wywiad przygotowała Kinga Nalepa z klasy 2b. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęli: Julia Moździerz 2b i Oskar Grebner 2b - drugie oraz Aleksandra Wójcik 2b - trzecie miejsce. Najciekawszą relację z wydarzenia nadesłała Zuzanna Oleś 2b - zajmując pierwsze miejsce. Kolejne otrzymują: Zuzanna Jop 1b oraz Ewelina Nalepa 2b i Zuzanna Ptasznik 1b.
W kategorii reportaż nie zgłoszono żadnych prac. Natomiast za opowiadanie Anna Kapustka z klasy 1b otrzymuje wyróżnienie.
Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

6 czerwca udaliśmy się na kolejną lekcję w terenie w ramach projektu Angielski Kuźnią Talentów. Byliśmy w Parku Strzeleckim w Biurze
Wystaw Artystycznych, gdzie znajduje się doroczna wystawa Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie.

Naszym celem było wcielenie się w rolę reportera i przeprowadzenie wywiadu
z autorem danej pracy plastycznej, aby lepiej zrozumieć jego twórczość. Aby tego dokonać podzieliliśmy się na dwie grupy i przedstawiliśmy dokładny opis wybranej pracy oraz uzasadniliśmy swój wybór. Realizując to zadanie udowodniliśmy, że potrafimy wspólnie tworzyć, rywalizować oraz akceptować opinie innych. Tego typu zajęcia otwarte pozwalają lepiej się poznać indywidualnie i w grupie.

Tu znajdziecie jeszcze kilka zdjęć, a poniżej nasz opis obrazu oraz przykładowe pytania do autora.

In the painting we can see a huge heart on the black background. The heart is red, blue, pink and purple. On top of the painting there is a big word HEARTBEAT and at the bottom there is the same word but with a different ending HEARTBUT.

Questions directed to the author of this painting:
1. What inspired you?
2. What does the word HEARTBUT mean?
3. Why did you use these colours?
4. How did you feel when you were creating it?
5. Did this painting affect your relationship with Anka?
angielski_bwa.JPG

Pragniemy gorąco podziękować uczniom VII LO zaangażowanym
w realizację projektu Angielski Kuźnią Talentów. Dziękujemy, że regularnie spotykaliście się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3,
z przedszkolakami w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz
w Przedszkolu nr 3 wykonując przydzielone Wam zadania.

Do zobaczenia w przyszłym roku. Na pewno po wakacjach wkład w wykonywane zadania będzie jeszcze bardziej owocny.
Thank you and see you soon!
Opiekunowie p. Agata Bochenek i Magdalena Stochmal

My czytamy wszędzie!

6
czerwca
2017

Podobnie jak w ubiegłym roku nasza szkoła włączyła się w akcję "Jak nie czytam, jak czytam". Tym razem czytaliśmy na ruinach zamku na Górze Świętego Marcina oraz na fontannie przy ul. Krakowskiej.
Klasa 2b, w ubiegłym tygodniu, udała się na wycieczkę na Marcinkę. Tam pokazaliśmy, że czytać można na ruinach zamkowych, mając widok na panoramę Tarnowa. I nie przeszkadzają nam w tym nawet "dzikie" zwierzęta. Wczoraj klasa 1b udowodniła, że czytać można także na fontannie. Wybraliśmy najciekawszą w naszym mieście - układ słoneczny.
Pokazaliśmy, że uczniowie "Siódmego" czytają, że czytanie jest wśród młodzieży popularne i staramy się zachęcać do czytania innych, również dorosłych. Bo przecież ciekawa książka to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu!
"Jak nie czytam, jak czytam" to ogólnopolska akcja czytania, której organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Jej celem jest promowanie czytania wśród młodzieży, która pokazuje, że czytać można wszędzie. W ubiegłym roku biliśmy rekord w czytaniu jak największej ilości uczniów na tarnowskim Rynku.
Zobaczcie jak było. jaknie_czytam_2017.JPG

1 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka zachęcający uczniów do ruchu na świeżym powietrzu.
Dziewczęta i chłopcy mogli rywalizować między sobą na boiskach Pałacu Młodzieży grając w koszykówkę i piłkę nożną. Każda drużyna biorąca udział w rozgrywkach dostała upominki. Zwycięzcami grupy chłopców została klasa 2d, a dziewczyn - 1f.
Gratulujemy!
Zobaczcie jak było. 1.JPG

W majowym konkursie fotograficznym pochwaliliście się swoimi domowymi pupilami (choć nie wszystkie z nich nadają się do przytulenia). Wybór najlepszych okazał się bardzo trudny - nadesłaliście dużo zdjęć, "słodkie" portrety.
Najlepsze zdjęcia przygotowali: Jagoda Madejczyk 1b i Patrycja Słowik 1b - I miejsce; Patrycja Lebryk 2b i Aleksandra Wójcik 2b - II miejsce; Bartosz Tryba 2b i Oskar Budzik 2b - III miejsce.
Dodatkowo wyróżnienia otrzymują: Karolina Pocica 2b, Katarzyna Marć 2b, Aleksandra Dragan 2b, Klaudia Korzeniowska 1b, Patrycja Oleksyk 1b.
Przypominamy, że tematem czerwcowego konkursu fotograficznego jest koniec roku szkolnego - jak kończymy naukę (pomysłowe, dowcipne zdjęcia kojarzące się
z nadchodzącymi wakacjami). Termin składania prac tym razem krótszy - do
12 czerwca, na adres: redakcja7niebo@interia.pl.
Zobaczcie sami. zwierzaki_2017.jpg

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części sondy zrealizowanej w ramach lekcji plenerowej z języka angielskiego, pod kierunkiem pani Agaty Bochenek oraz pani Magdaleny Stochmal.
Obejrzyjcie. sonda_2.jpg

Brawo Dawid!

29
maja
2017

Dawid Fiołek, uczeń klasy 2c zajął drugie miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie dla uczniów Matematyka & GeoGebra MaGIK.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników i pokaz prac odbędą się
3 czerwca w Warszawie w siedzibie Microsoftu.
W tym roku Dawid wykonał pracę: Jajko wielkanocne, które możemy zobaczyć tutaj.
To już drugi sukces Dawida, w zeszłym roku otrzymał wyróżnienie w kategorii: Sztuka. Jego praca z ubiegłorocznergo konkursu MaGIK.

Dzisiaj odbyły się rozgrywki o Mistrzostwo Tarnowa w Piłce Nożnej Chłopców. Nasza drużyna po ciężkich bojach wywalczyła wicemistrzostwo Tarnowa.
"Srebrna drużyna" grała w składzie: Dawid Kubik, Karol Kuczek. Wiktor Kutrzuba, Piotr Łazarz, Mateusz Łyszczek, Mikołaj Mróz, Piotr Pochroń, Norbert Stachura, Kacper Waśko, Wiktor Woźny. Opiekunem drużyny jest pan Tomasz Żmuda.
I jeszcze kilka zdjęć. wicemistrz_nozna_2017.jpg

Tym razem młodzież nagrała go w formie popularnego ostatnio
maneqinn challenge.

Zapraszamy do oglądania! filmik_manekin.jpg

Zobaczcie film zrealizowany w ramach lekcji plenerowej z języka angielskiego, pod okiem pani Agaty Bochenek oraz pani Magdaleny Stochmal.

Zobaczcie sami. zsonda_o7lo.jpg

24 maja odwiedziliśmy Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy mieszczący się przy ulicy Romanowicza. Przywieźliśmy jego podopiecznym puzzle, książki i płyty z bajkami i filmami edukacyjnymi, które wcześniej zebrali uczniowie naszej szkoły.
Mieliśmy też okazję poznać kilku uczniów SOSW i miło spędzić z nimi czas. Będziemy ciepło wspominać to spotkanie. wszkole_naromanowicza.JPG

Uczniowie z klasy 2b uczestniczyli w lekcji poświęconej promocji, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.
Rzecznik prasowy uczelni i szef Biura Promocji PWSZ, Piotr Kopa opowiadał o tym, jak prowadzona jest promocja tej tarnowskiej szkoły wyższej oraz jakie oferuje ona możliwości kształcenia i rozwoju dla młodych ludzi. Uczniowie klasy dziennikarskiej obejrzeli prezentację multimedialną oraz film promocyjny PWSZ. Na kończenie zwiedzili piękny, nowoczesny kampus uczelni. 2b_pwsz.jpg

Cieszymy się, że mogliśmy Was gościć dzisiaj podczas Dnia Otwartego
VII Liceum Ogólnokształcącego. Mamy nadzieję, że ciekawie spędziliście czas, obejrzeliście szkołę, poczuliście jej atmosferę i skorzystaliście z licznych, przygotowanych specjalnie dla Was atrakcji.

A było z czego wybierać! Konkursy językowe, zadania matematyczne i logiczne, quizy językowe, doświadczenia z fizyki, a nawet wybuch wulkanu w pracowni chemicznej. Mamy nadzieję, że podobały się Wam: pokaz mody historycznej, prezentacje postaci literackich, pokazy taneczne i smakołyki ze zdrowej żywności. Zobaczyliście jak powstaje gazetka i znaleźliście się na jej pierwszej stronie.
Do zobaczenia we wrześniu! Zobaczcie, jak było: galeria nr 1 i galeria nr 2. dzien_otwarty_2017.JPG

Dnia 18 maja uczniowie klas Ic i IIc uczestniczyli w dyskusji panelowej przeprowadzonej przez pracownika naukowego UEK w Krakowie dra Krzysztofa Głuca „ Jaka przyszłość Europy? Scenariusze rozwoju polityki i gospodarki.”

Dnia 12 maja 2017 uczniowie klas Ia, Ic i Ie uczestniczyli w projekcie zorganizowanym przez WSIiZ w Rzeszowie „Ciekawa lekcja z przedsiębiorczości”.
Wykładowca i pracownik Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości WSIiZ współautor symulacji biznesowych Revas pan Wojciech Pitura w sposób bardzo ciekawy i prosty przedstawił jak powstawały pomysły wielkich biznesów i ich realizacje na miarę Facebook-a czy Nasza-klasa.

Najlepsze zdjęcia w kwietniowym konkursie fotograficznym, którego tematem była wiosna, przygotowali: Patrycja Oleksyk 1b - I miejsce, Zuzanna Ptasznik 1b - II miejsce i Wiktoria Kwiek 1b - III miejsce.
Dodatkowo wyróżnienia otrzymują: Zuzanna Jop 1b i Anna Kapustka 1b.
Przypominamy, że tematem majowego konkursu fotograficznego, na Wasze życzenie, są nasze domowe pupile: psy, koty, rybki, kanarki...
Zobaczcie więcej zdjęć w naszej galerii. konku_fot_kwiec.jpg

Dziś w kinie "Marzenie" pożegnaliśmy naszych maturzystów. Były podziękowania dla samorządu szkolnego, laureatów konkursów, sportowców oraz tych, którzy zasłużyli się dla VII LO i swoich klas. Najlepsi uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem.
Dla maturzystów "Siódmego" dobiegł końca pewien etap ich życiowej podróży – nauka w liceum. To, jak spędzili te trzy lata przypomnieli im uczniowie klasy 2b
w prezentacji multimedialnej, w której przywołali wspomnienia trzecioklasistów ze szkoły i z ciekawych wydarzeń z ostatnich trzech lat.
Dla wszystkich uczestniczących w uroczystości zakończenia roku szkolnego maturzystów niespodzianką był występ dzieci z Przedszkola Publicznego nr 18, które przestawiły uroczą wersję "Rzepki" Juliana Tuwima.

Matury rozpoczynają się w przyszły czwartek. Wszystkim trzecioklasistom życzymy powodzenia!
Zobaczcie więcej zdjęć w naszej galerii. zakonczenie_roku3kl_2017.JPG

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu klasa 1f zainicjowała w naszej szkole akcję "VII Liceum bezpieczne w sieci".
Z tej okazji uczniowie przygotowali plakaty, które możemy obejrzeć na korytarzach naszej szkoły. Zwracają w nich uwagę na to, by każdy z nas budował w internecie bezpieczne i przyjazne środowisko on-line. Obejrzyjcie je koniecznie! dzie_ internetu.jpg

Promujemy czytanie

26
kwietnia
2017

Jak co roku z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
uczniowie klasy 2b, wraz z opiekunami, "uwalniali" swoje książki na ulicach Tarnowa.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Zobaczcie jeszcz kilka zdjęć. uwolnij_ksiazke_2017.JPG

Mistrzem ortografii został w tym roku został uczeń klasy 1a Filip Zatorski. Tytuły wicemistrzów przypadły Patrycji Kłusek z klasy 2b i Wiktorowi Woźnemu z klasy 2c.
Pozostałe wyniki konkursu ortograficznego znajdziecie w załączniku.

W ubiegły piątek po raz kolejny uczniowie naszej szkoły gościli w Szkole Podstawowej nr 3. Nasza młodzież pomagała uczniom szkoły w odrabianiu lekcji.
Zainteresowanie było ogromne, wdzięczne dzieciaki okazały wiele radości z pomocy swoich starszych kolegów w odrabianiu lekcji. Wszyscy czekają na kolejne spotkania.

W ubiegły piątek, 21 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Marcina Kwaśnego - aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego.
Marcin Kwaśny urodził się w Tarnowie, tutaj chodził do liceum, a w ostatnich dniach gości na 31. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej. Znalazł czas, by podzielić się z nami swoimi wspomnieniami o Tarnowie, a także opowiedzieć o przygodzie z aktorstwem
i wrażeniach z planów zdjęciowych.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, mieliśmy okazję, by zadawać mu pytania. Na zakończenie otrzymaliśmy autografy i mogliśmy zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Zobaczcie jeszcz kilka zdjęć. marcin_kwasny.jpg

8 kwietnia odbył się VI Integracyjny Maraton Pływacki o Puchar Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W najlepszej drużynie popłynął Tomasz Grzesik, uczeń klasy 3d VII LO.
Zabawa polegała na pływaniu w sztafecie przez dwie godziny bez przerwy. Sztafeta, w której płynął Tomek Grzesik była najlepsza, pokonała 8225 m, w tym sam Tomek - 900 m. tomek_grzesik.jpg

We wtorek, 18 kwietnia w Tarnowskim Teatrze odbył się finał projektu muzycznego Kontra-Takt.
Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do finału przez 6 tygodni pod opieką Sławka Ramiana, uczestnika czwartej edycji "The Voice of Poland", "Szansy na sukces", Bitwy na głosy" i profesjonalnego nauczyciela wokalu. Drużyna "Siódmego" zaprezentowała dwa utwory: energiczny przebój "Dach" i delikatną balladę "More than words". Obie piosenki zostały pozytywnie ocenione przez jury oraz przychylnie odebrane przez publiczność.
Zespół VII LO wystąpił w składzie: Edyta Uriasz 2d, Kamila Lenkiewicz 2b, Adrian Kaczówka 1b, Grzegorz Rubacha 1c, Gabriela Kukla 2d, Karolina Pocica 2b, Paulina Wieczorek 2e oraz Nikola Niezgoda 2e. Dodatkowo Gabriela Kulka otrzymała wyróżnienie za najbardziej oryginalny głos w drużynie.
Zobaczcie, jak się zaprezentowali w Małopolskiej Telewizji IMAV: piosenka w języku angielskim i piosenka po polsku.
A tu znajdziecie filmik z przygotowań fo finału.
Więcej zdjęć na stronie Urzędu Miasta i portalu Tarnow.in. kontra_takt_final.jpg

Wielkanoc 2017

13
kwietnia
2017
wielkanoc_2017.jpg

10 kwietnia uczniowie klasy 2a VII LO w Tarnowie wzięli udział
w zajęciach języka angielskiego w terenie, drugiej z cyklu „żywych lekcji w terenie” na Starówce miasta Tarnowa.

Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach projektu „Angielski - kuźnią talentów”. Uczniowie samodzielnie przygotowali i przeprowadzili ankietę dotyczącą znajomości języków obcych wśród mieszkańców Tarnowa (dzieci, młodzieży i ludzi starszych). Celem zadania było między innymi zainteresowanie mieszkańców nauką języków obcych poprzez naukę poza budynkiem szkolnym. Uczniowie wykonali zadanie
z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem oraz cieszyli się pełnią aprobatą wśród respondentów.
Tu znajdziecie analizę wyników ankiety.
A jak wyglądała ankieta dowiecie się tu: część 1 i część 2. Opiekunami projektu są nauczycielki języka angielskiego: pani Magdalena Stochmal i pani Agata Bochenek.
Zobaczcie jeszcz kilka zdjęć. angielski_nastarowce.JPG

Uczniowie klasy dziennikarskiej ćwiczyli robienie zdjęć w plenerze. Ich zadaniem było znalezienie wiosny.
Zobaczcie zdjęcia. wiosna_2017.jpg

Drużyna naszych siatkarzy odniosła kolejny sukces. W rozegranym
dzisiaj finale XVI Memoriału Stanisława Jedlińskiego w piłce siatkowej chłopców zajęliśmy II miejsce.

Graliśmy w składzie: Adam Szwed 1f, Jakub Wal 2a, Grzegorz Rubacha 1c, Piotr Pochroń 1f, Krystian Wielgus 2e, Michał Kołton 2a. memorial_2miejsce.jpg

Dnia 7 kwietnia uczniowie z klas Iie i Iid wysłuchali wykładu „Matematyczne RPG”- dra Paweł Ozorka w PWSZ w Tarnowie w ramach Matematycznych Piątków.
Podczas wykładu poznaliśmy przykłady ciekawych zastosowań matematyki do tworzenia gier komputerowych.

W III LO w Tarnowie odbył się dzisiaj Konkurs Piosenki Lat 70. i 80.
Naszą szkołę reprezentował duet: Karolina Pocica i Adrian Kaczówka, którzy zaprezentowali w piosenkę "Lay all your love on me" z filmu "Mamma Mia".

Karolina została wyróżniona za aktywność na scenie w trakcie występu. konkurs_piosenka_l70.jpg

Zakończyliśmy drugą edycję Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. We wszystkich pięciu etapach wzięło udział 123 uczniów naszej szkoły z klas: 1a,1f,1e,2a,2c,2d,2b,2e,3b,3c,3d.
Zwycięzcami ostatniego, piątego etapu są:
klasy I - Sylwester Wielgus - kl.1a
klasy II- Wiktoria Buczek - kl.2d
klasy III- Jeremi Serafin - kl.3b

Natomiast zwycięzcami całej edycji są:
klasy I- Krystian Ciura - kl.1a
klasy II- Wiktoria Buczek - kl.2d
klasy III- Jeremi Serafin - kl.3b

Serdecznie dziękuję nauczycielom anglistom, którzy układali i poprawiali treści konkursowe oraz wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji. Mam nadzieję, iż spodobała Wam się taka forma zabawy z językiem angielskim. Jeszcze raz dziękuję i zapraszam do udziału w nowej formie w roku szk. 2017/18.
Pozdrawiam, sekretarz konkursu E.Krzemińska angielski_laureaci_2017.jpg

21 kwietnia Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie organizuje dzień otwarty. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o zgłaszanie się
do pani Bożeny Kajmowicz.

W Tarnowie trwają Miejskie Targi Edukacyjne. Jak co roku swoje stoisko przygotowało na nie również VII LO.
Nasi uczniowie i nauczyciele rozdawali ulotki i foldery poświęcone szkole, informowali gimnazjalistów o ofercie edukacyjnej i udzielali odpowiedzi na pytania, wręczali szkolne gadżety.
Jutro drugi dzień targów w siedzibie OHP przy ul. Mościckiego.
Więcej zdjęć w galerii "Siódmego". 7natargach_edu_2017.jpg

Wczoraj odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej organizowany przez IV LO. Naszą szkołę reprezentowali laureaci szkolnego konkursu: Karolina Pocica z klasy 2b i Adrian Kaczówka z klasy 1b, którzy zaśpiewali w duecie.
karolina_adrian.jpg

Maturzyści w Krakowie

6
kwietnia
2017

Już za miesiąc naszych tegorocznych maturzystów czeka egzamin dojrzałości. Ze względu na maturę zbliżającą się wielkimi krokami uczniowie klas 3a i 3d pod opieką pani Elżbiety Ostrowskiej i pani Barbary Grochulskiej wybrali się na dni otwarte Uniwersytetu Pedagogicznego
i Uniwersytetu Ekonomicznego do Krakowa.

Przyszli studenci mogli zobaczyć być może przyszłą uczelnię od wewnątrz, dowiedzieć się więcej od starszych kolegów, którzy już wiedzą jak studiowanie wygląda i co dany kierunek ma do zaoferowania. Po zapoznaniu się z ofertą szkół wyższych uczniowie VII LO mieli okazję zwiedzić dawnej stolicy naszego kraju. Pogoda jak najbardziej sprzyjała spacerom i można było zauważyć pierwsze ślady wiosny na krakowskim rynku oraz nad Wisłą. Ludzi na ulicach nie brakowało. Bryczki dodają miastu niesamowitego uroku, jak również zwiedzający z obcych krajów, spacerujące rodziny i zakochani. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat miasta. Uczennice klasy 3a również zachwyciły się Krakowem i postanowiły uwiecznić na zdjęciu chociaż część jego nastroju. Tym sposobem maturzyści połączyli przyjemne zwiedzanie miasta z pożytecznym zbieraniem informacji o krakowskich uczelniach. w_krakowie.jpg

Konkurs dziennikarski

5
kwietnia
2017

Redakcja gazetki szkolnej "Siódme Niebo" zaprasza do wzięcia udziału
w konkursie dziennikarskim. Należy przygotować, do wyboru: reportaż, wywiad lub fotorelację. Termin zgłaszania prac: 26 maja 2017 r.

Szczegóły w regulaminie konkursu.

31 marca troje uczniów z klasy 1f VII LO odwiedziło Szkołę Podstawową nr 3, by pomóc swoim młodszym kolegom w zrobieniu zadań domowych.
45-minutowe spotkanie okazało się ciekawe i owocne. I nasi licealiści i mali uczniowie byli zachwyceni miłą wizytą i przyjemną nauką. Pierwszoklasiści z chęcią odrabiali swoje prace domowe, a nasi koledzy służyli im pomocą.

Angielski w plenerze

5
kwietnia
2017

31 marca roku klasa 2b wybrała się do Parku Strzeleckiego by zrealizować projekt: "Angielski Kuźnią Talentów", realizowanego w naszej szkole.
Uczniowie podzieleni zostali na cztery grupy, każda z nich musiała znaleźć obiekt warty uwagi i opisania. Wybraliśmy Mauzoleum gen. Józefa Bema, budkę w której można zakupić przekąski oraz "Grzyba", który znajduje się na placu zabaw. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, wspólnie pracowali, korzystali
ze znajomości języka angielskiego w dyskusji, co sprawiało im dużą przyjemność. Dzięki temu zadaniu uczyli się wspólnie pracować i zobaczyli, że ma to na nich dobry wpływ. Udowodniliśmy, że uczyć możemy się wszędzie, a nie tylko
z podręczników w szkole. Prace wszystkich uczniów zostały ocenione przez opiekunów, panią Agatę Bochenek oraz panią Magdalenę Stochmal. Przygotowywana jest kolejna lekcja języka angielskiego w terenie. Mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej. park_strzelecki_ang.jpg

Dzisiaj mieliśmy okazję zobaczyć, jakie uzdolnienia mają uczniowie
VII LO. W kinie "Marzenie" odbyła się 7. edycja Przeglądu Talentów.

Prezentacje zdominowały osoby śpiewające, ale nasi koledzy pokazali również, że interesują się rysowaniem, grafiką, tańcem, fotografią oraz aktorstwem. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się świetnie!
Zobaczcie więcej zdjęć. talenty_2017.jpg

Nasza wuefistka, pani Joanna Tworzydło, wraz grupą "cheer moms" zdobyła pierwsze miejsce w 20. Mistrzostwach Polski Cheerleaders, które odbyły się w ubiegły weekend w Łochowie. Panie Startowały w kategorii Pom Dance Premiere Senior II.
Grupa "cheer moms" z Tarnowa liczy 10 kobiet, w wieku 30+. Trenuje od trzech lat po okiem Agnieszki Wlezień. Większość z nich jest mamami małych cheerleaderek, które trenuje ta sama instruktorka. Drugim trenerem pań jest Zuzanna Dziurdzia, uczennica klasy 3a VII LO. To drugi sukces tarnowskich "cheer moms", w 2015 roku zdobyły srebro.
Gratulujemy Pani Profesor! cher_mums.jpg

Graliśmy dzisiaj w XVI Memoriale Stanisława Jedlińskiego w piłce siatkowej chłopców organizowanym przez klub sportowy LIDER przy
ZSEM w Tarnowie.

Zakwalifikowaliśmy się do finału wygrywając dwa mecze:
VII LO - Gimnazjum nr 6 (2:0)
VII LO - ZSB (2:0)
Graliśmy w składzie: Adam Szwed, Jakub Wal, Grzegorz Rubacha, Krystian Wielgus, Piotr Pochroń, Michał Kołton. siatka_memorial.JPG

29 marca odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej zorganizowany przez panią Urszulę Banaś-Mróz oraz panią Magdalenę Stochmal.
W rywalizacji wzięli udział: Paulina Wieczorek 2e, Nikola Niezgoda 2e,Żaneta Woźny 1e, Joanna Marian 1e, Adrian Kaczówka 1b, Karolina Pocica 2b oraz Kamila Lenkiewicz 2b.

Wyniki:
I miejsce - duet Karolina Pocica i Kamila Lenkiewicz 2b
II miejsce – Adrian Kaczówka 1b
III miejsce – Paulina Wieczorek 2e
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i trzymamy kciuki za zwycięzców, którzy wystąpią w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej
w IV LO.
Tu znajdziecie więcej zdjęć z konkursu. piosenka_ang_2017.JPG

Czytamy dzieciom bajki

3
kwietnia
2017

Uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielką języka angielskiego, panią Bochenek, wpadli na ciekawą koncepcję, polegającą na czytaniu bajek dzieciom z przedszkola w ramach ich zajęć w bibliotece. Raz w tygodniu wychodzimy w tym celu do mieszczącej się nieopodal naszej szkoły Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego.
Przez krótki czas czytamy tam wcześniej wybrane opowiadania, które mają za zadanie pobudzić wyobraźnię dzieci i stymulować ich myślenie. W ten sposób chcemy propagować czytanie książek dzieciom i pożyteczne spędzanie czasu - nie polegające wyłącznie na oglądaniu telewizji i graniu w gry komputerowe. Jednocześnie zachęcamy innych licealistów do czytania swojemu młodszemu rodzeństwu. Warto nadmienić, że nie jest to jedyna taka inicjatywa, uczniowie z naszej szkoły prowadzą także edukacyjne zajęcia dla przedszkolaków oraz pomagają odrabiać zadania domowe uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 3. czytanie_bajek.jpg

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza konkurs na spot reklamowy promujący czytelnictwo: „Zaczytaj się ze mną”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych.

Szczegóły konkursu w bibliotece szkolnej. Serdecznie zapraszamy!

Najlepsze zdjęcia w marcowym konkursie fotograficznym, którego tematem były portrety naszych koleżanek, przygotowali: Kinga Nalepa 2b - I miejsce, Klaudia Kieć 2a - II miejsce i Kacper Waśko 2b - III miejsce.
Dodatkowo wyróżnienia otrzymują: Jagoda Madejczyk 1b, Paulina Wieczorek 2e
i Zuzanna Ptasznik 1b.
Przypominamy, że tematem kwietniowego konkursu fotograficznego jest wiosna: "Kto pierwszy ją znajdzie!". Czekamy na zdjęcia budzącej się do życia przyrody. portrety_2017.jpg

30 marca trzy uczennice naszej szkoły z klasy 2c: Katarzyna Kuta, Natalia Starzyk i Aleksandra Wójcik wzięły udział w VIII konkursie wiedzy
o górach dla szkół ponadgimnazjalnych.

Tym razem wybór organizatorów, czyli Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, oddział w Tarnowie padł na egzotyczne, dla nas, Karkonosze i Góry Stołowe. Nie bacząc na małe doświadczenie, nasze dziewczyny bez kompleksów wystartowały po raz pierwszy w historii naszej szkoły w tego typu zmaganiach. Ekipa, którą opiekuje się pan Andrzej Mleczko zdobyła co prawda 5 miejsce, lecz mamy nadzieję, że
w przyszłym roku, kiedy tematem konkursu będą piękne Pieniny, mamy szanse na zdobycie miejsca na podium. Trzymamy kciuki!
konkurs_wiedzy_ogorach.jpg

28 marca grupa kilkunastu śmiałków z klas 1c, 2c i 3d wyruszyła na rajd po Pogórzu Wiśnickim, aby powitać rozkwitającą wiosnę.
Trasa prowadziła przez malownicze wzgórza położone na południe od Brzeska. Nasi uczniowie obejrzeli po drodze cmentarze żydowski i wojskowy w Brzesku, zabudowę browaru i kościół w Okocimiu, ciekawy kościółek na wzgórzu Bocheniec oraz kościół
i grotę – sanktuarium w Porąbce Uszewskiej. Na zakończenie, po oglądnięciu
z zewnątrz gotyckiego zamku w Dębnie, turyści z VII LO busem dotarli do Tarnowa. Na trasie nie obyło się bez przygód, o czym świadczą zamieszczone zdjęcia
z pokonywania pieszo potoku Grodna u podnóża góry Bocheniec (394 m n.p.m.). Uczestnicy rajdu zgodnie potwierdzili, że nie mogą się doczekać kolejnej wycieczki
w górskie tereny.
Opiekę nad grupą sprawowała p. Barbara Zielińska, a kierownikiem i przewodnikiem był p. Andrzej Mleczko.
Więcej zdjęć w galerii. rajd_pogorze_wisl.JPG

Uczniowie klasy 1b dziennikarskiej uczestniczyli w konferencji prasowej przed tegorocznym Karpackim Wyścigiem Kurierów, która odbyła się
w Dworze Modrzewiowym hotelu Cristal Park.

Młodzi dziennikarze mieli okazję obejrzeć jedno z większych wydarzeń medialnych, które organizowane są cyklicznie w Tarnowie. Dowiedzieli się nie tylko o tym, jak przebiegał będzie w tym roku wyścig kolarski, który obejmuje trasę wytyczoną przez Polskę, Czechy i Węgry. Ale również obserwowali, jak pracują dziennikarze
i fotoreporterzy i mogli przez chwilę wcielić się w ich role. kwk_2017.jpg

Serdecznie zapraszam do udziału w ostatnim etapie tegorocznej edycji konkursu, który odbędzie się we wtorek, 4 kwietnia o godz.7.30 w sali
nr 11.

Tematem będzie redagowanie 2 krótkich wypowiedzi pisemnych. Proponuję powtórzenie czasów typu Past.
Powodzenia, Elżbieta Krzemińska.

W piątek, 17 marca odbył się turniej piłki ręcznej chłopców w ramach Licealiady 2016/2017. Wywalczyliśmy awans do turnieju finałowego, który odbędzie się 24 marca w hali I LO.
Wyniki poszczególnych meczów:
VII LO - ZSME 9-9
VII LO - ZSTZ 10-6
VII LO - II LO 12-6
VII LO - ZSOiT 10-4
Graliśmy w składzie: Oskar Budzik, Jakub Kuta, Mikołaj Jasiak, Kamil Kuta, Wiktor Kutrzuba, Mikołaj Polański, Marek Starzec, Szymon Stelmach, Adam Szwed, Patryk Targosz, Jakub Wal. Opiekunem drużyny jest pan Tomasz Żmuda.
Serdeczne gratulacje! 2017_licrecz_chl.jpg

Rekolekcje szkolne

14
marca
2017

W tym roku rekolekcje odbędą się w dniach 20-22 marca, konferencje prowadzi ks.Stanisław Kłyś.
rekolekcje_2017.jpg

Jesteśmy już po IV etapie Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego.
Udział wzięło w nim 22 uczniów z klas : 1a,1f,2b,2d,2e,3c,3b,3d. Oto zwycięzcy:
klasy I - Grzegorz Wach kl.1a
klasy II - Wiktoria Buczek kl.2d
klasy III - Jeremi Serafin kl.3b
Serdecznie dziękuję wszystkim za udział, zapraszam do udziału w ostatnim V etapie, który obędzie się 4 kwietnia.
Pozdrawiam, sekretarz konkursu Elżbieta Krzemińska.

Poniedziałkowy teatr

14
marca
2017

W poniedziałek grupa uczniów z naszej szkoły, pod opieką pani Urszuli Banaś-Mróz i pana Łukasza Soroty brała udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Wiele hałasu o nic".
Spektakt pozwolił nam dobrze się bawić i jednocześnie poćwiczyć język angielski, gdyż w tym języku grali aktorzy. Oczekujemy na więcej zabawy z aktorami z King's Players z Krakowa w przyszłości.

Nasza reprezentacja chłopców zajęła dzisiaj trzecie miejsce w Licealiadzie 2016/2017 w siatkówce.
Graliśmy w składzie: Adam Szwed 1f, Kamil Kuta 1e, Grzegorz Rubacha 1c, Jakub Wal 2a, Krystian Wielgus 2e, Piotr Pochroń 1f, Marek Starzec 2d.
Serdeczne gratulacje!
Więcej zdjęć w galerii. licealiada_siatkacchl.JPG

10 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie poświęconym matematyce pt. "Kolaż w szkole" prof. Edwarda Tutaja, zorganizowanym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w ramach dnia otwartego uczelni.
Po zakończeniu wykładu wręczone zostały nagrody dla finalistów Tarnowskiego Turnieju Matematycznego. Dyplim finalisty odebrała nasza koleżanka, Agnieszka Ciężadło z klasy 3d. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
aga_pwsz.jpg

Konkurs biblijny

9
marca
2017

Szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbędzie się we wtorek 14 marca, o godzinie 8.30, w Auli Jana Pawła II w domu katechetycznym.
Więcej informacji o samym Konkursie można znaleźć na stronie: www.okwb.pl.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

Trwają przygotowania naszych uczniów do finału piątej edycji tarnowskiego konkursu muzycznego „KONTRA-TAKT". Dzisiaj odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich trzech grup, które wystąpią w finale. Atmosfera była bardzo przyjemna i sprzyjająca nawiązywaniu kontaktów.
Po krótkim zaznajomieniu się ze sobą uczestnicy warsztatów wykonali ćwiczenia taneczne na rozluźnienie, a następnie odbyli próby wokalne prowadzone przez pana Grzegorza Gawlika. Kolejne spotkania będą prowadzone już w osobnych grupach,
a trenerzy skupią się na szlifowaniu naszych umiejętności.
Koncert finałowy odbędzie się 18 kwietnia.
Więcej zdjęć w galerii. kontra_takt_1.JPG

Otrzymaliśmy certyfikat Lidera Projektu "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" organizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. VII LO jest jedną z dwóch szkół
w Tarnowie, które uzyskały taki tytuł.

Otrzymanie certyfikatu Lider Projektu "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" to efekt realizacji licznych działań podejmowanych w ubiegłym roku szkolnym, wyznaczonych przez projekt Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa.
Szczegóły dotyczące zadań, jakie rezalizowaliśmy można znaleźć w zakładce Projekty. cert_2017a.jpg

2 marca uczniowie naszej szkoły odwiedzili Przedszkole Publiczne nr 3
w Tarnowie, gdzie uczyli przedszkolaki języka angielskiego.

To początek stałej współpracy z PP nr 3. Zadaniem młodzieży z klas pierwszych
i drugich VII LO jest uczenie dzieci języka angielskiego poprzez zabawę. Spotkania odbywać się będą regularnie.
Tu jeszcze kilka zdjęć.
przedszkole_1.JPG

14 marca (wtorek) o godz. 7.30 w sali nr 11 odbędzie się IV etap Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Tym razem będzie to tekst leksykalno - gramatyczny.
Zapraszam wszystkich chętnych do udziału.
Elżbieta Krzemińska

Ważne sprostowanie

2
marca
2017

W podanych kilka dni temu wynikach III etapu Konkursu Języka Angielskiego wkradł się błąd. Zwycięzcą w kategorii klas trzecich jest Grzegorz Pawłowicz z klasy 3c.
Natomiast Jeremi Serafin prowadzi w klasyfikacji generalnej wszystkich uczniów klas trzecich.
Przepraszam za pomyłkę, sekretarz konkursu E. Krzemińska.

21 i 23 lutego uczniowie z klas 1e, 2b, 2e oraz 2d wraz ze swoimi katechetami uczestniczyli w Dniach Otwartych zorganizowanych w Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa.
Siostry, które oprowadzały nas po Domu opowiadały nam o życiu wspólnoty
i wyjaśniały przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Mogliśmy zobaczyć przedszkole prowadzone przez siostry, okno życia, a także prywatne pomieszczenia, np. refektarz sióstr, kaplicę, infirmerię, a także prywatny pokój siostry zakonnej. Spotkanie to nabiera wyjątkowego charakteru, jeśli uświadomimy sobie, że na co dzień niektóre z miejsc, które były przeznaczone do zwiedzania, są objęte klauzurą – oznacza to, że mogą w nich przebywać tylko siostry zakonne. Inicjatywa sióstr Józefitek zainspirowana była słowami papieża Franciszka, aby księża i siostry zakonne „nie zamykali drzwi przed młodzieżą, ale mieli je stale otwarte”.
Zobaczcie jak było.
u_jozefitek.JPG

W lutym tematem konkursu fotograficznego była zima. Najlepsze zdjęcia przygotowali: Jagoda Madejczyk 1b (I miejsce), Adrian Kaczówka 1b (II miejsce), Kinga Nalepa 2b (III miejsce).
Wyróżnienia otrzymują: Patrycja Oleksyk 1b i Kacper Waśko 2b.
Obejrzyjcie najlepsze zdjęcia.
konkfot_luty.jpg Tematem marcowego konkursu są kobiety, dziewczyny - przygotowujemy portrety koleżanek z VII LO i nie tylko. Można również nadsyłać autoportrety - selfie.
Mamy już pierwsze zdjęcia, wykonał je Dawid Batko z klasy 3a, a modelka to Karolina Pocica z klasy 2b.
Tu znajdziecie całą sesję. karolina_dawid.JPG

Dzisiaj graliśmy w turnieju piłki siatkowej chłopców w ramach Licealiady 2016/2017. Wywalczyliśmy awans do finału wygrywając wszystkie mecze:
VII LO - ZSOiT (2:1) w setach
VII LO - CKZiU(2:0) w setach
VII LO - III LO (2:0) w setach
Graliśmy w składzie: Adam Szwed 1f, Kamil Kuta 1e, Grzegorz Rubacha 1c, Jakub Wal 2a, Krystian Wielgus 2e, Piotr Pochroń 1f, Marek Starzec 2d, Michał Kołton 2a, Mateusz Kamykowski 3a. lic_1017_siatchl.JPG

Dzisiaj na stoku Lubinka odbyły się Mistrzostwa Tarnowa Szkół Średnich w slalomie gigancie.
VII LO reprezentowali:
Oskar Tabor 1e - I miejsce
Jakub Mróz 2c - II miejsce
Krzysztof Mruk 1e - III miejsce lubinka_2017.JPG

W piątej edycji tarnowskiego konkursu muzycznego „KONTRA-TAKT" naszą szkołę będą reprezentować: Karolina Pocica 2b, Kamila Lenkiewicz 2b, Paulina Wieczorek 2e, Adrian Kaczówka 1b, Nikola Niezgoda 2e, Edyta Uriasz 2d, Gabriela Kukla 2d, Grzegorz Rubacha 1c.
W tegorocznej edycji zespół VII LO poprowadzi Sławek Ramian, laureat „Szansy na sukces”, finalista telewizyjnego programu „Bitwa na głosy”, uczestnik czwartej edycji programu „The Voice of Poland”, współtwórca warsztatów wokalnych Sing & Record.
Finałowy koncert odbędzie się na scenie tarnowskiego teatru 18 kwietnia o godz. 14. Materiał z przesłuchań możecie obejrzeć w telewizji IMAV.
Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii. kontra_takt_2017.JPG

W dniu 3 marca (piątek) o godzinie 8.20 w sali 10 zostanie przeprowadzony konkurs matematyczny Pangea.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału.

13 marca, o godz. 11 Mościckie Centrum Kultury zaprasza na spektakl
w języku angielskim pt. "Much Ado About Nothing" ("Wiele hałasu o nic") na podstawie komedii Williama Szekspira.

Zainteresowani mogą się zapisywać u nauczycieli języka angielskiego, cena biletu - 25 zł.

Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie proszone są o zgłaszanie się do p. M.Stochmal lub p. U. Banaś-Mróz do 17 marca.
Serdecznie zapraszamy.

Hello, jesteśmy już po 3 etapie Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Tym razem test sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Oto zwycięzcy:
klasy I Krystian Ciura kl.1a
klasy II Wiktoria Buczek kl.2d
klasy III Jeremi Serafin kl.3b
Wnikliwi obserwatorzy i kibice konkursu pewnie zauważyli, że powiało monotonią wśród zwycięzców. Równocześnie w/w osoby prowadzą w 'klasyfikacji generalnej". Serdecznie dziękuję wszystkim za udział, padł rekord co do liczby uczestników - 41.
Zapraszam do dalszej rywalizacji. E.Krzemińska

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie z języka angielskiego pt. „Święta Wielkanocne na całym świecie”.
Aby wziąć w nim udział, przygotuj pracę plastyczną wraz z jej opisem. Prace należy składać do końca marca w bibliotece szkolnej.
Szczegółowe informacje
u organizatorów konkursu:
Pani Prof. Agata Bochenek
Pan Prof. Łukasz Sorota

Maturzyści!

24
lutego
2017

Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa w Tarnowie organizuje w dniu
10 marca 2017 r. Dzień Otwarty, podczas którego wszyscy zainteresowani uzyskają szczegółowe informacje na temat oferty edukacyjnej, zasad rekrutacji, zasad przyznawania stypendiów, oferowanych kursów językowych czy współpracy zagranicznej.

We wtorek, 28 lutego rozpoczną się przesłuchania kandydatów do zespołów wokalnych, które wezmą udział w piątej edycji tarnowskiego konkursu muzycznego „KONTRA-TAKT”. W tym dniu przesłuchania będą miały miejsce w VII LO w Tarnowie od godz. 12.00 do 14.00.
Więcej w załączniku. konta_takt.jpg

Drużyna mieszana, która reprezentowała VII LO w dniu 22 lutego w "Walentynkowym Turnieju Piłki Siatkowej" wywalczyła I miejsce. Turniej organizowany jest przez Młodzieżową Radę Miejską. Dodatkowym sukcesem jest nagroda dla najlepszego zawodnika, którą otrzymał Adam Szwed.
Zwycięska reprezentacja: Karolina Tyrka 3e, Klaudia Kieć 2a, Julia Drozdowicz 1e, Karolina Słowik 1e, Adam Szwed 1f, Kamil Kuta 1e, Jakub Wal 2a, Grzegorz Rubacha 1c.
Gratulujemy! turnwal_2017.jpg

Maturzyści!

20
lutego
2017

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej organizuje w dniu 4 marca 2017 r. „Dzień Otwarty”, więcej informacji na www.wil.pk.edu.pl.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie organizuje w dniu 21 marca 2017 r. „Dzień Otwarty”, więcej informacji na www.ur.krakow.pl.

Merytorycznie dzisiejszą debatę z ZS nr 2 z Dębicy wygraliśmy.
O ostatecznym wyniku zadecydowały punkty ujemne (za przekroczenie czasu wypowiedzi) i pojedynek wygrała szkoła z Dębicy. Najlepszym mówcą debaty został Kamil Kuta, pierwszy doradca w zespole VII LO.

Po raz drugi "Siódme" reprezentował ten sam skład: Jagoda Madejczyk 1b, Wiktoria Kwiek 1b, Kamil Kuta 1e, Agnieszka Bogacka 1b, Aleksandra Skirzyńska 2c i Karolina Kozioł 2a.
Dali z siebie wszystko! Gratulacje! debata_17_02.jpg

Walentynki w VII LO

9
lutego
2017

We wtorek w "Siódmym" będziemy obchodzić walentynki.
Rusza poczta walentynkowa - walentynki można przynosić w poniedziałek do biblioteki. Rozdawane będą we wtorek.

Najciekawsze zdjęcia oświetlonego miasta zrobiła Karolina Szot 2b
i zajęła pierwsze miejsce w styczniowym konkursie fotograficznym.

Drugie miejsce przypadło Patrycji Oleksyk 1b, trzecie - Adrianowi Kaczówce 1b. Przypominamy jeszcze o lutowym konkursie fotograficznym, którego tematem jest "Zima" (zimowe krajobrazy, przyroda zimą, sporty zimowe itp.). konk_stycz.jpg

Na wykładzie w MWSE

27
stycznia
2017

Dnia 26 stycznia uczniowie z klas Ib, Ie i IIId wysłuchali wykładu prof. dr hab. Władysława Błasiaka „Oczy zwierciadłem duszy. Badania eyetrackingowe” w MWSE w Tarnowie.
W pierwszej części wykładu pan profesor omówił mechanizmy widzenia u wybranych istot żywych, zademonstrował kilka iluzji optycznych oraz oszacował liczbę fotonów wpadających do oka człowieka w czasie jednej sekundy i obliczył ciśnienie wywierane na nas przez strumień słonecznych fotonów. W drugiej części wykładu mówił o odkryciu Emila Javala oraz zasadach eyetrackingu.

Mamy nowy samorząd

25
stycznia
2017

Dziś w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do samorządu uczniowskiego. Nową przewodniczącą została Wiktoria Kwiek z klasy IB, która uzyskała 109 głosów!
Zaraz za nią uplasowały się Aleksandra Skirzyńska IIC z 84 głosami i Karolina Kozioł IIA z 53 głosami.
Gratulujemy! ola_wik_kar.JPG

Debata kandydatek

25
stycznia
2017

Dziś zaprezentowały się kandydatki na przewodniczącą Samorządu Szkolnego VII LO. Karolina Kozioł, Wiktoria Kwiek i Aleksandra Skirzyńska przedstawiły swoje plany działania, odpowiadały na pytania przedstawicieli poszczególnych klas oraz kontrkandydatek.
Która okazała się najbardziej przekonująca? Okaże się podczas jutrzejszego głosowania. Od godz. 9.10 przedstawiciele obecnego samorządu będą zbierali głosy uczniów z każdej klasy. debata_samorzad.JPG

W dniu 1 grudnia 2016 roku odbył się etap szkolny III edycji Tarnowskiego Turnieju Matematycznego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie.
Do finału konkursu zakwalifikowała się uczennica naszej szkoły Agnieszka Ciężadło
z klasy 3D. Odbędzie się on w piątek, 27 stycznia w PWSZ.
Serdecznie gratulujemy i życzymy Agnieszce powodzenia!

Konkurs PANGEA
Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Pangea organizowanym przez Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula w Warszawie. Pierwszy etap szkolny odbędzie się 3 marca.
Koszt udziału uczestnika w konkursie wynosi 6 złotych. Zgłoszenia do
24 lutego 2016 przyjmuje p. Bożena Para oraz pozostali nauczyciele matematyki.
Więcej informacji o konkursie, sposobach płatności i materiałów konkursowych na stronie pangea.edu.

Konkurs MaGIK
Fundacja Akademickie Centrum Edukacyjno – Społeczne AKCES oraz Warszawskie Centrum GeoGebry przy Uniwersytecie SWPS przeprowadzają II Ogólnopolski Konkurs dla uczniów Matematyka & GeoGebra MaGIK. W ramach konkursu należy przygotować do 15 kwietnia 2017 jeden i/lub dwa aplety w jednej z kategorii:
1. Ilustracja twierdzenia lub pojęcia matematycznego z GeoGebrą
2. Ilustracja twierdzenia, pojęcia lub zjawiska w przyrodzie lub technice z GeoGebrą
3. Sztuka i GeoGebra
4. Ilustracja wybranego eksponatu znajdującego się w Centrach Nauki lub muzeach.
Konkurs jest bezpłatny.
Więcej informacji na stronie konkursu.
Wszelką pomoc w tworzeniu i przygotowaniu apletów można uzyskać u p. Bożeny Pary.

Uczeń klasy 3a, Arkadiusz Mruk odebrał dzisiaj stypendium za wysokie wyniki w nauce i zaangażowanie w życie szkoły. Uroczystość wręczenia stypendiów najlepszym uczniom Tarnowa odbyła się w sali konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. mruk _stypendium.jpg

W dniach 18-20 stycznia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbył się etap okręgowy Olimpiady Języka Łacińskiego, w którym wzięli udział uczniowie: Natalia Klaper, Anna Kozyra, Łukasz Kwaśniak, Marek Mikos, Jakub Nowak, Edyta Piątek, Natalia Rej i Karolina Tyrka
z klasy III E.

Uczniowie ci zakwalifikowali się podczas eliminacji szkolnych jako jedyni przedstawiciele szkół miasta Tarnowa. Uczestnicy najpierw tłumaczyli tekst łaciński na język polski, następnie rozwiązywali test językowy. Drugiego dnia odpowiadali na pytania dotyczące kultury antycznej i przygotowanej literatury. Zmagania odbywały się w pięknej auli Audytorium Maximum Uniwersytetu. W czasie wolnym nasi uczniowie zwiedzali Kraków oraz uczestniczyli w seansie filmowym w kinie Kijów. Na zakończenie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu profesora Kazimierza Korusa poświęconego relacjom uczeń-nauczyciel w starożytnej literaturze.
Tu jeszcze kilka zdjęć. olimp_lac_2017.JPG

Oprócz Wiktorii Kwiek i Aleksandry Skirzyńskiej na przewodniczącego szkoły kandyduje również Karolina Kozioł.

Wiktoria jest przewodnicząca klasy 1b, reprezentuje szkołę w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, angażuje się w wiele akcji społecznych i szkolnych. Jest przedsiębiorcza i energiczna.
Aleksandra jest uczennicą klasy 2c, czynnie uczestniczy w życiu szkoły, drugi rok reprezentuje VII LO w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej. Jest ambitna i dobrze zorganizowana.
Karolina jest przewodniczącą klasy 2a, bierze czynny udział w życiu szkoły, drugi rok reprezentuje VII LO w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej. Jest osobą inteligentną
i altruistyczną.
Ola i Wiktoria stworzyły własną kampanię promującą obie, jednak wszystkie trzy kandydatki są pozytywnie do siebie nastawione.
Zachęcamy do głosowania na dziewczyny!

Wybory do samorządu szkolnego odbędą się w czwartek (głosy zbierane będą podczas lekcji). Poprzedzi je debata w środę, podczas której kandydatki zaprezentują swoje programy. W debacie biorą udział przedstawiciele klas (po 5 osób) oraz Dyrekcja. ola_wiki_karola.jpg

Studniówka 2017

22
stycznia
2017

21 stycznia odbyła się studniówka VII LO. Maturzyści bawili się
w Janowicach, koło Zakliczyna.

Więcej zdjęć w naszych galeriach: pierwsza, druga i trzecia. studniowka_2017.JPG

Mamy dwie kandydatki: Wiktorię Kwiek i Aleksandrę Skirzynską.
Wiktoria jest przewodnicząca klasy 1b, reprezentuje szkołę w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, angażuje się w wiele akcji społecznych i szkolnych. Jest przedsiębiorcza i energiczna.
Aleksandra jest uczennicą klasy 2c, czynnie uczestniczy w życiu szkoły, drugi rok reprezentuje VII LO w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej. Jest ambitna i dobrze zorganizowana.
Zachęcamy do głosowania na dziewczyny! ola_i_wiktoria.jpg

14 stycznia w naszej szkole został przeprowadzony I etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej 2016/2017, który organizowany jest przez pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ubiegłą sobotę z problemami chemicznymi zmierzyło się 173 uczniów klas drugich liceów ogólnokształcących z okręgu tarnowskiego, m.in. Starego i Nowego Sącza, Biecza, Gorlic, Dąbrowy Tarnowskiej oraz liceów w Tarnowie. W organizacji przebiegu konkursu pomagali uczniowie kl. 1 e oraz nauczyciele naszej szkoły. Wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie konkursu serdecznie dziękuję.
Bożena Szczucińska - Ślęzak konk_chem_2017.jpg

Blisko 40 uczniów VII LO kwestowało na ulicach Tarnowa i innych miejscowości wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W sumie szkolny sztab zebrał 12 143,27 zł.
Najwięcej, aż 5 372 zł, zebrały uczennice klasy 1b - Wiktoria Kwiek i Klaudia Lekka. Drugą w kolejności kwotę uzbierała Wiktoria Rzeszutek - 1 115 zł. wosp_2017.jpg

Jak działa Google?

14
stycznia
2017

Dnia 13 stycznia 2017 roku uczniowie z klas Ic, Ie, If , IIb wysłuchali wykładu Barbary Ciesielskiej oraz Agnieszki Kowalczyk z UJ „Dlaczego Wikipedia jest na pierwszym miejscu, czyli jak działa wyszukiwarka Google?” w ramach Matematycznych Piątków w PWSZ w Tarnowie.
Podczas wykładu dowiedzieliśmy się dlaczego po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę Google jako pierwszy zwykle pojawia się link do strony artykułu z Wikipedii? W jaki sposób można tworzyć rankingi? Jak ustalić poziom głośności rozmów przy stoliku w kawiarni, tak aby wszyscy mogli rozmawiać swobodnie? Na wszystkie te pytania możemy odpowiedzieć za pomocą wyników z początku XX wieku autorstwa dwóch niemieckich matematyków. Podczas wykładu przedstawiony został schemat działania algorytmu PageRank stojącego za wyszukiwarką Google. Następnie poznaliśmy kilka rankingów – przy okazji stwierdzając, że w zależności od sposobu postępowania możemy uzyskać zgoła inne wyniki.

Dzisiaj odbyły się zawody pływackie. Zdobyliśmy w konkurencjach indywidualnych dwa medale. Natalia Klaper z klasy 3e zajęła pierwsze miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym, a Grzegorz Rubacha
z klasy 1c zajął drugie miejsce na dystansie 50 m również w stylu klasycznym.

Gratulujemy! plywackie.jpg

W sobotę, 14 stycznia w VII Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie odbędzie się I etap wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej 2016/2017, organizowanego przez Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym nasza szkoła współpracuje od wielu lat.
W I etapie udział weźmie 173 uczniów klas II liceów z okręgu tarnowskiego (Biecz, Nowy Sącz, Stary Sącz, Gorlice, Dąbrowa Tarnowska oraz licea z Tarnowa).
Wszystkich uczestników wraz z opiekunami serdecznie zapraszamy. Uczniom życzymy powodzenia w zmaganiu się z problemami chemicznymi, a nauczycielom satysfakcji z osiągnięć swoich uczniów.

Zespół dziewcząt VII LO w Tarnowie w awansował do finałowego turnieju piłki koszykowej w ramach Licealiady 2016/17.
Dzisiaj rozegrany został turniej półfinałowy, w którym nasze dziewczyny wygrały mecze z drużynami IV LO oraz ZSEG oraz poniosły jedną porażkę z zespołem III LO. Graliśmy w składzie: Daria Adamska, Natalia Armatys, Paulina Kędzior, Klaudia Kieć, Zuzanna Oleś, Aleksandra Kuta, Justyna Łoch, Kinga Petela, Klaudia Skrzyniarz. Opiekunem drużyny jest pan Tomasz Żmuda.
Gratulacje! kosz_licealiada_2017.jpg

Tradycyjnie 6 stycznia VII Liceum Ogólnokształcące przygotowało Pochód Trzech Króli, który przeszedł spod Bazyliki Katedralnej do szopki przy Klasztorze Ojców Bernardynów. W tym roku uroczystość zorganizowana została już po raz ósmy.
Jak co roku orszak wyruszył z Bazyliki Katedralnej i przez Rynek i ulicę Wekslarską dotarł do Bramy Pilzneńskiej. Tu zaprezentowana została pierwsza scenka - spotkanie z pasterzami. Następnie pochód przeszedł ulicą Wałową, gdzie odegrana została scenka nawiązująca do Święta Trzech Króli. Dalej barwny orszak dotarł do ogrodów ojców Bernardynów, gdzie Mędrcy złożyli dary przy stajence betlejemskiej.
Podczas pochodu Trzem Królom towarzyszyli rycerze z chorągwiami, pastuszkowie oraz Orkiestra Dęta Azotów. Mimo mrozu w pochodzie wzięło udział wielu tarnowian.
Więcej zdjęć w galeriach: część pierwsza i część druga.
Zdjęcia znajdziecie również na stronach internetowych tarnowskich mediów: miesięcznika i portalu Tarnow.in, "Gazety Krakowskiej", Radia RDN, Radia Kraków, Tarnowskiej.tv, a także Urzędu Miasta. orszak_2017.JPG

6 stycznia zapraszamy wszystkich do udziału w Pochodzie Trzech Króli oraz obejrzenia przedstawienia na ul. Wałowej i wspólnego kolędowania przy żywej szopce Ojców Bernardynów.
VII LO od wielu lat jest współorganizatorem orszaku. Barwny korowód wyruszy
o godz. 13 z tradycyjnie z Placu Katedralnego, a następnie przejdzie przez Rynek
i ulicą Wekslarską dotrze do Bramy Pilzneńskiej. Dalej ulicą Wałową Trzej Królowie przejadą do ulicy Targowej i do szopki przy Klasztorze oo. Bernardynów.
3_krolowie_2017.jpg

Uczennica klasy maturalnej o profilu biologiczno-chemicznym, przewodnicząca Samorządu Szkolnego, reprezentantka "Siódmego"
w siatkówce uczestniczy w Tarnowskim Plebiscycie sportowym 2016 organizowanym przez "Gazetę Krakowską".

Natalia gra w Klubie Jedynka od 2012 roku. W ostatnim roku jej zespół zajął
6 miejsce w Małopolsce w kategorii juniorki. W tym sezonie dziewczyny grają
o jeszcze wyższe wyniki. Natalia gra również w zespole seniorskim w III lidze.
Siatkówka to dla niej pasja, sposób na spędzenie wolnego czasu, a także odstresowanie się od problemów życia codziennego.
Tu można oddać głos na Natalię. natalia_klaper.jpg

Na grudniowy konkurs fotograficzny wpłynęło dużo ciekawych zdjęć. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Lekka 1b, drugie przypadło Patrycji Oleksyk 1b, trzecie - Karolinie Szot 2b. Dodatkowo wyróżnione zostały zdjęcia Wiktorii Kwiek 1b, Angeliki Klich 1b i Zuzanny Jop 1b.
Przypominamy jeszcze o styczniowym konkursie fotograficznym: zdjęcia iluminacji świątecznych i noworocznych zdobiące nasze miejscowości.
Zobaczcie najciekawsze prace. karolina_szot.jpg

W kinie "Marzenie" odbyło się dzisiaj spotkanie jasełkowe dla społeczności VII LO przygotowane przez uczniów klasy 1f pod kierunkiem siostry Agnieszki Lampasiak.
Spektakl łączył scenki współczesne prezentowane na scenie oraz filmy, w których młodzież wcieliła się w postaci sprzed dziesięcioleci i wieków. Przesłaniem całego spektaklu było pytanie, kiedy "wszystko się zaczęło..."
Przedświąteczny czas to również spotkania wigilijne poszczególnych klas, podczas których uczniowie dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i wspólnie śpiewali kolędy.
Zobaczcie zdjęcia ze spektaklu w kinie oraz pamiątkowe fotografie klas, które organizowały spotkania wigilijne. jaselka_2016.JPG

Kiermasz świąteczny

21
grudnia
2016

Tradycyjnie uczniowie VII LO zorganizowali kiermasz ozdób choinkowych i dekoracji bożonarodzeniowych oraz ciast świątecznych, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zobaczcie sami... kiermasz_sw.jpg

W "Siódmym" dzisiaj był dzień życzliwości. Każdy mógł napisać dla kogoś pozdrowienia, życzenia lub po prostu coś miłego i przypiąć karteczkę na tablicy. W zamian otrzymywał kawałek ciasta.

To był bardzo miły dzień - wszyscy się uśmiechali do siebie i częstowali słodkościami upieczonymi przez każdą klasę. Atmosfera była radosna i pozytywna.
W przygotowanie dnia życzliwości zaangażowało się większość uczniów.
Zobaczcie sami... dzien_zyczliw.jpg

W Sali Lustrzanej odbyło się podsumiwanie II etapu projektu edukacyjnego "Bohaterom Niepodległej", w którym VII LO również brało udział.
Zobaczcie zdjęcia z uroczystości. dypl_niepodl.jpg

Zapraszamy

12
grudnia
2016
wigilia_2016.jpg

Reprezenatacja chłopców w halowej piłce nożnej zdobyła dzisiaj
pierwsze miejsce w ramach Licealiady 2016/17 w Tarnowie.

Gratulujemy! chl_pika_lic2016.jpg

Dzisiaj odbyły się zawody w halowej piłce nożnej dziewcząt w ramach Licealiady 2016/17. Odnieśliśmy kolejny sukces zajmując II miejsce
w Tarnowie.

Graliśmy w składzie: Karolina Piwowarczyk, Nikola Niezgoda, Kinga Petela, Ewelina Kozioł, Klaudia Kieć, Beata Kantor, Karolina Chudeusz, Klaudia Skrzyniarz.
Gratulujemy!
Zobaczcie więcej zdjęć. dz_noga_lic2016.JPG

W II etapie Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego, 14 grudnia, wzięło udział 20 uczniów z klas 1a, 1f, 2d, 2a, 2b, 3c, 3b i 3d. Zadanie polegało na napisaniu testu sprawdzającego umiejętność słuchania ze zrozumieniem.
Zwycięzcy:
klasy I Krystian Ciura kl.1a
klasy II Wiktoria Buczek kl.2d
klasy III Jeremi Serafin kl.3b
Gratuluję zwycięzcom, dziękuję wszystkim za udział oraz zapraszam do udziału
w kolejnym etapie w lutym 2017 roku.
E. Krzemińska.

Dzisiaj odbyły się zawody w piłce siatkowej dziewcząt w ramach Licealiady 2016/17. Odnieśliśmy kolejny sukces zajmując II miejsce
w Tarnowie.

Graliśmy w składzie: Natalia Klaper, Natalia Rej, Karolina Tyrka, Klaudia Kieć, Julia Drozdowicz, Karolina Słowik, Natalia Lisiak, Agnieszka Smagacz, Aleksandra Czupryna, Angelika Janis.
Zobaczcie więcej zdjęć. siatka_lic_2016.JPG

W ostatnich tygodniach odbyły się szkolne etapy konkursów: Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych, Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie oraz Tarnowskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim.

W etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pn."Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" wzięło udział 25 uczniów z klasy 3c i 1b.
Do II etapu zakwalifikowało się 3 uczniów:
Adrianna Furmańska-3c
Klaudia Korzeniowska-1b
Sylwester Michoń-3c

W etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie wzięło udział 3 uczniów:
Angelika Rączy z kl. 3c-34 pkt
Dagmara Rybak z kl. 3c -31 pkt
Jeremi Serafin z kl. 3c- 26 pkt
Do II etapu olimpiady zakwalifikowały się: Angelika Rączy i Dagmara Rybak.

W etapie szkolnym III Tarnowskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim wzięli udział następujący uczniowie:
Joanna Kita z kl. I f - 17 pkt
Justyna Ciurej z kl.3a - 17 pkt
Szymon Szarek z kl.1f - 16 pkt
Natalia wodzisz z kl.2a – 13 pkt
Mateusz Bartkowiak z 3b - 22 pkt
Do finału zakwalifikowali się uczniowie Mateusz Bartkowiak, Justyna Ciurej i Joanna Kita.

Uczniowie i nauczyciele VII Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili
polskie wsie na Ukrainie, gdzie podarowali tamtejszym Polakom paczki
z żywnością oraz słodycze, przybory szkolne i zabawki dla dzieci.
To kolejna już akcja pomocy rodakom pod nazwą „Pomóżmy Mikołajowi dotrzeć na Kresy”.

Od kilkunastu lat cała społeczność szkoły przy ulicy Staszica angażuje się
w przygotowanie paczek żywnościowych. Każda klasa przygotowuje zestawy produktów, dodatkowo część uczniów poświęca swój czas wolny kwestując
w sklepach, a wreszcie przez kilka dni młodzież pakuje i porządkuje zebrane dary. Wszystkie trafiają do polskich rodzin i polskich dzieci z trzech wsi na Ukrainie: Strzelczyska, Czyszki i Pnikut.
W tym roku VII LO przygotowało blisko 500 paczek, które Święty Mikołaj wręczył uroczyście najmłodszym i tym starszym. Tradycją jest także program artystyczny, który dzieci przygotowują dla gości z Polski.
W drugim dniu pobytu na Ukrainie przedstawiciele VII LO udali się do Lwowa, gdzie zwiedzili Cmentarz Orląt Lwowskich.
Zobaczcie więcej zdjęć. ukraina_2016.jpg

10 grudnia w naszej szkole został przeprowadzony międzyszkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej 2016/2017, który organizowany jest przez pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ubiegłą sobotę z problemami chemicznymi zmierzyli się uczniowie klas trzecich liceów ogólnokształcących z okręgu tarnowskiego, m.in. Starego i Nowego Sącza, Biecza, Gorlic, Dąbrowy Tarnowskiej oraz liceów w Tarnowie. Nad przebiegiem konkursu czuwa nauczyciel chemii w naszej szkole, pani Bożena Szczucińska-Ślęzak.
14 stycznia przyszłego roku gościć będziemy uczniów klas drugich również z całego okręgu, którzy wezmą udział w swojej kategorii konkursu wiedzy chemicznej. Natomiast najlepsi spotkają się na Wydziale Chemii UJ w drugim etapie konkursu
w marcu.

Dzisiaj kończyliśmy pakowanie paczek dla polskich dzieci i polskich
rodzin z Kresów Wschodnich w ramach akcji „Pomóżmy Mikołajowi dotrzeć na Kresy”.

Od kilku tygodni młodzież VII LO zbiera produkty i kwestuje w sklepach, a w ostatnich dniach pakuje produkty żywnościowe. Przygotowano również słodycze
i zabawki oraz przybory szkolne dla najmłodszych.
W akcję włączyła się cała społeczność szkolna, każda klasa przygotowywała paczki, dodatkowo część uczniów poświęcała swój czas wolny kwestując w sklepach.
8 grudnia przedstawiciele szkoły wraz z opiekunem akcji, panią Iloną Chorabik-Pabian nauczycielką historii, wyjadą na Ukrainę, by wręczyć paczki. Odwiedzą trzy polskie wsie: Strzelczyska, Czyszki i Pnikut.
Akcja, organizowana wspólnie z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich organizowana jest przez szkołę przy ul. Staszica od około 20 lat.

W czasie pakowania paczek odwiedzili nas dziennikarze m.in. miesięcznika i portalu "Tarnow.in", Radia Kraków i Telewizji Kraków.
Zobaczcie więcej zdjęć. paczki_krakowska_tv.JPG

Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Oleksyk z klasy 1b, drugie - Angelika Klich z klasy 1b.
Gratulacje!
Przypominamy, że tematem grudniowego konkursu fotograficznego są Święta Bożego Narodzenia - wszystko co kojarzy się ze świętami (dekoracje, choinki, potrawy, stroje itp.) konk_fot_listop.jpg

Jak pracuje mózg?

8
grudnia
2016

Dnia 7 grudnia uczniowie klas Ie i Ib wysłuchali wykładu prof. dr hab. Władysława Błasiaka „Mózg: blaski i cienie neuropedagogiki” w MWSE w Tarnowie.
Słuchacze podczas wykładu dowiedzieli się m.in. jak pracuje mózg człowieka, jak wyglądała jego ewolucja oraz jakie metody wykorzystuje się do badania mózgu ludzi i zwierząt. Pan profesor omówił również mózgowe mechanizmy pamięci i uczenia się oraz zaprezentował najnowsze wyniki badań w tej dziedzinie.

Odbędzie się 13 grudnia (wtorek) o godz. 7.30 w sali nr 11. Tym razem trzeba będzie wykazać się umiejętnością słuchania ze zrozumieniem.
Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie proszeni są o punktualne przybycie, ponieważ będzie odtwarzana płyta z nagraniem tekstu.

Na wykładzie w PWSZ

3
grudnia
2016

Dnia 2 grudnia uczniowie z klas Ic , IIb, IIc oraz IId wysłuchali wykładu „Zofia i jej liczby” – dr Jerzego Szczepańskiego – wykładowcy UJ w Krakowie w ramach Matematycznych Piątków w PWSZ w Tarnowie.
W roku 2016 przypada 240 rocznica urodzin i 185 rocznica śmierci Sophie Germain, francuskiej matematyczki, pierwszej kobiety, która uzyskała stopień naukowy na uniwersytecie. W trakcie wykładu poznaliśmy pasje matematyczne nastoletniej Sophie i jej pracę naukową w kolejnych latach, która znalazła uznanie w oczach 'księcia matematyków" - Carla Friedricha Gaussa.

Dzisiaj uczniowie VII LO wraz z nauczycielami wychowania fizycznego udali się na wyjazd rekreacyjny na lodowisko do Dębicy.
lodowisko_2.JPG lodowisko_1.JPG

W konkursie zorganizowanym przez nauczycieli języka niemieckiego wzięło udział 29 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Wykonali oni prace w formie albumów i folderów informacyjnych, zachęcających do odwiedzenia stolicy Austrii.
Laureaci konkursu w kategorii „album”:
I miejsce – Estera Płaneta, kl. III b
Katarzyna Jachym, kl. III d
II miejsce – Kacper Cież, kl. I c
III miejsce - Karol Kuczek, kl. II d

Zwycięzcy w kategorii „folder”:
I miejsce – Jakub Olszówka, kl. III d
II miejsce – Aleksandra Król, kl. I e
III miejsce – Michał Gostek, kl. III d
W dniu 29 listopada 2016 r. odbyło się wręczenie dyplomów laureatom konkursu.
Zobaczcie zdjęcia. wyprawa_do_wiednia.JPG

Przez ostatnie tygodnie młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego realizowała projekt poświęcony odzyskaniu niepodległości przez Polskę
i Tarnów oraz osobom, którym to zawdzięczamy.

W ramach projektu zrealizowanych zostało wiele różnorodnych zadań, niektóre z nich były już prezentowane na naszej stronie internetowej.
Jednym z głównych przedsięwzięć było zapoznanie się z działalnością Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa w okresie Wielkiej Wojny. Uczniowie z klas multimedialnych przygotowali reportaże poświęcone działalności burmistrza - odwiedzili miejsca z nim związane, przeanalizowali działania, Tertila, a nawet wcielili się w jego postać.
tertil_zaj.jpg
Tu obejrzycie cały film nr 1.
I film nr 2.
Nasi uczniowie zebrali fotografie, dokumenty, pamiątki związane z legionistami pochodzącymi z Tarnowa i okolic. Na wystawie zatytułowanej "Czy wiesz, że co
25 legionista pochodził z Tarnowa i okolic?" przygotowanej w holu szkoły znalazły się m.in. materiały poświęcone Wojciechowi Kapustce i Tadeuszowi Nakończemu oraz oryginalny mundur legionisty. Zobaczcie, jak wyglądała wystawa. wyst_niepodl.jpg
Uczniowie VII LO zapoznali się także z biografiami wielkich postaci zaangażowanych w odzyskanie niepodległości przez Polskę i Tarnów: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa oraz Tadeusza Tertila. Na temat każdego z bohaterów Niepodległej przygotowana została prezentacja multimedialna.
Obejrzyjcie prezentację poświęconą osobom, które związane są z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz podsumowującą cały projekt.
sl.jpg Młodzież chciała się również dowiedzieć, co mieszkańcy Tarnowa wiedzą
o odzyskaniu przez Polskę i Tarnów niepodległości oraz o bohaterach tamtych czasów. W tym celu przeprowadzona została sonda uliczna, a czego się dowiedzieliśmy - zobaczcie sami.
sonda_niepodl.jpg W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie wysłuchali przez szkolny radiowęzeł audycji słowno - muzycznej, na którą złożyły się pieśni patriotyczne, informacje dotyczące odzyskania niepodległości i ciekawostki. Audycja została przygotowana i nagrana przez uczniów z klas multimedialnych.
Tu posłuchacie całej audycji.
W dniach 9 - i 10 listopada uczniowie VII LO rozdawali na ulicach miasta kotyliony upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, tarnowianie chętnie odbierali od naszej młodzieży własnoręcznie wykonane kokardki narodowe. kotyliony_2016.jpg
Młodzież miała również okazję wykazać się uzdolnieniami artystycznymi. Zorganizowane zostały konkursy plastyczne "Bohaterowie Niepodległej na plakacie" oraz "Polskie drogi do niepodległości". Prace można było podziwiać na korytarzach szkolnych. A także konkurs poetycko - muzyczny, podczas którego zaprezentowane zostały pieśni patriotyczne i poezja z czasów I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości.
plakaty_niepodleg.jpg piosenka_patiortyczna_2016.jpg Uczniowie odwiedzili także cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej. Zobaczcie zdjęcia z rajdu "Szlakiem nekropolii I wojny światowej".
szlakiem_nekrop.JPG
Dodatkowo młodzież VII LO zebrała produkty dla polskich dzieci i rodzin mieszkających na Ukrainie w ramach akcji "Pomóżmy Mikołajowi dotrzeć na Kresy". Nasza szkoła wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich od lat pomaga Polakom na Ukrainie. Co roku przygotowujemy paczki
z żywnością i artykułami szkolnymi i na początku grudnia odwiedzamy Ukrainę,
w ubiegłym roku były to miejscowości: Pnikut, Czyżki, Strzelczyska i Liszki.
Tu znajdziecie fotorelację z ubiegłorocznego wyjazdu z paczkami na Ukrainę. pomoz_mikol_2016.jpg
Uczniowie VII LO od wielu lat kwestują w Dzień Wszystkich Świętych zbierając datki na odnowę zabytkowych pomników na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W tym roku byli m.in. na Starym Cmentarzu, cmentarzach w Krzyżu i Mościcach. 1listop_kwesta1.JPG

Dzisiaj drużyna VII LO stoczyła pierwszy pojedynek w tegorocznej edycji Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Tym razem loża mędrców wyżej oceniła
IV LO (2 drużyna). Natomiast Wiktoria Kwiek, debiutująca w roli "dwójki", została uznana za najlepszego mówcę spotkania.

"Siódme" reprezentowali: Jagoda Madejczyk 1b, Wiktoria Kwiek 1b, Kamil Kuta 1e, Agnieszka Bogacka 1b, Aleksandra Skirzyńska 2c, Karolina Kozioł 2a. Wszyscy spisali się świetnie i pokazali z jak najlepszej strony. Wykorzystali nawet jednorożca...
Kolejny pojedynek, z LO z Dębicy czeka nas w lutym przyszłego roku.
Gratulujemy! debata_23_11.jpg

Szkolny konkurs czytelniczy

21
listopada
2016

Zapraszamy do udziału w X Szkolnym Konkursie Czytelniczym pt. „Sienkiewiczowskie potyczki”
Szczegółowy regulamin konkursu.

Reprezentacja siatkarzy VII LO wywalczyła 3 miejsce w Jubileuszowym Turnieju piłki siatkowej z okazji 120-lecia III LO w Tarnowie.
Skład naszej druzyny: Maksymilian Bil 2b, Michał Kołton 2a, Kamil Kuta 1e, Piotr Pochroń 1f, Grzegorz Rubacha 1c, Adam Szwed 1f, Kamil Tyrka 3c, Jakub Wal 2a, Krystian Wielgus 2e.
Gratulujemy! siatka_2016.jpg

Mikołaj Polański z klasy 2b odebrał wczoraj nagrodę za spot telewizyjny promujący bezpieczną jazdę przygotowany na II Powiatowy Konkurs
o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. W tym roku hasło konkursu to: "Wyłącz telefon, włącz myślenie".

Spot przygotowali i nagrali uczniowie klasy 2b: Mikołaj Polański, Oskar Budzik i Wiktor Kutrzuba. W sumie na konkurs wpłynęło 41 prac prezentujących treści dotyczące zagrożenia, jakie stwarzają uczestnicy ruchu drogowego używający telefonów komórkowych.
Gala wręczenia nagród w konkursie odbyła się w Żabnie w Gminnym Centrum Kultury i była połączona z programem edukacyjnym dla młodzieży „Road Show” przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Policji.
Tu znajdziecie cały spot.
A tu więcej zdjęć z gali. mikolaj_pol.jpg

Nasi chłopcy też wygrali eliminacje i zagrają 15 grudnia w finale Licealiady.
Drużna "Siódmego" Wygrała wszystkie trzy mecze w pięknym stylu i awansowała
z pierwszego miejsca do finałów. licealiada_ch_2016.jpg

Dzisiaj reprezentacja VII LO startowała w rozgrywkach grupowych
w Mistrzostwach Tarnowa w halowej piłce nożnej dziewcząt w ramach Licealiady 2016/2017.

Rozegraliśmy dwa mecze i oba zakończyły się naszym zwycięstwem, dzięki czemu awansowaliśmy do finału rozgrywek, który odbędzie się 15 grudnia. Wyniki meczów:
VII LO : XVI LO - 2:1
VII LO : ZSO Nr II - 2:0
Występowaliśmy w następującym składzie: Karolina Piwowarczyk 1a, Nikola Niezgoda 2e, Kinga Petela 2e, Ewelina Kozioł 2e, Klaudia Kieć 2a, Kantor Beata 1f, Chudeusz Karolina 1f, Klaudia Skrzyniarz 1f, Karolina Kozioł 2a i Gabriela Libirt 1b.
Gratulacje! licealiada_16_dz.JPG

Kurs pierwszej pomocy

14
listopada
2016

Osoby zainteresowane udziałem w kursie pierwszej pomocy mogą zgłaszać się do pani U. Banaś-Mróz lub pani M. Stochmal do dnia 18.11.2016 r.

Zachęcamy wszystkich uczniów VII LO do głosowania na pana profesora Marusza Drwala, naszego nauczyciela łaciny. Pan Drwal jest kandydatem "Siódmego" w plebiscycie na najlepszego nauczyciela ziemi małopolskiej, zorganizowanym przez "Dziennik Polski".
Tu znajduje się link do głosowania.
Głosować można przez FB (5 głosów), sms-y (10 głosów)i tradycyjnie (1 głos). Głosowanie trwa do 29 listopada do godz. 15.59.59.

Rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy plakat pod związany
z tematyką niepodległościową.

Najciekawszy plakat przygotowała Dominika Duda z klasy 1a. Drugie miejsce zajęła praca przygotowana przez Aleksandrę Orzech z klasy 3c.
Plakaty można obejrzeć na tablicach na korytarzach pierwszym i drugim piętrze. plakaty_niepodleg.jpg

W dniach 9 i 10 listoapda uczniowie VII LO rozdawali na ulicach miasta kotyliony upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, tarnowianie chętnie odbierali od naszej młodzieży własnoręcznie wykonane kokardki narodowe. kotyliony_2016.jpg

Na warsztatach TLD

10
listopada
2016

Zakończyły się warsztaty przygotowujące uczniów VII LO do udziału
w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej. Pierwsza debata czeka ich
23 listopada.

Uczestnicy warsztatów przez dwa dni uczyli się jak przygotować mowę, zapoznawali się z zasadami debat oksfordzkich, ćwiczyli wypowiedzi przed kamerą, doskonalili współpracę i odbyli swoją pierwszą debatę. Pracowali z dużym zaangażowaniem
i wytrwałością. Pomagał im w tym absolwent "Siódmego", Mateusz Koza, który teraz jako współprowadzący zajęcia dzieli się swoją wiedzą z młodszymi kolegami.
Najlepsi wezmą udział w pierwszej debacie, która odbędzie się 23 listopada. Będziemy dyskutować z 2 drużyną IV LO. Teza debaty to: Istnieją granice wolności człowieka. Trzymajcie kciuki!
Zobaczcie jak pierwszoklasiści pracowali na warsztatach. warsztaty_2016.jpg

Biblioteka szkolna ogłasza casting na modeli.
Sleeveface w bibliotece szkolnej.

Promuj siebie!
Promuj książkę!
Promuj szkołę!
Szczegółowe informacje znajdziesz w bibliotece szkolnej - zapraszamy! Zapisy trwają do 30.11.2016 r.

W dniu 4 listopada odbył się w naszej szkole II Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, którego organizatorką jest Pani mgr Ilona Chorabik-Pabian.

Wyniki Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej:

I miejsce: Anna Nowak IIIc i Karolina Kozioł IIa
II miejsce: Natalia Chruściel i Patrycja Kloch IIa
III miejsce: Natalia Stachura IIIc

Wyróżnienia:

Klaudia Kieć IIa
Aleksandra Orzech IIIc
Joanna Marian Ie
Agata Filipowicz IIIa

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy już za rok na kolejną edycję konkursu - jury Ilona Chorabik-Pabian i Agata Leśniowska. piosenka_patiortyczna_2016.jpg

W Dzień Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły kwestowali na tarnowskich cmentarzach, zbierając pieniądze na odnowienie grobowców na Kresach Wschodnich. Jest to coroczna akcja organizowana we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Uczniowie VII LO kwestowali na cmentarzach: w Krzyżu, w Mościcach i na Starym Cmentarzu.
1listop_kwesta1.JPG 1listop_kwesta2.JPG

Warsztaty, zaplanowane na 8-9 listopada, odbędą się w Pałacu Młodzieży, w sali nr 43. W dniu 8 listopada (wtorek) potrwają od 7.45 do 15.45,
a 9 listopada (środa) w godz. 8.00 - 16.00.

W październikowym konkursie na zdjęcia jesiennych krajobrazów i przyrody pierwsze miejsce zajęli Jagoda Madejczyk 1b i Adrian Kaczówka 1b, drugie - Patrycja Oleksyk 1b, trzecie - Magdalena Przeklasa 3a.
Wyróżnienia otrzymali: Angelika Klich 1b, Anna Kapustka 1b, Wiktoria Kwiek 1b, Aleksandra Wójcik 2b, Karolina Szot 2b oraz Zuzanna Ptasznik 1b i Karolina Bryk 3a - za serie zdjęć Parku Strzeleckiego.
Wybór najciekawszych zdjęć jesieni okazał się bardzo trudny - na konkurs wpłynęło wiele interesujących prac. Wszyscy zrobiliście bardzo dobre zdjęcia. Zobaczcie sami: Jesień cz.1 i Jesień cz.1
Przypominamy jeszcze o listopadowym konkursie fotograficznym: zdjęcia rozświetlonych światełkami cmentarzy po zmroku. jesien.JPG

Dziś odbył się I etap Szkolnego Konkursu Jezyka Angielskiego, który obejmował test ortograficzny.
Wyniki znajdziecie tu.
Zwycięzcom pierwszego etapu konkursu gratulujemy i zapraszamy do udziału
w dalszej rywalizacji, zachęcamy do włączenia się do niej także nowych uczestników. Kolejny etap konkursu odbędzie się w grudniu, tym razem trzeba będzie wykazać się umiejętnością słuchania ze zrozumieniem.

Na warsztatach w OHP

25
października
2016

W październiku klasy trzecie uczestniczyły w VIII Edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem "Bądź autorem swojej kariery". Organizatorem tego przedsięwzięcia w Tarnowie było Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.
Klasy trzecie wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez doradcę zawodowego panią Agnieszkę Bryndal w Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej. Klasa 3D
w ramach zajęć z doradcą uczestniczyła w Konkursie Wiedzy o Portalu ECAM, najlepsi otrzymali cenne nagrody. Laureatami konkursu zostali:
Miejsce 1 - Szymon Stelmach (3D)
Miejsce 2 - Sylwia Bryl (3D)
Miejsce 3 - Jakub Olszówka (3D)
Więcej zdjęć w naszej galerii. ohp.JPG

Konkurs recytatorski i poetycki

25
października
2016

W dniu 24.10.2016 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Marek Grechuta i Agnieszka Osiecka w Poezji Mówionej i Śpiewanej.
W czasie konkursu przypomniano sylwetki Marka Grechuty i Agnieszki Osieckiej.
W dalszej części konkursu uczniowie zaprezentowali przygotowaną recytację:
- Gabriela Bałut kl. 1 a „Krzyczę przez sen”- A. Osiecka
- Dominika Duda kl. 1 a „Jabłoń” – A. Osiecka
- Klaudia Matera kl. 3 a „Chodźmy tam” -M. Grechuta
- Karolina Kozioł kl. 2 a „Życie to nie teatr” – E. Stachura
W drugiej części wysłuchaliśmy piosenki A. Osieckiej i M. Grechuty w wykonaniu:
- Aleksandra Orzech kl. 3 c „Dni których jeszcze nie znamy” – M. Grechuta
- Paulina Wieczorek kl. 2 e „Nie dokazuj miła” – M. Grechuta
- Nikola Niezgoda kl. 2 e „Dni których jeszcze nie znamy” – M. Grechuta
- Anna Nowak kl. 3 c „Wariatka tańczy” – A. Osiecka
Konkurs zakończył się rozdaniem nagród, słodkim poczęstunkiem i wspólnym słuchaniem muzyki ze słowami A. Osieckiej i M. Grechuty. Uczestnicy konkursu zadeklarowali, że zaprezentują swój repertuar na Szkolnym Przeglądzie Talentów VII LO.
Organizatorzy konkursu: prof. Renata Susułowska oraz prof. Joanna Sorota. grechuta.jpg

Zapraszamy do udziału w konkursach poświęconych odzyskaniu niepodległości przez Polskę i Tarnów.

Konkurs na najlepszy plakat pod hasłem "Bohaterowie Niepodległej na plakacie" lub "Polskie drogi do niepodległości". Prace należy oddać do końca października, do pani Ilony Chorabik-Pabian.

Konkurs poezji i pieśni patriotycznej z okresu I wojny światowej
i odzyskania niepodległości.
Prezentacje poetycko - muzyczne odbędą się
4 listopada, godzina i sala, w której przeprowadzony będzie konkurs podane zostaną w późniejszym terminie. Zgłoszenia do pani Ilony Chorabik-Pabian.

Zachęcamy również uczniów do udziału w realizowanym przez szkołę projekcie poświęconym odzyskaniu przez Tarnów niepodległości poprzez włączenie się
w przygotowanie wystawy "Czy wiesz, że co 25 legionista pochodził
z Tarnowa?".
Poszukujemy fotografii, dokumentów, przedmiotów związanych
z legionistami pochodzącymi z Tarnowa i okolic.

Pierwszy etap konkursu języka angielskiego odbędzie się 25 października, we wtorek, o godz. 7.30 w sali nr 11.

Stypendia dla najzdolniejszych

18
października
2016

Trwa nabór wniosków o stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa dla uzdolnionych uczniów za rok szkolny 2015/2016. Dokumenty należy złożyć do 30 listopada 2016 r. w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Mickiewicza 2.
Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem.

Uwaga!

16
października
2016

Uczniowie zakwalifikowani do udziału w warsztatach przygotowujących do Tarnowskiej Ligi Debatanckiej: warsztaty odbędą się 8-9 listopada,
w siedzibie organizacji pozarządowych (ul. św. Anny 5, II piętro). Pierwsza debata czeka nas 23 listopada - pojedynek z IV LO, drużyna nr 2.

Tu znajdziecie listę osób, które biorą udział w warsztatach.

W kinie "Marzenie" obchodziliśmy dzisiaj Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła część oficjalna, podczas której pan dyrektor Marian Kozik złożył nauczycielom życzenia i wręczył nagrody.
Tradycją "Siódmego" jest, że 14 października prezentują się również klasy pierwsze. W tym roku najciekawiej przedstawiły się klasy: 1b (trzecie miejsce), 1 e (drugie miejsce) i 1f, która porwała swoim występem całą publiczność i zajęła pierwsze miejsce.
Gratulacje!
Więcej zdjęć w naszej galerii. dzien_naucz_2016.JPG

"Siódme" z brązowym medalem

11
października
2016

Nasze dziewczęta zajęły trzecie miejsce w Jubileuszowym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt zorganizowanym z okazji 120-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.
"Siódme" reprezentowały: Klaudia Kieć 2a, Agnieszka Smagacz 3e, Natalia Rej 3e, Karolina Tyrka 3e, Julia Drozdowicz 1e, Karolina Słowik 1e, Natalia Lisiak 1e, Angelika Janiś 1e, Agnieszka Burnat 1c, Joanna Kita 1f, Aleksandra Czupryna 1f.
Gratulacje! siatka_dz_2016.jpg

Zapraszamy do udziału w konkursie polegającym na przygotowaniu ilustrowanego folderu informacyjnego zachęcającego do odwiedzenia stolicy Austrii.
Udowodnijcie, że Wiedeń jest miastem atrakcyjnym dla turystów!
Prace można oddawać nauczycielom języka niemieckiego do 15 listopada 2016 r .

Rusza nowa edycja konkursu języka angielskiego dla uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego. Rywalizacja potrwa do kwietnia przyszłego roku.
Konkurs, w poszczególnych etapach, będzie sprawdzał m.in. znajomość ortografii, wiedzę leksykalno - gramatyczną dla poszczególnych klas, umiejętność redagowania wypowiedzi pisemnej. Uczniowie, którzy wykażą się dobrymi wynikami otrzymają od nauczyciela ocenę bardzo dobrą za aktywność, a zwycięzcy - celującą.
Zapisy uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie prowadzą nauczyciele języka angielskiego do 20 października 2016.
Szczegółowy regulamin konkursu.

Kwestujemy na rzecz zwierząt

6
października
2016

30 września uczniowie klasy 1c zbierali karmę dla zwierząt oraz datki na rzecz Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals w Tarnowie. Zbiórka została przeprowadzona w domu handlowym ECHO.
Efekty naszej pracy widać na zdjęciach. wolontariat_1c.jpg

Święto chłopców w 1c

6
października
2016

Zgodnie z tradycją klasa Ic wraz z wychowawczynią, panią Renatą Susułowską świętowała Dzień Chłopaka. 30 września dziewczęta przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę: tort był piękny i bardzo smaczny.
Zobaczcie sami... dz_chlopaka.jpg

Wakacje w obiektywie

3
października
2016

W naszym pierwszym w tym roku konkursie fotograficznym "I po wakacjach..." zwyciężył Szymon Molczyk z klasy 2b za zdjęcia z Pragi. Drugie miejsce zajęła Joanna Soja z klasy 3a za wspomnienia
z Wrocławia, koncertu amerykańskiego rapera i Festiwalu Kolorów
w Krakowie. Trzecie - Alicja Kozioł z klasy 2b za panoramiczne przestawienie wakacji.

Wyróżnienia otrzymują: Michał Piotrowski (2b) i Wiktoria Kwiek (1b).
Gratulujemy! Zdjęcia można będzie obejrzeć w naszej gazetce "Siódme Niebo" już wkrótce.
Przypominamy, że tematem październikowego konkursu fotograficznego jest "Jesień" (jesienny krajobraz, jesienny wystrój wnętrza, przyroda jesienią itp.). Na zdjęcia czekamy do 28 dnia października. Prosimy przesyłać na adres: redakcja7niebo@interia.pl.

Przypominamy, że od poniedziałku, 3 października lekcje będą odbywały się wg podanego na początku roku podziału godzin (znajduje się na stronie internetowej).

Klasa 3a robiła dzisiaj zdjęcia plenerowe w Parku Strzeleckim. Uczniowie szukali jesieni, ale park nadal zielony i letni.
Zobaczcie więcej zdjęć. park.jpg

Dziś chłopcy z naszej szkoły startowali w Mistrzostwach Tarnowa
w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Odnieśliśmy duży SUKCES!!! zajmując III miejsce na osiem startujących drużyn.

"Siódme" reprezentowali: Marcel Nowak 1c, Wiktor Woźny 2c, Karol Kuczek 2d, Maksymilian Bil 2b, Francis Bigas 1a, Adrian Kozioł 3c, Oskar Budzik 2b, Tyrka Kamil 3c, Skrabacz Wojciech 1f, Łazarz Piotr 2c.
Brązowym medalistom serdecznie gratulujemy! przelaje.jpg

Klasa 1b uczestniczyła dzisiaj w Kampanii "Stop pijanym kierowcom. Razem dla bezpieczeństwa publicznego", która zorganizowana została
w Pałacu Młodzieży.

Mieliśmy możliwość wziąć udział m.in. w szkoleniu z techniki jazdy, kursie udzielania pierwszej pomocy, a także spróbować przejść torem przeszkód
w alkogoglach i sprawdzić jak czuje się pasażer dachującego samochodu, a nawet poćwiczyć „jak zatrzymać pijanego (odurzonego) kierowcę przed próbą jazdy”.
Ten happening zapewne był dla wszystkich bardzo pouczający. Miejmy nadzieję, że nikt z nas nie wsiądzie do samochodu po spożyciu alkoholu.
Zobaczcie więcej zdjęć. stop_pijanym.jpg

26 września w VII Liceum Ogólnokształcącym obchodzono Europejski Dzień Języków.
Z tej okazji klasa 2e, wraz z panią Jadwigą Woyke i panią Magdaleną Stochmal, przygotowała tłumaczenie wiersza „Pan Cogito” na język angielski i język niemiecki. Klasa pracowała bardzo aktywnie, największą trudność sprawiło uczniom przetłumaczenie wiersza na język niemiecki. Plakaty podsumowujące prace oraz z ciekawostkami językowymi można oglądać na pierwszym piętrze naszej szkoły. Zachęcamy do oglądania.
Więcej zdjęć w galerii. dzien_jez.JPG

Próbna debata, która wyłoni uczestników warsztatów, odbędzie się
3 października (poniedziałek) na 2 i 3 lekcji w sali nr 3. Każdy
z zainteresowanych będzie mógł się wykazać swoimi predyspozycjami
w zakresie autoprezentacji i umiejętności argumentowania.

Spośród tematów zaproponowanych przez organizatorów konkursu wylosowaliśmy dla Was kilka:
1. Są tematy, na które nie powinniśmy debatować
2. Człowiek jest słaby z wyboru
3. Musimy być niewolnikami praw, abyśmy byli wolni
4. Większym wyzwaniem dla współczesnego świata od antysemityzmu jest antyislamizm
5. Współczesne media raczej niszczą, niż wzmacniają demokrację
6. Franklin Delano Roosevelt sprzyjał rozwojowi komunizmu

Każdy z zainteresowanych powinien przygotować 30-60-sekundowe wystąpienie,
w którym będzie ZA lub PRZECIW wybranej przez siebie tezie (stanowisko do wyboru).
Prezentacja zainteresowanych jest konieczna, ponieważ wstępnie zapisało się 20 uczniów, a w warsztatach prowadzonych przez organizatorów TLD może wziąć udział maksymalnie 15 osób. Więcej informacji o konkursie Tarnowska Liga Debatancka na stronie internetowej i Facebooku.

Przypominamy wszystkim klasom o corocznej zbiórce artykułów szkolnych dla dzieci uczęszczających do Klubu Integracji Międzypokoleniowej „Lumen” (dawna świetlica profilaktyczno-wychowawcza „Lumen”). Prosimy o dostarczenie artykułów do pani prof. U. Banaś-Mróz lub p. prof. M. Stochmal do dnia 23.09.2016 r.
Dziękujemy
Organizatorzy akcji

Samorząd Szkolny zaprasza do wspólnej zabawy z okazji święta chłopców. Na 30 września przygotowano kilka ciekawych atrakcji.

Po pierwsze...
Wybierzemy najsympatyczniejszego chłopaka, najprzystojniejszego chłopaka
i chłopaka o najładniejszym uśmiechu. 30 września w holu zostaną wystawione trzy urny - do każdej kategorii i każda z dziewcząt będzie mogła oddać głos na chłopaków, którzy jej zdaniem najbardziej odpowiadają podanym kryteriom.

Po drugie...
Każda klasa może zorganizować święto dla swoich chłopców - prezenty, niespodzianki, słodycze itp.

I po trzecie...
Wiąże się z punktem drugim - każda klasa, która chce upamiętnić swoje święto chłopaka może zaprosić na nie uczniów z klas dziennikarskich, którzy zrobią zdjęcia
i przygotują krótką informację. Materiały zostaną zamieszczone w szkolnej gazetce "Siódme Niebo" oraz na stronie internetowej i szkolnym profilu FB. Chętnych prosimy o zapisywanie się w komentarzach pod informacją na szkolnym profilu FB.

Konkurs recytatorski

19
września
2016

Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim "Marek Grechuta i Agnieszka Osiecka w poezji mówionej i śpiewanej".
Konkurs odbędzie się 24 października.
Szczegóły znajdziecie w regulaminie.

17 września 1939 roku Armia Czerwona zadała zdradziecki cios Rzeczypospolitej Polskiej.
Aby upamiętnić 77. rocznicę tego wydarzenia klasa 2a pod opieką p. Ilony Chorabik-Pabian złożyła hołd ofiarom i pochyliła czoła przed bohaterami, wspominając ich cierpienia. Uczniowie naszej szkoły w geście pamięci udali się pod pomnik Ofiar Stalinizmu składając i złożyli wiązankę kwiatów. 17_wrzesnia_2016.jpg

Taka informacja o Czytaniu Narodowym "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w VII LO znalazła się na stronie internetowej promującej pracę bibliotek szkolnych.
Zobaczcie!

13 września (który okazał się szczęśliwy), klasa 1c wraz
z wychowawczynią, panią Renatą Susułowską, wzięła udział w ognisku integracyjnym oraz zajęciach z panią pedagog Barbarą Zielińską.

Po zjedzeniu smakowitych kiełbasek i wypieczonych grzanek rozpoczęliśmy pracę
w kilkuosobowych zespołach. Podczas zajęć okazało się jak wiele nas łączy, zaczęliśmy się lepiej poznawać i świetnie dogadywać. Ten jeden dzień uświadomił nam, że będziemy naprawdę zgranym zespołem klasowym i że przed nami niesamowite trzy lata wspólnej nauki i zabawy. oi_1c.jpg

Konkurs na recenzję

13
września
2016

Ludzie, ależ mi się ta książka podoba, przeczytajcie ją i wy!

Chciałem powiedzieć światu tylko jedno słowo. Ponieważ nie potrafiłem tego, stałem się pisarzem.
Stanisław Jerzy Lec

To konkurs na bardzo krótką recenzję książki/pozytywną opinię o książce.
To konkurs dla lubiących czytać i pisać.
Jedni uważają, że trzeba zachęcać do czytania.
Inni twierdzą, że jeszcze ważniejsze jest zachęcanie do pisania.
My zachęcamy do jednego i do drugiego.
Najpierw trzeba książkę przeczytać albo mieć przeczytaną, a później o niej napisać.
Regulamin konkursu na recenzję książki.

Konkurs fotograficzny

11
września
2016

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Szczegóły znajdziecie w regulaminie.
Regulamin konkursu fotograficznego.

Kiermasz podręczników

6
września
2016

Jeśli nie kupiliście jeszcze podręczników, możecie to zrobić na szkolnym kiermaszu. Będzie on odbywał się codziennie, aż do poniedziałku,
12 września w bibliotece szkolnej, w godzinach 8.00-12.35.

Zapraszamy!

W sobotę, 3 września po raz piąty odbyło się Narodowe Czytanie, tym razem „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Książkę czytano w ponad 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą.
VII LO w Tarnowie także włączyło się w akcję Narodowego Czytania. Wszyscy uczniowie klas pierwszych oraz klasy drugiej B (na zdjęciu) odczytali fragment „Quo Vadis” H. Sienkiewicza.
Za rok powtórka! narodczyt.JPG

Witamy po wakacjach

1
września
2016

Uroczystością w kinie "Marzenie" społeczność VII Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęła nowy rok szkolny. Wcześniej młodzież uczestniczyła w mszy św. w Bazylice Katedralnej.
Część artystyczną przygotowała w tym roku klasa 2d - uczniowie zaprezentowali zabawne scenki z życia szkoły z przymrużeniem oka. Później młodzież udała się na spotkania z wychowawcami do budynku szkoły. rozporoku_2016.jpg

Dyrekcja VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie informuje wszystkich swoich uczniów o rozpoczęciu roku szkolnego 2016/2017, które odbędzie się w dniu 1 września 2016 o godzinie 9.00 w sali Kina „Marzenie”.
Po akademii uczniowie spotykają się z wychowawcami według odrębnego harmonogramu.

„Wyprawka szkolna”

19
sierpnia
2016

W związku z realizacją Rządowego Programu Pomocy Uczniom w 2016 r. „Wyprawka szkolna”, Dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego
w Tarnowie zwraca się z prośbą do wszystkich zainteresowanych rodziców o zapoznanie się z programem.

Wszelkie informacje znajdziecie Państwo na stronie głównej EDUNET, gdzie opublikowano informację na temat Rządowego Programu Pomocy Uczniom w 2016 r. – „Wyprawka szkolna” oraz w sekretariacie szkoły bądź u pedagoga szkolnego. Termin składania wniosków o udzielanie pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników został ustalony od 19 lipca do 8 września 2016 r.
Odpowiednie dokumenty można otrzymać w sekretariacie szkoły, pedagoga szkolnego oraz na podanej stronie EDUNETU.

Dawid Fiołek, uczeń klasy 1c odebrał w Warszawie wyróżnienie
w konkursie Matematyka & GeoGebra MaGIK organizowanym przez Warszawskie Centrum GeoGebry przy Uniwersytecie SWPS w kategorii Sztuka na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.

Dawid został wyróżniony za aplet " Parkietaż inspirowany mozaikami Alhambry". Podczas gali wręczenia nagród, w której uczestniczył wraz z panią Bożeną Parą, miał możliwość obejrzenia prac, które zajęły I, II, III miejsce w trzech kategoriach: ilustracja twierdzenia lub pojęcia matematycznego, ilustracja twierdzenia, pojęcia lub zjawiska w przyrodzie lub technice oraz sztuka.
Gratulujemy!
GeoGebra to ogólnodostępne oprogramowanie do uczenia matematyki na wszystkich poziomach edukacji. Pozwala na innowacyjny sposób przekazywania treści oraz wprowadzanie nietypowych rozwiązań metodycznych. dawid_fiolek.jpg

I już wakacje!

24
czerwca
2016

Dzisiaj w kinie Marzenie odbyło się zakończenie roku szkolnego VII Liceum Ogólnokształcącego. Tradycyjnie podczas uroczystości wręczone zostały świadectwa i nagrody dla najlepszych uczniów.
Tym razem część artystyczną - dzień z życia szkoły - przygotowała klasa 1e. Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z wychowawcami.
Przyjemnego wypoczynku! zakonczenie_roku1516.JPG

Justyna Ciurej z klasy 2a odebrała wczoraj tytuł Prymusa Tarnowa. Uroczystość odbyła się w Tarnowskim Teatrze im. L.Solskiego, podczas miejskiego zakończenia roku szkolnego.
Justyna znalazła się w gronie najlepszych uczniów szkół tarnowskich, którzy
w kończącym się roku szkolnym uzyskali najwyższe średnie ocen i mogą poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami w nauce. Zdjęcia z uroczystości znajdziecie na tarnow.pl.
Gratulacje!

Uczniowie klasy 1b odwiedzili dziś Radio Kraków. Mieli okazję obejrzeć nowoczesne studia nagrań, podglądać dziennikarzy prowadzących program na żywo i zobaczyć jak nadawane są serwisy informacyjne.
Młodzi dziennikarze uczyli się również, jak rozchodzi się głos i w jaki sposób budowane są pomieszczenia nagraniowe. Obejrzeli koncertowe studio nagrań im. Romany Bobrowskiej, gdzie próbowali swoich sił w przygotowaniu krótkiego słuchowiska radiowego. Ponadto wysłuchali interesujących informacji i anegdot oraz przydatnych wskazówek dotyczących pracy w radiu. O swojej pracy opowiedział nam i oprowadzał nas po radiu redaktor Grzegorz Bernasik. radiokrakow.jpg

Warszawska przygoda

20
czerwca
2016

Żądni wakacyjnej atmosfery, ciepłego zefiru i nowych przestrzeni uczniowie 1a i 1b wyruszyli do stolicy. 15 i 16 czerwca na południu Polski padał deszcz a w Warszawie świeciło słońce.
Pod okiem króla Zygmunta III Wazy zwiedziliśmy Zamek Królewski i Starówkę. Zobaczyliśmy najważniejsze dla państwa miejsca, Pałac Prezydencki, kościół św. Krzyża, najkrótszą i najwęższą ulicę, Uniwersytet Warszawski, mury obronne z Barbakanem, Rynek. Obejrzeliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec w 20 sekund wjechaliśmy windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki
i spojrzeliśmy na Warszawę z zachwytem.
Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego
i Cmentarza Wojskowego, poznaliśmy również historię powstania w getcie. W Parku Łazienkowskim zrobiliśmy dłuższą przerwę, by posłuchać muzyki na ławeczce obok pomnika Chopina, pospacerować w ogrodzie chińskim, popatrzeć na pawie i wiewiórki oraz odpocząć, jak kiedyś miał to w zwyczaju król Stanisław August Poniatowski.
Nasza eskapada skończyła się w Wilanowie, w okazałej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. warszawa.wycieczka.jpg

MSZA ŚWIĘTA

19
czerwca
2016

na zakończenie roku szkolnego
w piątek, 24 czerwca 2016 r. o godz. 8.00
w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.
* * *
Lektorów zapraszamy z albami do służby przy ołtarzu.
Katecheci

Wycieczka do Zakopanego

19
czerwca
2016

To już kolejny wyjazd na zakończenie roku szkolnego dla uczniów najbardziej zaangażowanych w wolontariat w Świetlicy u Jana Pawła
w Tarnowie, zorganizowany przez katechetów naszej szkoły.

Tym razem z uczennicami kl. 1e wybraliśmy Zakopane z polskimi Tatrami, oczywiście, w dniach od 6-7 czerwca. Szlaki były spacerowe: Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Morskie Oko, ale w górach wysiłek jest nieodzownym towarzyszem drogi. Piękna słoneczna pogoda, cudowne widoki i dobra atmosfera sprawiały, że zmęczenie szybko mijało. W poniedziałkowy wieczór odwiedziliśmy Krupówki, a na zakończenie wędrowania przeszliśmy z Butorowego Wierchu na Gubałówkę. Zakopane pożegnaliśmy dobrą włoską pizzą, by późniejszym wieczorem dotrzeć już do Tarnowa, bo mimo, że to już ku końcówce roku, to szkoła na nas czeka. wycieczka.zakopane.JPG

Na pikniku geograficznym

15
czerwca
2016

7 czerwca 2016 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XVI Pikniku Geograficznym zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.
W pierwszej części imprezy nasi reprezentanci (Michał Gostek i Patryk Targosz) pisali test z ogólnej wiedzy geograficznej. W części drugiej zmagań, tym razem topograficznej, szukali 24 punktów kontrolnych rozstawionych w centrum Tarnowa. Po południu odbyło się również spotkanie z podróżnikami Markiem Żołądkiem
i Michałem Apollo oraz z Gościem Pikniku – podróżnikiem, reporterem i prezenterem telewizyjnym – Jarosławem Kretem.

Uczniowie klasy 2a odwiedzili dzisiaj Art Squat - siedzibę Fundację Promocji Artystycznej "Aspiranci", która mieści się przy Rynku. Spotkali się z Natalią Trybą, studentką polonistyki i dziennikarstwa oraz dowiedzieli się czym zajmuje się fundacja.
Gry planszowe, wymiana ubrań, warsztaty rysunku i malarstwa, spotkania
z ciekawymi ludźmi, wystawy prac młodych artystów pochodzących z Tarnowa i wiele innych sposobów na ciekawe spędzenie wolnego czasu proponuje Fundacja "Aspiranci". Jej prezes, Łukasz Dubin przedstawił nam dzisiaj również wystawę prac plastycznych sztuki nowoczesnej.
Uczniowie klasy dziennikarskiej mieli również okazję porozmawiać z Natalią Trybą, która od 16 roku życia związana jest z wieloma tarnowskimi mediami. Współpracuje z wydawnictwami prasowymi, radiem i telewizją, by szlifować swoje umiejętności. Jej specjalnością są wywiady z artystami. Nam opowiedziała o tym, jak zaczęła pracować w mediach będąc jeszcze uczennicą klasy dziennikarskiej w liceum.
arts.JPG

VII LO włączyło się dzisiaj w ogólnopolską akcję czytania. Uczniowie zebrali się na Rynku, by bić rekord czytania w jednym momencie. Organizatorem przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika "Biblioteka
w Szkole".

Pokazaliśmy, że także uczniowie "Siódmego" czytają, bo czytanie jest wśród młodzieży popularne i "wychodzimy" do lokalnego środowiska, by zachęcić do czytania innych, również dorosłych. Bo przecież ciekawa książka to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.
VII LO zdecydowało, że weźmie udział w akcji w ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam" ponieważ z badań Biblioteki Narodowej wynika, że systematycznie spada czytelnictwo wśród osób dorosłych (powyżej 15 roku życia).

Panoreportaż z naszej akcji przygotowała redakcja miesięcznika i portalu "Tarnow.in". Znajdziecie go na stronie internetowej i redakcyjnym profilu FB.

Relacja z akcji również na profilu FB radia RDN oraz w galerii na stronie internetowej.

Zachęcamy do posłuchania relacji (z udziałem uczniów i pani Joanny Soroty) z naszej akcji w radiu RDN, w audycji "Puls Regionu", po godz.16.45.
jaknieczytam.JPG RDN tarnowin

Brawo Dawid!

8
czerwca
2016

Dawid Fiołek, uczeń klasy 1c otrzymał wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Matematyka&GeoGebra MaGIK.
Dawid (wraz z nauczycielem-opiekunem) otrzymał zaproszenie na uroczyste ogłoszenie wyników i prezentację nagrodzonych prac, która odbędzie się 28 czerwca w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Serdecznie gratulujemy!

Klasa IIe uczestniczyła w wykładach o ciekawej chemii w Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie Zwiedzili również Muzeum Narodowe w Sukiennicach.

2echemia.jpg

10 czerwca o godz. 10 VII Liceum Ogólnokształcące bierze udział w akcji wielkiego czytania pt. „Jak nie czytam, jak czytam”. W ten sposób nasza szkoła włącza się do ogólnopolskiego, masowego czytania, promującego książki i czytelnictwo.
Uczniowie wraz z nauczycielami o godz. 9.45 opuszczą szkołę i udadzą się na tarnowski Rynek (okolice Muzeum Okręgowego). Tu wykonane będzie zdjęcie panoramiczne, które zostanie przesłane jako dokumentacja do organizatorów konkursu. Prosimy o ustawienie się w tej części Rynku w dowolny sposób (można stać, usiąść na ławce) i wytrwanie w przyjętej pozycji do czasu wykonania serii zdjęć. Planowany powrót do szkoły ok.10.30.
Każdy uczeń koniecznie musi mieć ze sobą książkę (dowolną), którą będzie czytał na Rynku. Zachęcamy do wypożyczania książek z biblioteki szkolnej.
Patronat nad akcją objęli: radio RDN oraz miesięcznik i portal "Tarnow.in". RDN

Zachęcamy do odwiedzania nowej strony naszego szkolnego radia na FB oraz wznowionej strony szkolnej gazetki "Siódme Niebo".
Na profilu FB szkolnego radia możecie na przykład zamówić muzykę na najbliższy piątek (duża przerwa). Na stronie FB gazetki możecie m.in. zobaczyć, jak pracują uczniowie z klas dziennikarskich i ich zdjęcia.
Zapraszamy - zaglądajcie!

Uczniowie z klas dziennikarskich VII LO wzięli udział w konkursie na najciekawszy reportaż, wywiad lub fotorelację. Musieli wybrać ważny temat, interesującego rozmówcę lub ciekawe wydarzenie i przygotować poprawnie materiał dziennikarski.
Najlepszy reportaż napisała Justyna Ciurej z klasy 2a, zajmując pierwsze miejsce
w konkursie. Drugie miejsce otrzymała Agata Filipowicz z klasy 2a za najciekawszy wywiad. Dawid Batko z klasy 2a wykonał interesujące zdjęcia i otrzymuje trzecie miejsce.
Dodatkowo wyróżnione zostały prace uczennic z klasy 1b: Aleksandry Wójcik (wywiad) i Eweliny Nalepy (relacja z wydarzenia).
Gratulacje!

W konkursach języka niemieckiego sprawdzających umiejętność stosowania struktur gramatycznych, które odbyły się 23 maja 2016 r. wzięło udział 29 uczniów z klas I i II.

Wyniki KONKURSU O TYTUŁ MISTRZA GRAMATYKI JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLAS I:
I miejsce i tytuł MISTRZA GRAMATYKI JĘZYKA NIEMIECKIEGO klas I uzyskała Edyta Uriasz z kl. I d.
II miejsce - Aleksandra Anioł, kl. I e
III miejsce - Sabina Bratko,kl. I e; Kinga Nalepa, kl. I b

Wyniki KONKURSU O TYTUŁ MISTRZA GRAMATYKI JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLAS II:
I miejsce i tytuł MISTRZA GRAMATYKI JĘZYKA NIEMIECKIEGO klas II zdobyła Edyta Piątek z kl. II e.
II miejsce - Dagmara Rybak, kl. II c
III miejsce - Arkadiusz Mruk, kl. II a
GRATULUJEMY!

plakatwyklad.jpg

Miło nam było gościć dzisiaj Was podczas Dnia Otwartego VII Liceum Ogólnokształcącego. Mamy nadzieję, że ciekawie spędziliście czas, obejrzeliście szkołę, poczuliście jej atmosferę i skorzystaliście z licznych, przygotowanych specjalnie dla Was atrakcji. Czekamy na Was we wrześniu!
Więcej zdjęć w naszych galeriach - pierwsza i druga.
Zdjęcia z Dnia Otwartego znajdziecie również na stronach internetowych miesięcznika "Tarnow.in" i "Gazety Krakowskiej". dzien_otwarty.jpg

Chcesz sprawdzić się w konkursach językowych, poćwiczyć umysł rozwiązując zadania matematyczne i logiczne lub quizy geograficzne, obserwować doświadczenia z fizyki albo zobaczyć jak wybucha wulkan? Dla odwiedzających nas gimnazjalistów przygotowaliśmy także wiele innych różnorodnych atrakcji: pokaz mody historycznej, słodkie niespodzianki, koncerty muzyczne, mini zoo. Można będzie zobaczyć jak powstaje gazetka i jak działa szkolne radio.
25 maja (środa) w godz. godz. 9-13 będziecie mogli obejrzeć szkołę, poznać społeczność uczniów i nauczycieli, poczuć przyjazną atmosferę "Siódmego". Podczas Dnia Otwartego czeka Was dobra zabawa i przygoda. Czekamy na Was przy ulicy Staszica 8.
dzien_otwarty_kolaz.jpg

„Szalom Izrael” powiedzieli uczniowie z 1b 14 maja podczas warsztatów w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Staszica w Tarnowie.
Agnieszka Cebula, podróżniczka i animatorka, barwnie opowiadała o historii i kulturze narodu żydowskiego. Podróż na Bliski Wschód była o tyle niezwykła, że odbyła się
w cieniu palmy daktylowej, którą sami wznieśliśmy, przy dźwiękach oryginalnej muzyki i w rytmie tradycyjnych tańców obrzędowych. Mogliśmy też założyć egzotyczne stroje i poczuć atmosferę zabaw izraelskich dzieci.
Więcej zdjęć z warsztatów w galerii "Siódmego". szalom_1b.jpg

W dniach 11 i 12 maja uczniowie klas 2a i 2d byli na wycieczce we Wrocławiu. Atrakcji było co niemiara.
W pierwszy dzień odwiedziliśmy Afrykanarium w ZOO, w którym można było zobaczyć wiele gatunków zwierząt egzotycznych, a także Panoramę Racławicką. Wieczorem zwiedziliśmy z przewodnikiem najciekawsze zakątki miasta. Drugiego dnia skupiliśmy się na Muzeum Narodowym. Piękna pogoda skłoniła nas także do odwiedzenia pięknych Ogrodów Japońskich. Zatrzymaliśmy się na chwilę w katedrze. Późnym wieczorem, pełni wrażeń, wróciliśmy do Tarnowa.
Więcej zdjęć w naszych galeriach - pierwsza i druga. wroclaw_2ad.jpg

13 maja uczniowie klas Ia i Id uczestniczyli w wykładzie z cyklu Spotkania z nauką prof. dr hab. W. Błasiaka „Krótki kurs przewidywania przyszłości” w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie.
Umiejętność przewidywania przyszłości uważana jest za atrybut boskości. Czy jest ona dostępna jedynie bogom oraz prorokom? Czy człowiek potrafi przewidzieć przyszłość? Czy jest tak, że nasze losy są zaprogramowane? Czy wiadomo, co
z nami będzie? Jak narodził się determinizm? Co to jest indeterminizm? Jak objawia się deterministyczny chaos? Na wykładzie została podana, w sposób elementarny, idea przewidywania przyszłości obiektów materialnych. Zostały zaprezentowane przykłady spektakularnych sukcesów nauki, ilustrujące jej wielką moc, związaną
z przewidywaniem. Zaprezentowano eksperyment ilustrujący deterministyczny chaos.
wykladmwse_1305.JPG

25 i 26 kwietnia 48 uczniów z klas 1d, 1e i 2c uczestniczyło w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Wrocławia.
Humory i pogoda (wbrew prognozom) nam dopisywały. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski, gotycką Katedrę, w ogrodzie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich rozmawialiśmy
o niezwykłych zbiorach i przywoływaliśmy pamięć znanych Polaków związanych
z Wrocławiem. Podziwialiśmy Stare Miasto z pięknymi kamienicami i ratuszem - perłą wrocławskich zabytków. Zwiedzaliśmy muzea, w programie wycieczki nie zabrakło też monumentalnej Panoramy Racławickiej. Po drodze spotykaliśmy... wrocławskie krasnale. Byliśmy z wizytą u dzikich zwierząt w ZOO, w Afrykarium. Zobaczyliśmy nowoczesne Oceanarium, gdzie ryby pływały tuż obok nas, a także nad naszymi głowami. Po dwóch dniach zwiedzania mogliśmy odpocząć w Ogrodzie Japońskim na terenie Parku Szczytnickiego. Dla miłośników piłki nożnej wisienką na torcie była wizyta na Stadionie Wrocław, wybudowanym na EURO 2012.
Tu znajdziecie więcej zdjęć. wycieczka_wroclaw.JPG

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Tarnowie prowadzi rekrutację do projektu "Obudź swój potencjał - YEI", adresowanego do młodzieży nieuczącej się i niepracującej w wieku od 18 do 25 lat. Jego celem jest pomoc w zdobyciu dodatkowych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego podczas płatnych staży oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
Projekt realizowany będzie w CEiPM w Tarnowie oraz podległych mu jednostkach
w Bochni, Brzesku i Dąbrowie Tarnowskiej. W ramach projektu OHP proponuje m.in.
- szkolenia zawodowe (uczestnicy otrzymują stypendia szkoleniowe)
- staże zawodowe (3-miesięczne, uczestnicy otrzymują stypendia stażowe)
- kursy: językowe, przedsiębiorczości, komputerowy ECDL, prawa jazdy kat. B)
- zajęcia z doradcą zawodowym i psychologiem
- pośrednictwo pracy lub pośrednictwo w organizacji staży
- warsztaty z zakresu kreowania wizerunku połączone z usługą stylisty.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Dodatkowo uczestnicy mają zapewniony zwrot kosztów dojazdu, posiłek, ubezpieczenie zdrowotne oraz od nieszczęśliwych wypadków, refundację kosztów opieki nad dziećmi oraz osobami zależnymi na czas uczestnictwa w projekcie. Początek zajęć - maj 2016.
Dokładne informacje w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, ul. Mościckiego 27, tel. 146219564, 146219565.
Więcej informacji na plakacie lub ulotce.

Projekcje filmowe, wystawa plakatów "Polskie drogi do Oskarów" i "10 lat emocji", warsztaty filmowe. Młodzież VII LO uczestniczyła w wybranych wydarzeniach
30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Więcej zdjęć w galerii. tnf.jpg

W piątek, w Pałacu Młodzieży odbyło się zakończenie roku szkolnego klas trzecich. Społeczność VII LO pożegnała swoich starszych kolegów - były podziękowania dla samorządu szkolnego, laureatów konkursów i sportowców, którzy reprezentowali szkołę, najlepsi uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem.
"Szczęśliwej drogi, już czas..." - dla maturzystów koniec szkoły to dopiero początek dorosłego życia. A jakie ono ma być, wróżyła absolwentom "Siódmego" wróżka. Taki program artystyczny przygotowała klasa 2b, na pożegnanie swoich starszych kolegów. Nie zabrakło też momentów wzruszających, kiedy wychowawcy trzecich klas wspominali, jak pracowało się im ze swoimi uczniami czy dziękowano tym, którzy przez trzy lata pracowali na rzecz szkoły lub reprezentowali ją na zewnątrz.
Matury rozpoczynają się w środę. Wszystkim trzecioklasistom życzymy powodzenia!
Zobaczcie więcej zdjęć z uroczystości. zakonczenieroku_2016.JPG

21 kwietnia nasze szkolne koło turystyczno – krajoznawcze wyruszyło pod opieką pana Andrzeja Mleczki i pani Barbary Zielińskiej, zdobywać kolejne szczyty Beskidu Sądeckiego. Tym razem trasa wiodła szlakiem niebieskim z Barcic na Makowicę (948), następnie czerwonym do Rytra, skąd pociągiem grupa wróciła do Tarnowa.
Mozolne, prawie 4-godzinne podchodzenie pod szczyt umilała nam przepiękna pogoda oraz kilka atrakcji: ciekawa, bo w kształcie ślimaka platforma widokowa w Woli Kroguleckiej, drewniany most nad naprawdę, kilkunastometrowym „Głębokim Jarem”, a nawet spotkanie z małą żmijką, wygrzewającą się w promieniach kwietniowego słońca. Po zdobyciu Makowicy, znalazł się także czas na 1,5 godzinny wypoczynek w schronisku Cyrla. Troszkę zmęczeni, ale zadowoleni piechurzy, szczęśliwie wrócili do domów, myśląc już o kolejnej wyprawie.
Więcej zdjęć znajdziecie w galerii. wyprawa_kolatur.JPG

Nauczyciel geografii i historii "Siódmego", pan Andrzej Mleczko zajął drugie miejsce w Wielkim Konkursie Wiedzy o Tarnowie organizowanym przez Urząd Miasta.
W finale wzięło udział ponad 70 osób. W pierwszym etapie musieli zmierzyć się
z testem, w drugim wykazać się wiedzą na wylosowane zestawy trzech pytań. Po dwóch etapach najwięcej punktów uzyskał pan Andrzej Mleczko. W ostatnim etapie konkursu najlepsi odpowiadali na bardzo trudne pytania. Pan Andrzej Mleczko zajął ostatecznie drugie miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Zobaczcie galerię zdjęć z konkursu.

W pałacyku Galerii Miejskiej BWA w Parku Strzeleckim odbyła się dzisiaj konferencja prasowa prezentująca Karpacki Wyścig Kurierów. Ostatnia przed zawodami, które w tym roku potrwają od 29 kwietnia do 3 maja.
Dla uczniów z klasy dziennikarskiej była to okazja, by obserwować pracę dziennikarzy i fotoreporterów, zobaczyć jak przygotowywane jest duże wydarzenie medialne, poznać nowe osoby czy... zostać fotografem jednego z podtarnowskich samorządów. kwk_2a.jpg

Jak dotrzeć do Słońca?

25
kwietnia
2016

Dnia 22 kwietnia uczniowie z klasy Ia uczestniczyli w wykładzie z cyklu Spotkania z nauką – prof. dra hab. Władysława Błasiaka „Wszystkie drogi prowadzą do Słońca”.
W trakcie wykładu słuchacze dowiedzieli się m.in., że gdyby podróżowali z Tarnowa do Krakowa z prędkością zbliżoną do prędkości Ziemi w jej ruchu obiegowym wokół Słońca, to taka podróż trwałaby około trzech sekund. Gdyby całą energię produkowaną przez Słońce skierować w stronę Ziemi, woda we wszystkich rzekach, morzach, oceanach i w nas samych zaczęłaby wrzeć po około jednej sekundzie.
Słońce produkuje energię kosztem reakcji jądrowych. Korzystając z relacji Alberta Einsteina pomiędzy masą a energią oraz w wartości stałej słonecznej, prof. Władysław Błasiak pokazał, że Słońce traci w czasie jednej sekundy ok. 4 miliony ton swojej masy. Na zakończenie profesor przedstawił krótką historię Słońca, z której słuchacze dowiedzieli się, że jest ono w średnim wieku i pożyje jeszcze
ok. 5 miliardów lat.

28 kwietnia 2016
7.00 Wyjazd z ul. Goldhammera
11.30 DROGA ŚWIATŁA (na wałach)
Po niej możliwość:
- sakramentu pojednania
- adoracji Najświętszego Sakramentu

13.30 MSZA ŚWIĘTA w Kaplicy Cudownego Obrazu
14.45 Odjazd z Częstochowy
ok. 18.30 Przyjazd do Tarnowa

Informacje praktyczne:
- wyżywienie we własnym zakresie
- zabrać dokument tożsamości
Obejrzyjcie zdjęcia z Częstochowy.

23 kwietnia na całym świecie obchodzi się Światowe Dni Książki i Praw Autorskich. U nas nie było inaczej. Uwolnij książkę! Pod tym hasłem uczniowie VII LO (klasa 2c) zachęcali do kontynuowania wywodzącej się z Hiszpanii tradycji obdarowywania się książką i różą, tym samym propagując kulturę czytania.
Sami zobaczcie. uwolnij_ksiazke.JPG

14 kwietnia uczennice VII LO: Karolina Skowron z klasy 2a oraz Karolina Kozioł z klasy 1a wzięły udział w finale II Miejskiego Konkursu Wiedzy
o Józefie Piłsudskim, organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. Konkurs składał się z kilku części: historycznej, recytatorskiej oraz śpiewu patriotycznego.

Dziś odbyła się gala wręczenia nagród. Karolina Kozioł zajęła I miejsce w kategorii recytacja, a Karolina Skowron III miejsce w kategorii poezji śpiewanej.
Gratulujemy! opilsudskim.jpg

Bez względu na pogodę tarnowski rynek jest piękny. Mimo że ostatnio trochę częściej padało, kilku śmiałków zdecydowało się na spacer
i uchwycenie śladów renesansu w naszym grodzie.

A swoje fotografie zgłosili do Szkolnego Konkursu Fotograficznego. Gratulujemy
i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w holu szkoły.
A oto laureaci:
I miejsce Katarzyna Marć 1b
II miejsce Dominik Krużel, Oskar Grebner 1b
III miejsce ex aequo Oskar Budzik 1b; Laura Cichoń, Wiktor Kutrzuba 1b
Wyróżnienie Bartosz Tryba 1b
tarnowwdeszczu.jpg
tarnowwdeszczu2.jpg

Uczniowie klasy 2a wzięli udział w debacie członków Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie i młodzieży z partnerskiego miasta Winnica na Ukrainie, które odbyło się w Sali Lustrzanej.
Uczniowie z klasy dziennikarskiej "Siódmego" mieli okazję dowiedzieć się, jak działa Młodzieżowa Rada Miasta Tarnowa, w jaki sposób funkcjonują samorządy uczniowskie na Ukrainie, a także podyskutować o tym jakie możliwości stworzyłoby dla młodzieży wejście Ukrainy do Unii Europejskiej oraz jak młodzi ludzie z Ukrainy
i Polski postrzegają nawzajem swoje ojczyzny. spotkanie_ukraina.jpg

13 kwietnia odbył się ostatni, piąty etap Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Najlepsi w poszczególnych grupach wiekowych okazali się: W.Buczek (1d), J.Serafin (2e) i M.Trytko (3b).

Zwycięzcami całego konkursu, po podsumowaniu wszystkich pięciu etapów, na poziomie poszczególnych klas są: W.Buczek (1d), J.Serafin (2e) i M.Trytko (3b).
Konkurs trwał od września ubiegłego roku, był podzielony na pięć etapów, wzięło
w nim udział w sumie 122 uczniów. Serdecznie dziękuję wszystkim za całoroczną rywalizację i zaangażowanie. Liczę na podobne zainteresowanie konkursem
w przyszłym roku szkolnym.
Elżbieta Krzemińska konkang2016.jpg

Patryk Wojtanowicz, uczeń klasy 3a zdobył pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Europejskiego Szkół Ziemi Tarnowskiej organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.
W tym roku myślą przewodnią Europejskiego Forum Szkół Ziemi Tarnowskiego było hasło: “Unia Europejska w obliczu migracji”. Naszą szkołę reprezentowała piątka uczniów: Adrianna Furmańska, Arkadiusz Mruk, Mateusz Romanek, Grzegorz Pawłowicz i Patryk Wojtanowicz. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu wiedzy o Unii Europejskiej. Najlepiej poradził sobie z nim Patryk Wojtanowicz
i w nagrodę pojedzie do Brukseli, by zwiedzić Parlament Europejski, a także inne zabytki stolicy Belgii.
Jesteśmy pełni podziwu dla wiedzy Patryka i życzymy dalszych sukcesów! patryk_wojtanowicz.jpg
forum.jpg

Uczniowie klasy 1b wyruszyli dziś z aparatami fotograficznymi do parku na poszukiwanie wiosny.
Zobaczcie, co udało się im znaleźć... wiosna_2016.JPG

3 marca odbył się szkolny etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea organizowanego przez Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula w Warszawie
W grupie uczniów z klas pierwszych pierwsze VII LO najlepiej napisała Natalia Starzyk 1c, a kolejne miejsca zajęli: Aleksandra Anioł 1e i Jakub Nowicki 1e. W kategorii wiekowej klas drugich najlepsze okazały się uczennice klasy 2d: Karolina Sowa, Agnieszka Ciężadło i Agnieszka Świerczek. Spośród uczniów klas trzecich zwyciężył Dawid Kwaśny 3d, drugie miejsce zajęła Karolina Kłyś 3f, a trzecie - Izabela Stanek 3f.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Opis wyników można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Zachęcamy wszystkich uczniów VII LO do udziału w zbiórce zabawek edukacyjnych dla podopiecznych Stowarzyszenia "Bądźmy Razem" działającego na rzecz integracji społecznej osób niepełnosprawnych.
Masz w domu niepotrzebne puzzle, klocki, układanki, gry planszowe czy logiczne? Podaruj je potrzebującym! Zabawki należy przekazywać do gabinetu Pani Pedagog, do końca kwietnia.
Liczymy na Wasze wsparcie!

Jak poznać pana po cholewach? Dlaczego polska szlachta uznała za swoich przodków Sarmatów? Czy siedemnastowieczna szlachcianka mogłaby się dzisiaj podobać? Dlaczego polskich koni bojowych nie wolno było sprzedawać za granicę pod karą śmierci?
Na te pytania i wiele innych musieli odpowiedzieć uczniowie klas 1b i 1c po nietypowych lekcjach o kulturze sarmackiej. W salach wystawowych Muzeum Okręgowego w Tarnowie w Ratuszu młodzież wśród eksponatów z epoki poczuła ducha baroku, zapoznała się z uzbrojeniem husarskim, tradycyjnym strojem szlacheckim i zwyczajami panującymi w XVII w. Był pokaz mody, strzały z pistoletu skałkowego i niepowtarzalny widok z wieży ratuszowej. Zobaczcie sami... lekcjaluzealna.jpg

7 kwietnia uczniowie klas 2a, 2e i 1c odwiedzili kampus najstarszej polskiej uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzaliśmy Collegium Maius, a także Instytut Matematyki oraz Instytut Dziennikarstwa
i Komunikacji Społecznej.

Braliśmy udział w wykładzie dr. Roberta Wolaka "Geometria na ścianach Alhambry". Po jego zakończeniu odbył się quiz na temat zastosowania matematyki w życiu codziennym. Naszą szkołę reprezentował Maciej Szulczyński z klasy 2a.
Wycieczka była bardzo wartościowa i interesująca. Wielu z nas z pewnością weźmie pod uwagę Uniwersytet Jagielloński jako swoją przyszłą uczelnię. 2a_uj.jpg

W tym roku najlepiej szkolne dyktando napisał uczeń klasy IIIa: Patryk Wojtanowicz. Wicemistrzem ortografii został Arkadiusz Mruk z klasy IIa.
Pozostałe wyniki znajdziecie w załączniku.

W Tarnowie trwają Miejskie Targi Edukacyjne. Swoje stoisko przygotowało tam również VII LO.
Nasi uczniowie i nauczyciele rozdawali ulotki i foldery poświęcone szkole, informowali gimnazjalistów o ofercie edukacyjnej i udzielali odpowiedzi na pytania, wręczali szkolne gadżety.
Jutro drugi dzień targów, które tradycyjnie odbywają się w siedzibie OHP przy
ul. Mościckiego.
Więcej zdjęć z Targów Edukacyjnych w galerii "Siódmego". targiedu_2016.jpg

Masz pomysł na ciekawy sposób prowadzenia szkolnego radia? Dysponujesz oryginalnym głosem, potrafisz interesująco się wypowiadać, umiesz montować nagrania? Jeśli tak, to możesz spróbować swoich sił
w konkursie na prowadzących szkolny radiowęzeł.

Szczegóły w regulaminie.
Termin zgłaszania projektów upływa 20 kwietnia.

Konkurs dziennikarski

6
kwietnia
2016

Redakcja gazetki szkolnej "Siódme Niebo" zaprasza do wzięcia udziału
w konkursie dziennikarskim. Należy przygotować, do wyboru: reportaż, wywiad lub fotorelację. Termin zgłaszania prac: 16 maja 2016 r.

Szczegóły w regulaminie konkursu.

30 marca w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej. Wzięło w nim udział czworo wokalistów i jeden zespół. Według opinii publiczności najlepszy występ należał do Gabrieli Stypki z klasy 2b.
Natomiast jury pierwsze miejsce przyznało zespołowi uczniów z klasy 3d (w składzie: Ewa Cieśla, Wojciech Dral, Adrian Kuchyt, Dawid Stelmach), drugie - ulubienicy publiczności Gabrieli Stypce, a trzecie - Karolinie Średnickiej.
Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej, który odbędzie się w IV LO.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

29 marca klasa 2a w ramach lekcji języka angielskiego przygotowywała projekt edukacyjny pt.: "Zabytki Tarnowa widziane oczami Anglika".
Zbierając potrzebne informacje, udaliśmy się do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat oprowadzania po Tarnowie angielskojęzycznych grup turystycznych. Następnie spacerując po mieście tworzyliśmy w języku angielskim przewodnik dla turystów. Efekty naszej pracy będzie można zobaczyć w najbliższym czasie na korytarzach szkolnych. angielski.jpg

13 kwietnia (środa), o godz. 7.30 w sali nr 10 odbędzie się ostatni, piąty etap Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Przypominamy, że tym razem tematyka zadań dotyczyć będzie Australii i Nowej Zelandii.
Zaprasza pani Elżbieta Krzemińska.

Konkurs ortograficzny

1
kwietnia
2016

W poniedziałek, 4 kwietnia o godzinie 12.40 w sali nr 3 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny (Dyktando). Zapraszają pani A. Bednarek i pani A. Leśniowska.

Jutro Prima Aprilis

31
marca
2016

To obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu
w błąd, kłamaniu, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest jeszcze wyjaśnione.

W tym roku Samorząd Uczniowski proponuje "Kolorowy zawrót głowy". Zachęcamy wszystkich do ubrania się na czerwono.
Liczymy również na Waszą inwencję w robieniu oryginalnych i niezapomnianych żartów!!!! :)))))
Samorząd Uczniowski

Etap szkolny odbył się 15 marca. zwycięzcy wezmą udział w II, diecezjalnym etapie konkursu, 26 kwietnia w Nowym Sączu.
Są to:
I Gabriela Chlost, kl.1e
II Edyta Uriasz, kl. 1d
III Arkadiusz Mruk, kl. 2a

Wesołego Alleluja!

22
marca
2016

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja".
wiel.jpg

Wyniki IX Szkolnego Konkursu Czytelniczego:
I miejsce Aleksandra Kozioł 1a
II miejsce Klaudia Kieć 1a
III Aleksandra Wójcik 1b

Wyróżnienia:
Alicja Kozioł 1b
Paulina Wieczorek 1e
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak duże zainteresowania oraz udział.

Uczniowie klasy 1b uczestniczyli dziś w zajęciach poświęconych dziennikarstwu w internecie organizowanych przez Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się m.in. jak wzrasta wykorzystanie internetu na przykład w realizacji zakupów, usług, bankowości, kto najwięcej korzysta z sieci, jak działają i do czego są wykorzystywane portale społecznościowe. Ponadto, pod okiem Rafała Cieńka, redaktora i wydawcy Onetu, ćwiczyli pisanie wstępu do artykułu, redagowanie tytułów i dopasowywanie ich do wydań informacyjnych
i tabloidowych oraz wiele innych umiejętności praktycznych, które pozwoją im lepiej przygotowywać informacje do gazetki szkolnej czy na stronę internetową "Siódmego". warsztaty_uj.jpg

Marzec jest świętem matematyki, przypada ono 12 marca, a 14 marca obchodzony jest dzień liczby Pi. W naszej szkole obchody tego święta rozpoczęły się Międzynarodowym Matematycznym Konkursem Pangea,
w którym wzięło udział 41 uczniów.

Zorganizowano również konkurs plastyczny promujący matematykę. Wyróżnione prace można obejrzeć na korytarzach szkolnych. Na drzwiach klas zostały umieszczone ciekawostki z życia sławnych matematyków - żyjących od starożytności do czasów współczesnych.
Na lekcjach matematyki uczniowie oglądali filmy dotyczące zastosowań matematyki w muzyce, architekturze, a także przygotowane przez uczniów prezentacje
o słynnych polskich matematykach Stefanie Banachu, Hugonie Steinhausie, Stanisławie Ulmanie oraz prezentacje dotyczące problemów matematycznych.
Uczniowie bawili się też multimedialnym konkursem matematycznym - Matematyka
z polskimi przysłowiami, udostępnionym przez Stowarzyszenie Doskonalenia
i Rozwoju 4improwe. Turniej ten można znaleźć na stronie www.e-math.pl.
Uczniowie klasy 2d uczestniczyli w wykładzie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, podczas którego prof. dr hab. Leszek Gasiński mówił o tym "Czy można usłyszeć kształt bębna?" Na wykładzie młodzież zapoznała się z pewnym równaniem matematycznym opisującym ruch bębna, a co za tym idzie dźwięk, jaki ten instrument wydaje. Uczniowie zastanawiali się nad pytaniem, jak się ma kształt bębna do wydawanego przez niego dźwięku?
Obchody święta matematyki zakończą się 7 kwietnia. W tym dniu młodzież z klas
1c i 2a wyjeżdża do Krakowa do Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego na wykład Roberta Wolaka "Geometria na ścianach Alhambry". W planach jest również zwiedzanie Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wyjeździe mogą wziąć udział również zainteresowani uczniowie z innych klas.
swieto_matematyki.JPG swieto-matematyki1.jpg

Dziś w kinie "Marzenie" uczniowie VII LO zaprezentowali swoje talenty: wokalne, taneczne, aktorskie, a nawet jazdy na deskorolce.
Relację z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej Tarnowska.tv.
Więcej zdjęć z przeglądu w galerii "Siódmego". przeglad_talentw2016.jpg

Czym jest tęcza?

11
marca
2016

11 marca uczniowie z klas Ia i Id uczestniczyli w wykładzie z cyklu Spotkania z nauką w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie prof. dra hab. Władysława Błasiaka, zatytułowanym „Tęcza – od mitów do zrozumienia”.
Tęcza jest symbolem nadziei. Na wykładzie pan profesor zaprezentował historyczne rozumienie zjawiska tęczy poczynając od czasów biblijnych – IX Księgi Rodzaju,
a kończąc na symulacjach komputerowych. Wyjaśnił zjawisko tęczy wykorzystując szkolną wiedzę z fizyki. Uczniowie uczestniczyli w dyskusji o tym, jak zrozumieć świat oraz o rolach piękna i rozumu w poznawaniu przyrody.

Dnia 9 marca 2016 roku w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, odbyła się debata szkolna pt."Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel" realizowana w ramach projektu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń". Uczestnikami byli reprezentanci każdej z klas VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Dyskusję prowadzili Mateusz Koza
i Radosław Mazurkiewicz.

Podczas spotkania młodzież VII LO dyskutowała o tym, po co nam państwo, czy państwo to my, jak dbać o dobre imię państwa polskiego, czy Polacy przestrzegają prawa, co w dzisiejszych czasach znaczy być dobrym patriotą, jak dzisiaj mogę wpływać na kształt mojego państwa i społeczeństwa, jestem dumny z tego, że jestem Polakiem, jestem częścią społeczeństwa obywatelskiego - co to znaczy?
Część zagadnień wzbudziła zagorzałą dyskusję wśród uczestników spotkania. Po pytaniach: „Czy Polacy przestrzegają prawa?” i „Co sprawia, że można kogoś nazwać złym czy dobrym obywatelem?” wywiązała się wymiana myśli na temat przejawów agresji wśród polskich kibiców oraz tego, czy broń powinna być legalna.
Debata ta była świetną okazją do wyrażenia swojej opinii na temat ważnych kwestii dzisiejszego świata. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat poruszanych problemów. Najbardziej aktywni podczas tej dyskusji byli Patryk Wojtanowicz, Jeremi Serafin, Monika Łabędź, Tomasz Szwedo, Arkadiusz Mruk i Adrianna Furmańska.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.
Więcej zdjęć z przeglądu w galerii "Siódmego". debata_p.JPG

11 marca drużyna "Siódmego" uczestniczyła w trzeciej w tym roku debacie Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Tym razem zmierzyliśmy się
z IV LO. Dyskutowaliśmy o tym, czy "lepszy jest wróbel w garści niż gołąb na dachu".

Po zaciętej rywalizacji pokonaliśmy IV LO kilkunastoma punktami. To była jednak ostatnia debata naszej drużyny w tegorocznym sezonie TLD. W grupie D, w której pojedynkowały się: VII LO, V LO, IV LO oraz Szkoła Szczepanika, to właśnie ta ostatnia będzie walczyć dalej o finał mając na swoim koncie wszystkie wygrane debaty.
Po raz ostatni reprezentowali "Siódme" Mateusz Koza i Radek Mazurkiewicz,
a ponadto: Jagoda Stachura, Ola Skirzyńska, Klaudia Kieć i Karolina Kozioł.
Gratulacje dla drużyny! debata11_03.jpg

9 marca uczniowie klasy 1b uczestniczyli w pierwszej konferencji prasowej poprzedzającej tegoroczny Karpacki Wyścig Kurierów. Spotkanie odbyło się w tarnowskim Ratuszu w Sali Pospólstwa.
Uczniowie klasy dziennikarskiej po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć
w profesjonalnej konferencji prasowej, w nietypowym otoczeniu, jakim jest sala muzealna, z licznie zaproszonymi gośćmi oraz dodatkowymi atrakcjami. Przysłuchiwali się wystąpieniom organizatorów i zaproszonych gości, nagrywali część wypowiedzi, notowali najważniejsze informacje o tegorocznym wyścigu kolarskim. Obserwowali jak pracują profesjonalni fotoreporterzy i dziennikarze.
Młodzież z "Siódmego" miała okazję również dowiedzieć się o tym czym jest Karpacki Wyścig Kurierów, w jaki sposób związany jest z Tarnowem, dlaczego nosi taką właśnie nazwę, do jakich wydarzeń z historii Polski nawiązuje oraz w jakich krajach będzie się odbywał i jacy zawodnicy biorą w nim udział.
Dodatkową atrakcją tegorocznej pierwszej gali Karpackiego Wyścigu Kurierów była prezentacja oficjalnej maskotki wyścigu - Owcy Karpackiej, z którą można było zrobić sobie zdjęcie. kwk_2016.JPG

8 marca uczniowie klas pierwszych i drugich VII Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w spotkaniu z policjantem z wydziału prewencji, które poświęcone było unikaniu zagrożenia związanego
z wciągnięciem do grup huligańskich.

Konwersatorium zatytułowane "Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki” było częścią projektu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń, organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, który realizuje VII LO.
Więcej o projekcie tutaj lub w zakładce "Akcje".

Warszawskie Centrum GeoGebry przy Uniwersytecie SWPS ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów "Matematyka i Geogebra czyli MaGIK".
W ramach konkursu należy wykonać aplety z wykorzystaniem bezpłatnego oprogramowania GeoGebra. Gotowe prace konkursowe należy przekazywać do
27 kwietnia do p. Bożeny Pary.
Więcej informacji na stronie MaGIK. Pomocy w realizacji własnych pomysłów udziela pani Bożena Para.

Odbędzie się 9 marca, o godz. 7.30, w sali nr 10. Test będzie obejmował zagadnienia leksykalno-gramatyczne na poziomie poszczególnych klas.
Serdecznie zapraszamy!
Koordynator konkursu: p.Elżbieta Krzemińska.

23 lutego w naszej szkole odbył się konkurs dla klas pierwszych: Listening Marathon. Wzięło w nim udział 14 uczniów.
Najlepsze wyniki uzyskali:
1. Kacper Brosz, kl. Ia (26 pkt/28pkt)
2. Michał Piotrowski, kl. Ib (25 pkt/28pkt)
3. Miłosz Dziedzic, kl. Ia (24 pkt/28pkt)
Natalia Wodzisz, kl. Ia (24 pkt/28pkt)
Oskar Grebner, kl. Ib (24 pkt/28pkt)
Serdecznie gratulujemy!

3 marca w sali nr 3, o godz.9.10 odbędzie się szkolny etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea organizowany przez Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula w Warszawie.
Więcej informacji i materiałów konkursowych można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

26 lutego odbył się etap szkolny II Tarnowskiego Konkursu Wiedzy
o Józefie Piłsudskim.

Uczestniczyło w nim ośmioro uczniów: Justyna Ciurej - 2a, Monika Niepsuj - 2d, Zuzanna Łagowska - 2d, Michał Gostek - 2d, Mateusz Bartkowiak - 2b, Szymon Stelmach - 2d, Kinga Merchut - 2d, Aleksandra Barszcz - 2d.
Trzy uczennice z największą liczbą punktów, zakwalifikowały się do finału, który odbędzie się w kwietniu. Są to: Justyna Ciurej, Monika Niepsuj, Zuzanna Łagowska.

Mamy nowy samorząd!

20
lutego
2016

Znamy już skład nowego Samorządu Uczniowskiego VII LO. Przewodniczącą została Natalia Klaper z klasy 2e.
Jej zastępcą Arkadiusz Mruk z klasy 2a, skarbnikiem Jeremi Serafin z klasy 2e, sekretarzem Natalia Cholewa z klasy 2b. samorzad.JPG

Szkolny Konkurs o tytuł Mistrza Ortografii Języka Niemieckiego rozstrzygnięty! W konkursie (18 lutego) wzięło udział 26 uczniów z klas:
I a, I b, I d, I e, II a, II d, II e.

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii Języka Niemieckiego zdobyła Zuzanna Łagowska
z klasy II d, II miejsce uzyskała Kinga Nalepa z klasy I b, III miejsce zajęła Edyta Uriasz z klasy I d.
Gratulujemy!

Uczennica "Siódmego", siatkarka Uczniowskiego Klubu Sportowego Jedynka Tarnów znalazła się w gronie najlepszych sportowców ziemi tarnowskiej 2015 roku. Natalia zajęła siódme miejsce w corocznym plebiscycie "Gazety Krakowskiej".
Najlepszych sportowców regionu wybierali czytelnicy "Gazety Krakowskiej" za pomocą kuponów, SMS-ów i poprzez Facebooka. Natalia znalazła się w gronie takich zawodników jak m.in. żużlowiec Janusz Kołodziej, bramkarz Termaliki Bruk-Betu Niecieczy Sebastian Nowak czy pięściarz Damian Kiwior.
Finałowa gala połączona z wręczeniem dyplomów i upominków odbyła się w Dworku Modrzewiowym w Mościcach.
Serdecznie gratulujemy!
Fot. FB UKS Jedynka Tarnów. natalia.jpg

Chciałbyś podyskutować o bieżących wydarzeniach w regionie i kraju? Porozmawiać o tym, co można poprawić w funkcjonowaniu szkolnej społeczności? Miałbyś ochotę spróbować swoich sił w przygotowaniu audycji radiowej, napisaniu artykułu prasowego?
Redakcja szkolnej gazetki "Siódme Niebo" zaprasza na spotkania. Termin do ustalenia przez zainteresowanych. Zgłoszenia można przesyłać na adres: redakcja7niebo@interia.pl lub na szkolnym profilu FB.

Chętnych to wzięcia udziału w konkursie prosimy o zgłaszanie się do dnia 22 lutego do p. Urszuli Banaś lub p. Łukasza Soroty.
Zapraszamy!

16 marca w kinie "Marzenie" odbędzie się Szkolny Przegląd Talentów. Osoby zainteresowane wystąpieniem proszone są o kontakt z p. Beatą Łabno do 22 lutego.
Prezentacjom talentów towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych, fotograficznych oraz osiągnięć sportowych uczniów VII LO.
plakatprzegltal.jpg

Z przewagą blisko 40 punktów pokonaliśmy dzisiaj drużynę V Liceum Ogólnokształcącego. Temat naszej drugiej w tym roku debaty to: "Okrągły stół był pyrrusowym zwycięstwem polskiej opozycji antykomunistycznej".
"Siódme" reprezentowali: Radosław Mazurkiewicz, Oliwia Olechny, Aleksandra Skirzyńska, Jagoda Stachura, Mateusz Koza i Karolina Kozioł.
Serdeczne gratulacje!
Kolejna debata czeka nas 11 marca, tym razem będziemy rywalizować z IV LO. debata1502.jpg

10 lutego pisaliśmy III etap Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Dziękuję wszystkim za udział i zamieszczam wyniki i klucz odpowiedzi.
Serdecznie zapraszam do udziału w dalszej rywalizacji w marcu i kwietniu.
Koordynator konkursu: E. Krzemińska.

Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego o tytuł Mistrza Ortografii Języka Niemieckiego dla uczniów klas I i II odbędzie się 18 lutego, o godz. 11.50 w sali nr 3.
Zapraszamy!

10 lutego reprezentacja VII LO wzięła udział w "Walentynkowym Turnieju Pułki Siatkowej" organizowanym przez Młodzieżową Radę Miejską
w Tarnowie. Zawody odbyły się w hali TOSiR-u.

Dziewięcioosobową drużynę "Siódmego" tworzyli: Natalia Cieśla, Natalia Klaper, Natalia Rej, Karolina Tyrka, Agnieszka Smagacz, Sebastian Stolarz, Kamil Tyrka, Kuba Wal oraz Maksymilian Bil.
Najlepsza okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Drugie miejsce zajęła drużyna I LO. Nasi zawodnicy, po zaciekłej rywalizacji, uplasowali się na trzecim miejscu.
Serdecznie gratulujemy! siatka.JPG

Dzisiaj odbyły się wybory nowego przewodniczącego szkoły. Najwięcej głosów otrzymała Natalia Klaper z klasy 2e - zagłosowało na nią 216 uczniów.
Kinga Merchut z klasy 2d uzyskała 137 głosów, Natalia Cholewa z klasy 2b - 50 głosów. W sumie w głosowaniu wzięło udział 411 uczniów (na 461 uprawnionych do głosowania). Głosów ważnych było 403.
Gratulujemy nowej przewodniczącej i czekamy na prezentację pełnego składu Samorządu Uczniowskiego.

Wyzwanie i konkurs z okazji 400-setnej rocznicy śmierci Williama Szekspira. Temat: Zakochani i nieobliczalni - bohaterowie Williama Szekspira.
Cele konkursu:
- popularyzacja twórczości W.Szekspira
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych
- rozwijanie kultury czytelniczej wśród uczniów
- mobilizowanie uczniów do czytania
Regulamin:
- konkurs przeznaczony jest dla uczniów naszej szkoły , którym bliska i nieobca jest twórczość W.Szekspira
- na pytania uczniowie odpowiadają pisemnie na przygotowanych kartach konkursowych
- czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi to 45 min.
- za każdą poprawną odpowiedź uczestnik konkursu otrzymuje 1 punkt
- przygotowując się do konkursu, należy zapoznać się z treścią dramatów "Romeo
i Julia" oraz "Makbet".
Konkurs odbędzie się 7 marca. Szczegółowe informacje oraz zapisy do
3 marca w bibliotece szkolnej lub u pań Agaty Leśniowskiej-Skazy i Beaty Łabno.

Na zwycięzcę czeka nagroda książkowa.
Zakres materiału:
- treść dramatów „Romeo i Julia”, „Makbet”.

W wyborach biorą udział: Natalia Cholewa z klasy 2b, Natalia Klaper
z klasy 2e i Kinga Merchut z klasy 2d.

Kampania trwa od kilku dni. We wtorek odbędzie się debata, podczas której kandydatki będą odpowiadać na pytania widowni i obecnego przewodniczącego szkoły oraz zaprezentują swój program.
W czwartek odbędzie się głosowanie.

Romans na Walentynki

5
lutego
2016

Z okazji zbliżających się Walentynek zakochanym życzymy wszystkiego najlepszego, a tych, którzy czekają na swoją miłość zapraszamy do biblioteki.
W Walentynki dobrze jest mieć jakiś romans. Wypożyczcie go z biblioteki.
sercezksiazki.jpg

Zapraszamy do udziału w matematycznym konkursie multimedialnym. Prace mogą być przygotowywane indywidualnie i zespołowo. Oryginalne prezentacje lub filmy powinny dotyczyć matematyki, problemów matematycznych, sławnych matematyków lub zastosowania matematyki w życiu codziennym bądź nauce.
Gotowe prace należy oddać do 10 marca do pani Bożeny Pary. Prezentacje i filmy zostaną zamieszczone na stronie internetowej VII LO oraz przedstawione w trakcie promocji szkoły (w gimnazjach i podczas Dnia Otwartego).
Ogłoszenie wyników przewidziane jest do 20 marca. Nagrodami w konkursie będą książki wręczone na zakończenie roku szkolnego.

Z okazji Światowego Dnia Matematyki i Dnia Liczby Pi organizowany jest konkurs plastyczny mający na celu reklamę tych dwóch wydarzeń, nowoczesną popularyzację matematyki oraz poszerzenie wiedzy na temat słynnych matematyków, takich jak Tales czy Pitagoras.
Prace przygotowywane są indywidualne. Autorzy najlepszych zostaną nagrodzeni punktami z zachowania, oceną z aktywności z matematyki lub informatyki. Technika, format i wykonanie pracy plastycznej - dowolne.
Prace należy oddawać do 29 lutego do pani Bożeny Pary. Nagrodzone kompozycje znajdą się na wystawie szkolnej, a ich zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie internetowej VII LO.

W dniach 20-22 stycznia uczniowie VII LO w Tarnowie wzięli udział
w etapie Okręgowym Olimpiady Języka Łacińskiego, który odbył się
w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W zmaganiach wzięło udział 80 uczniów szkół z województw południowo-wschodnich, w tym 12 uczennic Naszego Liceum. Były to Paulina Limanowska, Patrycja Majcher, Anna Kozyra, Joanna Wójcik, Edyta Piątek, Natalia Klaper, Agnieszka Smagacz i Monika Łabędź z klasy IIe oraz Patrycja Feldy, Justyna Soboń
i Mariola Piaskowy z klasy IIIe.
W trakcie konkursu uczniowie tłumaczyli tekst łaciński, rozwiązywali test oraz odpowiadali na pytania z kultury antycznej. Uczestnicy wysłuchali także wykładu profesora Kazimierza Korusa „O szczęściu”. Po zawodach był także czas na wizytę
w kinie Ars oraz zwiedzanie placówek kulturalnych Krakowa. Opiekę nad uczniami sprawował nauczyciel języka łacińskiego, pan Mariusz Drwal.
olimpiadalacina2.JPG

Zapraszamy do przeczytania nowego wydania szkolnej gazetki.
W numerze m.in. wywiad z Karoliną Pocicą, która stawia swoje pierwsze kroki w aktorstwie, biografia ojca Zbigniewa Strzałkowskiego, błogosławionego z Tarnowa, który uczył się w naszej szkole, a także fotorelacja ze studniówki.

Tu cała gazetka. sn4.jpg

14 stycznia w auli Domu Katechetycznego odbyła się prelekcja dla klas maturalnych na temat naprotechnologii.
Spotkanie zorganizowali katecheci, a prelegentką była p. mgr Joanna Dubiel, Instruktor Modelu Creighton.

Na wykładach w MWSE

16
stycznia
2016

W dniach 13-15 stycznia w ramach Dni Otwartych w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli
w wykładach:

13 stycznia uczniowie z klas Ic, Id i IIa uczestniczyli w wykładach: dr Marii Dąbrowy „Statystyka wokół nas” oraz dr inż. Anny Wojtowicz „Kreatywność w gospodarce opartej na wiedzy”.
14 stycznia uczniowie z klas Ib i IIa uczestniczyli w wykładach prof. dr hab.
J. Morbitzera „Nowoczesna edukacja w epoce cyfrowej”.
15 stycznia uczniowie z klasy IId uczestniczyli w wykładach prof. dr hab. Władysława Błasiaka „Słońce i my, słoneczne iluminacje” oraz prof. dr hab. Leszka Kozioła "Niedopasowanie kompetencji absolwentów na rynku pracy”. Wykłady były bardzo ciekawe, a różnorodność prezentowanych tematów sprawiło, że każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

36 uczniów ze Szkolnego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy VII LO uzbierało w tym roku w sumie 6,5 tys. złotych.
Podczas 24. zbiórki dla Fundacji Jerzego Owsiaka najwięcej udało się zebrać Darii Martaj - 901 zł, Julii Kamykowskiej - 541 zł oraz Joannie Soji i Nikoli Niezgodzie - każda zebrała ponad 490 zł.
Wytrwałym wolontariuszom gratulujemy !

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Pangea organizowanym przez Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula w Warszawie. Jego pierwszy etap, szkolny odbędzie się 3 marca.
Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia, do 29 lutego, przyjmuje pani Bożena Para lub pozostali matematycy.
Więcej informacji i materiałów konkursowych można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Maks Matematyczny

11
stycznia
2016

9 marca w naszej szkole odbędzie się Internetowy Konkurs Matematyczny. Maks Matematyczny jest zupełnie nową koncepcją konkursu matematycznego, która wykorzystuje technologie informatyczne.
Konkurs w znacznej części nie wymaga wiedzy, ale umiejętności. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowych gier matematycznych. Zadania przygotowano dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, z podziałem na kategorie wiekowe.
Zadaniem uczestnika konkursu jest samodzielne rozwiązywanie dwóch zadań optymalizacyjnych w formie internetowych gier matematycznych. W dniu konkursu uczeń rozwiązuje zadania konkursowe w szkole, która go zgłosiła, pod nadzorem Szkolnego Koordynatora Konkursu. Opis zadań pojawi się na podlinkowanej stronie, około godziny 18.00 dzień przed konkursem.
Uczestnicy wpłacają wpisowe w kwocie 9 zł za udział w konkursie do pani Bożeny Pary i pana Eustachego Kruczały. Więcej informacji i materiałów konkursowych można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Studniówka 2016

10
stycznia
2016

9 stycznia odbyła się studniówka VII LO. W tym roku nasi maturzyści bawili się w Janowicach, koło zakliczyna.
Więcej zdjęć w naszych galeriach - pierwsza i druga. studniowka_2016.JPG

Dziś w VII LO odbywa się międzyszkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej 2015/2016 dla uczniów klas drugich. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Z problemami chemicznymi mierzą się dzisiaj uczniowie klas trzecich liceów ogólnokształcących z okręgu tarnowskiego obejmującego Stary i Nowy Sącz, Gorlice, Biecz, Dąbrowę Tarnowską, Zakliczyn oraz wszystkie licea w Tarnowie. W grudniu
w naszej szkole odbył się podobny konkurs dla klas trzecich.
Nad przebiegiem obu części konkursu chemicznego czuwa nauczyciel chemii
w naszej szkole pani Bożena Ślęzak.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

Jak co roku uczniowie VII LO przygotowali scenki nawiązujące do Święta Trzech Króli, które zaprezentowali na ulicy Wałowej oraz przy żywej szopce ojców bernardynów.
Tym razem królowie jechali w orszaku konno. Towarzyszyli im rycerze z chorągwiami i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w strojach jasełkowych. W barwnym orszaku, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Azotów, mieszkańcy Tarnowa tłumnie przemaszerowali z Bazyliki Katedralnej do szopki przy klasztorze oo. bernardynów.
Więcej zdjęć w galerii.
Relacje, zdjęcia i nagrania z pochodu możecie też obejrzeć na stronach internetowych tarnowskich mediów. Na przykład miesięcznika Tarnow.in,, "Gazety Krakowskiej", Radia RDN, telewizji IMAV, także Urzędu Miasta. pochod1.JPG

W Radiu Kraków można dzisiaj było posłuchać audycji poświęconej przygotowaniom do Pochodu Trzech Króli, który tradycyjnie już organizuje VII LO.
Jeśli ktoś nie miał okazji usłyszeć, to możecie odtworzyć audycję na stronie internetowej. Posłuchajcie, o tym skąd w "Siódmym" tradycja organizowania pochodu, jak społeczność szkolna przygotowuje się do tego wydarzenia, jakie są tradycje religijne tego święta. Dla Radia Kraków wypowiadają się m.in. dyrektor Marian Kozik, ksiądz Łukasz Matyka oraz uczniowie biorący udział w pochodzie.
A tu możecie posłuchać całej audycji.
Na zdjęciu uczniowie-aktorzy i pani Anna Bednarek, która przygotowała ich do występu, podczas nagrywania audycji. pochodradio.JPG

Jak co roku w dniu 6 stycznia nasza szkoła organizuje pochód ulicami Tarnowa. Barwny orszak wyruszy o godz. 13 z Placu Katedralnego
i przejdzie do szopki przy Klasztorze oo. Bernardynów.

orszakplakat.jpg

Jasełka szkolne

29
grudnia
2015

W bożonarodzeniowym nastroju 22 grudnia w kinie "Marzenie" zorganizowane zostało przedstawienie jasełkowe. W tym roku przygotowała je klasa 2d.
Oryginalne multimedialne jasełka były połączeniem krótkich filmików o tym, czym dla różnych osób są Święta Bożego Narodzenia z tradycyjną szopką i śpiewaniem kolęd. Nie zabrakło Świętej Rodziny, Pastuszków i Trzech Króli. Ponadto uczniowie poszczególnych klas dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia podczas spotkań wigilijnych.
Tu więcej zdjęć z jasełek.
wigilia2015.JPG

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia w cieple rodziny, pięknie pachnącej choinki, zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku.
Serdecznie życzą Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.
choinka.JPG

Dzisiaj w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób i smakołyków bożonarodzeniowych. Ciasta zostały prygotowane przez uczniów VII LO, ozdoby świąteczne - przez uczniów klasy 1d. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na zakup karmy do schroniska dla zwierząt w Krzyżu. kiermaszbozo.jpg

Wycieczka do Łagiewnik

17
grudnia
2015

27 listopada odbyła się wycieczka klas pierwszych do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Łagiewnikach. Młodzież wraz z wychowawcami uczestniczyła w mszy świętej w swojej intencji.
Po mszy uczniowie zwiedzili świątynię wraz z przepięknym muzeum Jana Pawła II, uczestniczyli w spotkaniu w ramach Światowych Dni Młodzieży, a na koniec odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczniom bardzo się podobało. Organizatorem wyjazdu był ks. Łukasz Matyka.

Najlepsi z angielskiego

14
grudnia
2015

Znamy wyniki II etapu Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych okazali się: W.Buczek kl.Id
(z klas I); J.Serafin kl.IIe (z klas II) i M.Trytko kl.IIIb (z klas III).

Informacja ze szczegółowymi wynikami wywieszona jest na tablicy ogłoszeniowej na pierwszym piętrze, obok pokoju nauczycielskiego.
Gratulacje i zapraszamy do udziału w III etapie konkursu, który odbędzie się
10 lutego o godz. 7.30. Tym razem będzie to konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych.

W dniach 12 grudnia 2015 r. i 9 stycznia 2016 r. w naszej szkole zostanie przeprowadzony międzyszkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej 2015/2016, który od kilkunastu lat organizuje Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W sobotę, 12 grudnia zmierzą się z problemami chemicznymi uczniowie klas trzecich liceów ogólnokształcących z okręgu tarnowskiego obejmującego Stary i Nowy Sącz, Gorlice, Biecz, Dąbrowę Tarnowską, Zakliczyn oraz wszystkie licea w Tarnowie. W sobotę, 9 stycznia 2016r gościć będziemy uczniów klas drugich również z całego okręgu. Nad przebiegiem tego etapu w obu terminach czuwa nauczyciel chemii w naszej szkole pani Bożena Ślęzak.
Serdecznie witamy wszystkich uczestników i życzymy tylko poprawnych rozwiązań zadań, a nauczycielom - opiekunom uczniów satysfakcji zawodowej.

W środę, 9 grudnia reprezentacja naszej szkoły grała w turnieju finałowym piłki siatkowej dziewcząt. Drużyna VII LO zajęła drugie miejsce w Tarnowie.
Graliśmy w składzie: Klaudia Kieć, Natalia Klaper, Natalia Rej, Karolina Tyrka, Natalia Cieśla, Agata Partyka, Justyna Michałek, Agnieszka Smagacz.
siatkowka.JPG

Pomagaliśmy Mikołajowi

10
grudnia
2015

7 grudnia odwiedziliśmy wraz z panią pedagog Barbarą Zielińską Szkołę Podstawową w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym przy
ul. Romanowicza, gdzie wraz z Mikołajem rozdaliśmy dzieciom prezenty.

Mikołajowi - Radkowi pomagały w pracy Mikołajki z klasy 2d.
mkolajki.jpg

7 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładzie, który odbył się w auli PWSZ w Tarnowie. Był on poświęcony historii liter, pisma, tego jak wyglądała ewolucja pisma.
Profesor bardzo ciekawie opowiedział o historii pisma, mówił w sposób nieco żartobliwy i zrozumiały dla wszystkich. Podzielił się także ciekawostkami,
o których większość z nas wcześniej nie miała pojęcia. Wszystkim obecnym spodobał się ten wykład i wynieśli z niego sporo nowej wiedzy.

4 grudnia uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wykładzie prof. dr hab. Władysława Basiaka, zorganizowanym w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej.
W swojej prelekcji pt. „Oczy. Zwierciadła umysłu. Czy te oczy mogą kłamać?” profesor Błasiak poruszył zagadnienia dotyczące ewolucji oczu oraz ich znaczenia dla życia człowieka. Wykład wzbudził spore zainteresowanie wśród uczniów. wykladwmwse.jpg

7 grudnia uczniowie drugich klas uczestniczyli w prelekcji nt. „Współczesnych zagrożeń duchowych”, zorganizowanej przez katechetów w auli Domu Katechetycznego.
Zaproszonym gościem był ks. mgr Wojciech Werner, proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, katecheta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku,
a zarazem egzorcysta diecezji tarnowskiej.

Grzegorz Pawłowicz z klasy 2c zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskiem Konkursie o Stanie Wojennym organizowanym przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Wręczenie nagród odbędzie się 16 grudnia w Warszawie w sali konferencyjnej Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki.
W konkursie wziął również udział Mateusz Bartkowiak z klasy 2b. Serdecznie gratulujemy udziału w konkursie i godnego reprezentowania naszej szkoły, tym bardziej, że rywalizacja była bardzo zacięta.

Po raz kolejny przeprowadziliśmy akcję charytatywną "Pomóżmy Mikołajowi dotrzeć na Kresy", w ramach której zbieraliśmy żywność, artykuły szkolne i środki czystości dla polskich dzieci i rodzin mieszkających na Ukrainie.
W tym roku, z otrzymanych i zakupionych produktów udało nam się przygotować ponad 360 paczek (a wraz ze szkołami ZSE-G i szkołą podstawową nr 9 oraz Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich było ich ponad 500). 3 i 4 grudnia obdarowaliśmy nimi dzieci mieszkające w miejscowościach: Pnikut, Czyżki, Strzelczyska i Liszki. Radości było co niemiara. Dzieci były zachwycone a rodzice bardzo wzruszeni.
Na ręce dyrekcji naszej szkoły przekazane zostały podziękowania od pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzelczyskach.
Tu więcej zdjęć z wizyty na Ukrainie.
podziekowanie.JPG

25 października dwoje uczniów naszej szkoły – Aleksandra Wójcik
i Patryk Targosz z klasy I c wzięło udział w konkursie wiedzy o Tarnowie, Ziemi Tarnowskiej i Małopolsce, zorganizowanym przez Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej”.

Drużyna VII LO, pod opieką pana Andrzeja Mleczki, zdobyła II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. konkurs_wiedzyotarnowie.jpg

Dzisiaj, 5 grudnia w Peru beatyfikowano dwóch polskich misjonarzy-męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Pierwszy z nich to tarnowianim, absolwent Technikum Mechanicznego przy ul. Stanisława Staszica, którego miejsce zajmuje obecnie VII LO.
Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 w Tarnowie, był franciszkaninem
i misjonarzem. Od roku 1988 pracował na misji w Pariacoto w Peru. Zginął w 1991 roku wraz z o. Michałem Tomaszkiem, zamordowany przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak strzałami w plecy i w tył głowy.
Tu możecie znaleźć więcej informacji na temat pracy i i uroczystości beatyfikacyjnych oraz wspomienia o misjonarzach.
strzalkowski.jpg
O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski.

Nasza szkoła bierze udział w programie edukacyjnym z zakresu wychowania patriotycznego ze szczególnym uwzględnieniem Tarnowa
i regionu w odzyskaniu niepodległości - "Drogi Tarnowian do niepodległości".

Przygotowany przez panią Ilonę Chorabik - Pabian program zdobył trzecie miejsce
w konkursie organizowanym przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Tanowa
w ramach projektu edukacyjnego „Narodowe Święto Niepodległości" polegającym na
3-letnim przygotowaniu do 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Gala podsumowująca pierwszy etap konkursu odbyła się w Sali Lustrzanej, a nagrody wręczył prezydent Roman Ciepiela. Naszą szkołę reprezentowały autorka projektu
i Kamila Malec z klasy 3d.

projekt1.jpg

Etap szkolny zawodów rozpocznie się w czwartek 3 grudnia 2015r. o godzinie 8:30. Wszyscy zgłoszeni do konkursu proszeni są o przybycie o godzinie 8:15 do sali nr 11.
Prosimy o zabranie ze sobą 5 arkuszy papieru kancelaryjnego (w kratkę). W czasie trwania konkursu zabronione jest korzystanie z kalkulatorów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych.

Wycieczka na Stary Cmentarz

23
listopada
2015

Uczniowie klasy I c, pod opieką wychowawcy pana Andrzeja Mleczki, udali się na Cmentarz Stary w Tarnowie. Celem wycieczki było odwiedzenie najważniejszych miejsc związanych z martyrologią Polaków.
Licealiści odwiedzili grób Rufina Piotrowskiego, ofiar pacyfikacji w Krożach oraz rabacji, powstańców styczniowych, poległych oraz pomordowanych w czasie II wojny światowej. W ramach realizacji miejskiego projektu edukacyjnego „Narodowe Święto Niepodległości” zatrzymali się przy kwaterze zasłużonych, kryjącej prochy legionistów oraz przy samotnej mogile Franciszka Pietrzaka, zmarłego od ran 9 I 1915 r.
Więcej zdjęć w galerii.
stary.cmentarz.JPG

Odwiedziliśmy Łowczówek

23
listopada
2015

6 listopada młodzież z naszej szkoły wzięła udział w XXVII Małopolskim Złaz Patriotyczno - Turystycznym Szlakami Legionistów "ŁOWCZÓWEK 2015.
Trasa nasza wiodła z Pleśnej przez Rychwałd do cmentarza Legionistów nr 171. Jest to miejsce nierozerwalnie związnae z historią Legionów. to w tym miejscu w grudniu 1914 r. polscy żołnierze bohatersko zdobyli, a potem odpierali ataki szturmujących wzgórza nad Tuchowem. Podczas walk zginęło 128 legionistów, a 342 zostało rannych.Kierownikiem wycieczki był nauczyciel historii, pan Andrzej Mleczko.
Więcej zdjęć w galerii.
lowczowek.2015.JPG

Przez kilka tygodni uczniowie klasy 3a dziennikarskiej uczestniczyli
w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie Regionalny Dom Medialny, wydawcę miesięcznika "Tarnow.in".

Mieli okazję dowiedzieć się, jak napisać dobry artykuł, zrobić zdjęcie ciekawie ilustrujące tekst, a także poznać tajemnice i ciekawostki Tarnowa podczas spacerów po Starym Mieście. Relację z warsztatów można przeczytać w listopadowym wydaniu miesięcznika "Tarnow.in".
projekt_dz.jpg

Trwa pakowanie darów dla polskich dzieci i rodzin mieszkających na Ukrainie. "Siódme" po raz kolejny bierze udział w akcji "Pomóżmy Mikołajowi dotrzeć na Kresy".
Przypominamy, że zbieramy żywność oraz artykuły szkolne. Paczki przygotowywane będą do 2 grudnia, ale prosimy o jak najszybsze dostarczenie produktów. Mogą to być: cukier, makaron, kasza, ryż, konserwy, pasztety, płatki do mleka, kakao, herbata, zeszyty, bloki, kredki, pisaki, czekolady, batoniki, budynie, kisiele, maskotki. Każda klasa przygotowuje 6 paczek, w sumie musimy ich zrobić ok. 500 paczek!!! Produkty przekazujemy pani Ilonie Chorabik-Pabian oraz panu Arkadiuszowi Koronie.
paczki.2015.JPG

19 listopada uczennice drugich klas naszej szkoły uczestniczyły
w projekcie Szpitala im E.Szczeklika "Świadoma mama - zdrowe dziecko - lepsze jutro - program zwiększania liczby urodzeń w mieście Tarnowie
i powiecie tarnowskim".

Wykład przeprowadził ginekolog-położnik tego właśnie szpitala. Celem spotkania było obalenie mitów funkcjonujących w świadomości nastolatek dotyczących kobiecości oraz próba przekonania, że obecny stan zdrowia młodych kobiet i nawyki związane
z określonym stylem życia mają istotny wpływ na zdrowie ich przyszłych dzieci. Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdziecie tutaj.

Uwaga! Po raz 18-ty rozpoczynamy akcję "Pomóżmy Mikołajowi dotrzeć
na Kresy", w ramach której zbieramy żywność, artykuły szkolne i środki czystości dla polskich dzieci i rodzin mieszkających na Ukrainie.

Będziemy kwestować w supermarketach na terenie Tarnowa. Z zebranych produktów przygotowane zostaną paczki. Także uczniowie każdej klasy VII LO przygotują podarunki od siebie. Musimy zrobić ok. 500 paczek!!! Na początku grudnia 2015 roku rozdamy je w trzech miejscowościach przy granicy z Polską.
A tak wyglądało przygotowanie paczek w ubiegłym roku. wykres_mikolaj.jpg

W ramach miejskiego projektu edukacyjnego „Narodowe Święto Niepodległości”, w którym nasza szkoła zajęła trzecie miejsce, zorganizowany został konkurs poezji i pieśni patriotycznej. Pierwsze miejsce zajęła w nim Karolina Skowron z klasy IIa piosenką "Biały Krzyż".
Przeprowadziliśmy też konkurs plastyczny na najlepszy plakat, pod tytułem "Polskie drogi do niepodległości". Zwycięzcą została Aleksandra Orzech z klasy IIc. Natomiast Magdalena Mika z klasy IIc wzięła udział w miejskim konkursie plastycznym „Polska Niepodległa”.
Uczniowie przygotowali także biogramy wielkich postaci zaangażowanych w odzyskanie niepodległości przez Polskę, takich jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i Wincenty Witos. Wykonane one zostały w formie prezentacji multimedialnych i albumów.
Ponadto 10 listopada odbyła się audycja słowno-muzyczna na temat odzyskania niepodległości przez Polskę, odtworzona przez szkolny radiowęzeł. W tym dniu, także z tej okazji, uczniowie rozdawali własnoręcznie przygotowane kotyliony mieszkańcom Tarnowa i nauczycielom naszej szkoły.
Tu można zapoznać się z całym projektem.
Na zdjęciu uczestniczki konkursu poezji i pieśni patriotycznej. piosenkaniepodleglosciowa.JPG

1 listopada uczniowie naszej szkoły kwestowali na tarnowskich cmentarzach, zbierając pieniądze na odnowienie grobowców na Kresach Wschodnich. Jest to coroczna akcja organizowana we współpracy
z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Uczniowie naszej szkoły byli obecni na cmentarzach: w Krzyżu, w Mościcach i na Starym Cmentarzu. Tym razem udało się zebrać około 3000 złotych. kwesta.JPG

Nie powiodło się nam dzisiaj w pierwszej debacie IV edycji Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Drużyna ze Szkoły Szczepanika okazała się mocniejsza.
W pierwszej w tym sezonie debacie zmierzyliśmy się z tezą "Nauki humanistyczne są ważniejsze dla rozwoju społeczeństwa niż nauki ścisłe". VII LO reprezentowali doświadczeni mówcy: Radosław Mazurkiewicz i Mateusz Koza oraz debiutujące w tej roli uczennice klas pierwszych: Karolina Kozioł, Oliwa Olechny, Jagoda Stachura
i Aleksandra Skirzyńska. Wszyscy zaprezentowali się bardzo dobrze, "Siódme" walczyło dzielnie na argumenty, jednak ostatecznie Loża Mędrców wyżej oceniła ZSOiT - zeszłorocznego zwycięzcę Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. debata13.11.JPG

Przed organizatorami stanął nie lada problem, by wybrać spośród 400 cmentarzy w Galicji Zachodniej te kilka, które swą architekturą, ale
i jednocześnie walorami historycznymi zaciekawi młodych ludzi.

Prowadzący po nekropoliach pan Andrzej Mleczko zabrał grupę na cmentarz nr 118
w Staszkówce, gdzie cztery wysokie pylony wśród małych nagrobków przypominały
o potędze zmagań dawnych armii; cmentarz nr 123 Łużna – Pustki, tam zaś wyłaniające się z morza mgieł grupy nagrobków doglądane są przez drewnianą słowiańską gontynę. Ostatnim cmentarzem był obiekt nr 368 na wzgórzu Jabłoniec nad Limanową, na którym rozegrana w grudniu 1914 r. bitwa ocaliła monarchię austro-węgierską.
Pomiędzy zwiedzaniem cmentarzy grupa odwiedziła także Muzeum Regionalne
w Gorlicach, w którym pani przewodnik z wielkim zaangażowaniem przybliżyła słuchaczom bitwę gorlicką z maja 1915 r., oraz to, o czym nie wszyscy wiedzą, początki przemysłu naftowego. Nad sprawnym przebiegiem wycieczki czuwały także nasz panie: Jadwiga Woyke i Ilona Chorabik-Pabian.
Na końcu wyprawy młodzież przyznała, że „bardzo zaskoczył nas wygląd cmentarzy, które są zupełnie inne od współczesnych”.
Więcej zdjęć w galerii.
cmentarze.JPG <

Zakończył się I etap rywalizacji najlepszych anglistów.
Tu znajdziecie wyniki oraz rozwiązania testu.

Zapraszamy do przejrzenia nowego, październikowego wydania szkolnej gazetki "Siódme Niebo"

Tu cała gazetka. 7n.pazdziernik.jpg

Koło Pedagogiczne też działa

29
października
2015

27 października Koło Pedagogiczne wraz z panią pedagog naszej szkoły,
dr Barbarą Zielińską wzięło udział w konferencji pt. "Rodzina na zastępstwo, serce na zawsze...", która odbyła się w PWSZ w Tarnowie.

Bohaterami konferencji były rodziny zastępcze funkcjonujące na terenie miasta Tarnowa. Rodziny te zostały uhonorowane wyróżnieniami prezydenta Romana Ciepieli za ich trud i odwagę rodzicielską wobec dzieci.
Wysłuchaliśmy także prelekcji dot. funkcjonowania systemu rodzinnej pieczy zastępczej, jak również zapoznaliśmy się z problematyką procedur adopcyjnych
i różnic pomiędzy adopcją a rodziną zastępczą. kolo.pedagogicz.jpg

Kandydaci do drużyny reprezentującej VII LO w tegorocznej edycji Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przygotowywali się do roli mówców.
Podczas dwudniowych warsztatów uczyli się m.in. jak przygotować przemówienie, prezentować się przed kamerą, czy panować nad stresem.
Pierwsza debata "Siódmego" odbędzie się 13 listopada, a dyskutować będziemy o tym, czy nauki humanistyczne są ważniejsze dla rozwoju społeczeństwa niż nauki ścisłe.

Trzymajcie kciuki! warsztaty.2015.JPG

Konkurs języka niemieckiego

26
października
2015

Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie krajoznawczym
pt. „Wycieczka do Berlina” (listopad 2015).

Uczniowie startujący w konkursie mają udowodnić, że Berlin to miasto atrakcyjne dla turystów. W ramach konkursu należy wykonać folder informacyjny zachęcający do odwiedzenia stolicy Niemiec.
Termin oddawania prac: 23 listopada 2015 r.
Bliższych informacji udzielają nauczyciele j. niemieckiego.

Kreatywność, elastyczność i praca zespołowa były naszym udziałem
w czasie warsztatów w ramach tarnowskiego projektu edukacyjnego.

Uczniowie klasy I b uczestniczyli w warsztatach pantomimy inspirowanych twórczością Tadeusza Kantora oraz tworzyli neowitraż pod kierunkiem tarnowskiego artysty Piotra Barszczowskiego.
Zwieńczeniem naszych spotkań była pełna zaskakujących momentów „Gra miejska śladami zakochanych w Tarnowie”. Pełni entuzjazmu i energii w strugach deszczu przemierzaliśmy miasto, pytając przechodniów, jakimi ścieżkami chodzą zakochani
w Tarnowie i twórczo interpretując miejską przestrzeń. Uczyliśmy tarnowian pantomimy, tworzyliśmy instalację z krzeseł, przeprowadzaliśmy wywiady i… dobrze się bawiliśmy.
Więcej zdjęć w galerii. zakochani.wtarnowie.JPG

Dzień Nauczyciela w "Siódmym"

14
października
2015

Tradycyjnie w kinie "Marzenie" obchodziliśmy dzisiaj Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła część oficjalna, podczas której pan dyrektor Marian Kozik złożył nauczycielom życzenia i wręczył nagrody.
14 października to w naszej szkole również dzień prezentacji klas pierwszych. Nagrodą dla najlepiej przygotowanego programu są dni bez pytania. W tym roku najciekawiej zaprezentowała się klasa 1e (na zdjęciu poniżej) zyskując "niepytanie"
w trzy wybrane dni oraz 100 tysięcy koron "Siódmego".
Więcej zdjęć w galerii. dzien.nauczyciela2015.JPG

Włoska przygoda VII LO

14
października
2015

Nasza przygoda z północna Italią rozpoczęła się w sobotę, 10 października. Po kilkunastu godzinach jazdy, podekscytowani i ciekawi dotarliśmy do Wenecji.
Do centrum miasta przypłynęliśmy tramwajem wodnym. Przed południem zwiedzaliśmy Bazylikę i Plac św. Marka, Pałac Dożów, Kanał Grande i słynne mosty. Następnie udaliśmy się do Padwy, gdzie mieliśmy okazję podziwiać Bazylikę św. Antoniego i słynny uniwersytet. Zmęczeni, dotarliśmy do hotelu w Bussolengo, który stał się naszym domem przez trzy kolejne noce.
W niedzielę wybraliśmy się do przepięknego Spiazzi, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, tam uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. Następnie udaliśmy się do Sirmione, jezioro Garda, urokliwy półwysep urzekł nas swoim pięknem.
Po kilku godzinach wypoczynku nad wodą udaliśmy się do Werony. Zobaczyliśmy dom szekspirowskiej Julii i zwiedzaliśmy historyczne centrum miasta. W poniedziałek celem naszej podróży stał się Mediolan. Podziwialiśmy mediolańską katedrę i plac katedralny. Z dachu Bazyliki miasto wygląda przepięknie. Zobaczyliśmy także zamek, Galerię Vittoria Emanuele II oraz Teatr La Scala.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Więcej zdjęć w galerii. wycieczka.wlochy.JPG

W piątek, 2 października w Zakopanem odbyła się gala podsumowująca konkurs „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. Oprócz nagrodzenia triumfatorów w poszczególnych kategoriach konkursu, wręczono również honorowe odznaki „Za Zasługi dla Turystyki” przyznawane przez Ministra Sportu i Turystyki. Miło nam poinformować, że w tym roku taką nagrodę otrzymał nasz nauczyciel, p. Andrzej Mleczko.
Gratulujemy! andrzej.mleczko.jpg

Wycieczka po Tarnowie

6
października
2015

28 września klasa Ic, wraz ze swoim wychowawcą p. Andrzejem Mleczko, zwiedzała Tarnów. Uczniowie zapoznali się z technikami prowadzenia grup wycieczkowych po mieście i najważniejszymi zabytkami naszego miasta.
Przez ten krótki czas udało się obejrzeć rynek wraz z ratuszem, ulicę Żydowską
z Bimą, pomnik pierwszego transportu do Auschwitz i ulicę Wałową. Najwięcej czasu zabrała wizyta w tarnowskiej katedrze, gdyż znajdujące się tam pomniki nagrobne Tarnowskich i Ostrogskich należą do największych i najpiękniejszych w kraju.
Więcej zdjęć w galerii. wycieczkapotarnowie.JPG

Zapraszamy do przejrzenia nowego, pierwszego w tym roku szkolnym, wydania szkolnej gazetki "Siódme Niebo"

Tu cała gazetka. siodmeniebo.jpg

Przypominamy, że VII LO organizuje konkurs języka angielskiego dla uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Chętni do udziału
w konkursie zapisują się u swoich nauczycieli do końca września.

Szczegółowy regulaminu konkursu.

Na wycieczce we Wrocławiu

27
września
2015

W dniach 24 i 25 września maturzyści z klas 3b, 3a, 3d, pod opieką nauczycieli pani Elżbiety Ostrowskiej, pani Agaty Bochenek i pana Eustachego Kruczały byli na wycieczce we Wrocławiu.
Zwiedziliśmy Panoramę Racławicką i Muzeum Narodowe. Wszyscy miło wspominają też wizytę w największym ZOO w Polsce, przechadzki po rynku i wrocławską fontannę oraz nocny spacer po Ostrowie Tumskim.
Więcej zdjęć w galerii. wycieczka.wroc

Warto uczyć się języków

25
września
2015

Czy wiecie, że polski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów, Czesław Niemen prezentował swoje utwory także w obcych językach?
Posłuchajcie jak śpiewał po włosku. Tu Czesław Niemen w rosyjskim klimacie. Można również znaleźć jego utwory w języku angielskim i niemieckim.
A wiecie, że polski piosenkarz spotkał się Marleną Dietrich? Historyczne spotkanie dwóch wielkich postaci ze świata sztuki miało miejsce w Warszawie w roku 1964. Spotkali się, kiedy on z zespołem "Niebiesko Czarni" występował jako kapela rozbiegowa przed koncertem Marleny Dietrich... Sami zobaczcie!

Tylko w Europie funkcjonuje około 225 rodzimych języków, a to tylko 3 procent liczby wszystkich języków świata. Wszystkich jest 6-7 tysięcy. Zakres słownictwa wielu języków obejmuje 50 tysięcy lub więcej słów, ale ich użytkownicy zazwyczaj znają
i wykorzystują ledwie ułamek całkowitego zasobu słów. Do prowadzenia codziennych rozmów wystarcza ich kilkaset. Języki pozostają ze sobą w nieustającej interakcji. Na przykład język angielski zapożyczył kiedyś wiele wyrazów i sformułowania z innych języków, a dzisiaj to inne języki europejskie korzystają z licznych słów z języka angielskiego.
Więcej o tym, że 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków dowiecie się podczas dzisiejszej audycji radiowej ok. godz. 10. Po raz pierwszy został on zorganizowany przez Radę Europy oraz Unię Europejską w 2001 roku. Jego cele to m.in. zwrócenie uwagi na znaczenie uczenia się języków obcych i w szkole i w życiu dorosłym, a także ukazywanie różnorodności językowej, a co za tym idzie kulturowej Europy.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków nauczyciele języka angielskiego
i niemieckiego wraz uczniami przygotowali dla was wiele ciekawostek
i informacji, które można znaleźć na plakatach oraz konkursy językowe.

Ogłaszamy także konkurs na tłumaczenie tekstu "Mutter, hast du mir vergeben?". Gotowe prace prosimy składać do 9 października do pani Jadwigi Woyke. dzienjezykow.ania.JPG

Europejski Dzień Języków

22
września
2015

W piątek (25 września) w naszej szkole będzie obchodzony Europejski Dzień Języków. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji radiowej (ok. godz. 10) i wzięcia udziału w konkursach.
Zebraliśmy dla Was ciekawostki o różnych językach, informacje o tym, czym jest Europejski Dzień Języków, a także dlaczego go obchodzimy.

VII Liceum Ogólnokształcące uczestniczyło w projekcie „PINaP – Innowacyjne nauczanie Przyrody w szkołach ponadgimnazjalnych.” Projekt w szkole prowadziły p. Bożena Kajmowicz i p. Bożena Szczucińska – Ślęzak wraz z uczniami z klasy II a.
Koncepcja PINaP wykorzystywała nauczanie hybrydowe (blended learning). Ta odmiana e-learningu polega na łączeniu nauczania tradycyjnego z nauczaniem poprzez Internet (na platformie zdalnego nauczania). PINap zakładał przekaz wiedzy w sposób interdyscyplinarny i zintegrowany (tematy omawiane z perspektywy czterech dyscyplin: geografii, biologii, chemii i fizyki). Różnorodność wątków tematycznych, ich interdyscyplinarność i aktualność naukowa umożliwiła uczniom poznanie metody naukowej wykorzystywanej w naukach przyrodniczych, pomogła
w świadomym odbieraniu otaczającej rzeczywistości oraz prawidłowej interpretacji zjawisk przyrodniczych. pinapp.jpg

Pamiętamy o 17 września

19
września
2015

18 września uczniowie klas IIb VII LO, wraz z nauczycielką historii p. Iloną Chorabik - Pabian, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, upamiętniając 76. rocznicę agresji radzieckiej na Polskę.
18wrzesnia.jpg

Uczniowie każdej z klas pierwszych VII LO mieli okazję poznać się lepiej podczas spotkań integracyjnych zorganizowanych przez poszczególnych wychowawców i panią pedagog, Barbarę Zielińską.
Klasowe ogniska odbyły się na kampingu przy ul. Piłsudskiego. Wspólnie spędzony czas wypełniły zadania, które pozwoliły uczniom lepiej się poznać, dowiedzieć czegoś ciekawego o sobie nawzajem. Można było też zagrać w siatkówkę i zjeść gorące kiełbaski.
Pierwszoklasiści wrócili ze swoich ognisk zadowoleni i w dobrych nastrojach. Wspólnie spędzone kilka godzin pozwoliły się im poznać i zintegrować w swoich klasach.
Na zdjęciu uczniowie z klasy I b.
Więcej zdjęć w galerii. ognisko.ib.JPG

9 września maturzyści z VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie uczestniczyli w otwarciu „Salonu Maturzystów”, które odbyło się
w Auditorum Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po uroczystej inauguracji wysłuchaliśmy dwóch wykładów. Pierwszy dotyczył matury z matematyki na poziomie podstawowym, tego, jak się przygotowywać aby zdać egzamin dojrzałości, a także w jaki sposób rozwiązywać zadania. Drugi wykład był poświęcony pisemnej maturze z języka polskiego - również otrzymaliśmy wiele cennych rad. Uzbrojeni w nową wiedzę a także różne informatory dotyczące możliwych kierunków studiów wróciliśmy do Tarnowa. wkrakowie.jpg

VII LO dołączyło do Programu Pilotażowego „Wzrost kompetencji matematycznych – wiedza jako czynnik sukcesu”.
Organizatorzy projektu informują, że uczniowie samodzielnie zakładają konto
w systemie zgodnie z instrukcją, która znajduje się tutaj megakorki. Zwracają również uwagę, by uczniowie wpisywali swoje imię i nazwisko w miejscach do tego przeznaczonych z wyraźnym zaznaczeniem oznaczenia klasy A, B, C…. ponieważ listy będą weryfikowane.
Termin założenia kont przez uczniów w systemie upływa
z dniem 15 września 2015 r.

I po wakacjach...

1
września
2015

Tradycyjnie w kinie "Marzenie" rozpoczęliśmy dzisiaj nowy rok szkolny. Uroczystość poprzedziła msza św. w Bazylice Katedralnej.
W części oficjalnej dyrektor szkoły, Marian Kozik powitał osoby, które rozpoczynają dziś naukę i pracę w VII LO. Podkreślał, że "Siódme" jest szkołą, w której panuje przyjazna atmosfera. A jakie efekty edukacyjne i wychowawcze uzyskuje - zaprezentowali w groteskowej formie uczniowie z zespołu kabaretowego. Na szczęście było to tylko zabawne przedstawienie!
Więcej zdjęć z rozpoczęcia roku szkolnego w galerii. rozpoczecie.roku.JPG

Odprawiona zostanie we wtorek, 1. września 2015 r., o godz. 8.00
w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.

* * *
Lektorów zapraszamy z albami.
Katecheci

Dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie informuje,
iż uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się
dnia 1 września 2015 (wtorek) o godzinie 9.00 w Kinie „Marzenie” .
Po akademii uczniowie spotykają się z wychowawcami klas według odrębnego harmonogramu, który zostanie podany podczas uroczystości.

Dziś w kinie Marzenie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Były nagrody i podziękowania, gratulacje i kwiaty. Klasa 1e przygotowała część artystyczną, a "Siedmiu Wspaniałych" z klas 2a i 2d zabawne przedstawienie.
Do zobaczenia po wakacjach!
Więcej zdjęć z zakończenia roku szkolnego w galerii. zakonczenie.roku.JPG

Uroczyste zakończenie zajęć wychowawczo-dydaktycznych
odbędzie się 26 czerwca 2015 o godzinie 9.00 w kinie „Marzenie”.
Po uroczystości wychowawcy spotykają się z młodzieżą w budynku szkoły według odrębnego harmonogramu.

Msza Święta na zakończenie roku szkolnego odbędzie się w Bazylice Katedralnej 26 czerwca 2015 o godzinie 8.00.

Wycieczka w Bieszczady

22
czerwca
2015

W dniach 15 i 16 czerwca na wycieczkę w Bieszczady udała się kilkuosobowa grupa wolontariuszy zaangażowanych przy katedralnej świetlicy. Inicjatorami, a także opiekunami wycieczki byli: s. Maria Armatys oraz ks. Łukasz Matyka.
Pierwszy dzień, w znacznej części, przeznaczony był na zwiedzanie miejsc świętych. Odwiedziliśmy: Sanktuarium św. Jana z Dukli, Klasztor Sióstr Nazaretanek
w Komańczy (gdzie był więziony ks. Prymas Wyszyński i gdzie powstał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu), a także Ogród Biblijny i Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach. Tego dnia również udaliśmy się do Polańczyka, a tam odbyliśmy godzinny rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Na nocleg zatrzymaliśmy się w Domu Młodzieżowym im. św. Jana Bosko w Polanie. Po zakwaterowaniu
i obiadokolacji, wieczorem urządziliśmy grillowanie, spędziliśmy czas na wspólnych rozmowach oraz sportowych grach.
Następnego dnia, po rannej Mszy św. i śniadaniu pojechaliśmy do Ustrzyk Górnych, skąd wyruszyliśmy w góry, gdzie zdobyliśmy najwyższy szczyt pasma granicznego
w Bieszczadach Zachodnich - Wielką Rawkę. W drodze powrotnej zobaczyliśmy Pustelnię św. Jana z Dukli, gdzie spotkaliśmy dwóch pustelników, można było również skosztować wody z cudownego źródełka. Ostatnim wspólnym punktem zatrzymania była pizzeria włoska w Jaśle. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni
z wyprawy wróciliśmy do Tarnowa. wycieczka.bieszczady.jpg

Wyprawka dla ucznia

22
czerwca
2015

Dofinansowanie zakupu podręczników
Informacje na stronie kuratorium

Tarnowskie wakacje

19
czerwca
2015

Planujemy wakacyjne wędrówki i szukamy atrakcyjnych miejsc do zwiedzania na całym świecie. A dlaczego by w wolnej chwili nie poznać najbliższej okolicy?
Tarnów to nie tylko „Biegun Ciepła”, ale jedyne w Polsce miasto, które ma grający pomnik kataryniarza oraz dominująca liczbę 72. W bibliotece szkolnej wyeksponowano przewodniki i publikacje, które pomogą Wam odkryć to urokliwe miasto i jego okolice. Można też zabrać foldery i mapy Starówki. Na miłośników regionu czekają niespodzianki! tarnowskie.wakacje.jpg

Żołnierz w VII LO

19
czerwca
2015

12 maja do naszej szkoły na zaproszenie nauczyciela geografii mgr Andrzeja Mleczko zawitał zawodowy żołnierz, st. szeregowy Marcin Tokarski. Wiązało się to z tematem lekcji realizowanych z geografii,
a mianowicie opisem najważniejszych konfliktów zbrojnych oraz zagrożenia terroryzmem we współczesnym świecie.

Pan Marcin był właściwym człowiekiem we właściwym miejscu. Otóż służył on pół roku w polskim kontyngencie w Afganistanie. Podczas zajęć z młodzieżą poruszył problem terroryzmu, wyjaśnił tło konfliktu w tym kraju oraz, co najważniejsze przekazał wiedzę praktyczną. Uczniowie klasy IE oraz przedstawiciele klas IC i ID, oglądali wyposażenie bojowe polskiego żołnierza, zapoznali się ze składnikami racji wojskowej, poprzymierzali kamizelkę kuloodporną i maskę przeciwgazową. Spotkanie było ilustrowane ciekawymi slajdami z misji wojskowej w Afganistanie, oraz filmami, które ukazywały weselszą stronę codziennego niebezpiecznego dnia w tym odległym kraju. Więcej zdjęć ze spotkania w galerii. zolnierzwvii.JPG

W związku ze zmianą rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie legitymacji szkolnych, uprasza się wszystkich zainteresowanych uczniów
o złożenie tych dokumentów do sekretariatu celem opisania numerem PESEL oraz opieczętowaniem. Legitymacja bez PESELu oraz pieczęci jest nieważna.

Czytamy razem!

16
czerwca
2015

Idea wspólnego czytania, dzielenia się wrażeniami czytelniczymi, pobudzanie do kreatywności i wspólnej zabawy to główne cele Szkolnego Konkursu Fotograficznego dla klas „Czytajmy razem!”
Zwyciężyła klasa 1 d. Gratulujemy. Zgadnijcie, gdzie czytali. Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia zapraszamy do biblioteki szkolnej. Po drodze w Galeryjce ”W przejściu” obejrzycie portrety Joanny Świątek i Oli Orzech.
idczyta.JPG

Pies Rzeckiego wabił się Ir, Geist pragnął zmniejszyć ciężar metalu, Izabela wstąpiła do klasztoru - to niektóre z odpowiedzi w cyklicznym Szkolnym Konkursie Czytelniczym.
W tym roku sprawdzaliśmy znajomość treści dziewiętnastowiecznej powieści Bolesława Prusa. Najwnikliwszą czytelniczką była Aneta Mucha, która zajęła
I miejsce w konkursie. Na drugiej pozycji uplasowała się Karolina Słupek, zaś
III miejsce ex aequo zajęli Ewa Cieśla i Konrad Szczupak.
Zwycięzcom gratulujemy!

Na pikniku geograficznym

10
czerwca
2015

3 czerwca przedstawiciele naszej szkoły (Michał Gostek i Jakub Olszówka) uczestniczyli w XV Pikniku Geograficznym zorganizowanym przez XIV Liceum Ogólnokształcące i Technikum nr 5. W turnieju wiedzy
i orientacji topograficznej wystąpiły aż 52 dwuosobowe drużyny
z województw małopolskiego i podkarpackiego.

W pierwszej części pikniku uczniowie wraz z opiekunem mgr Andrzejem Mleczko uczestniczyli w wykładzie Mieczysława Sowy, przewodniczącego OKE w Krakowie, który podzielił się z zebranymi wrażeniami z podróży nad Bajkał.
Po zakończeniu wykładu uczniowie rozwiązali test z wiedzy geograficznej,
a opiekunowi drużyn rozpoczęli warsztaty dotyczące egzaminu maturalnego
i gimnazjalnego z geografii, przygotowanego przez Mieczysława Sowę oraz
w prezentacji parków krajobrazowych województwa małopolskiego przygotowanej przez p. Patrycję Łabuz – Walczak.
Po zakończeniu części pisemnej uczniowie wyruszyli na trasę po Tarnowie, gdzie musieli wykazać się orientacją w terenie, wiedzą na temat radia RDN oraz życiorysem gościa specjalnego pikniku, słynnego podróżnika Jacka Pałkiewicza (tutaj nasza drużyna okazała się być jedną z najlepszych).
Po zakończeniu zmagań na wszystkich czekał ciepły posiłek, a na koniec odbyło się spotkanie z p. Pałkiewiczem, który opowiadał o swej pasji życia, jaką są podróże. Mimo, że nasza reprezentacja nie zdobyła najwyższych miejsc, humory dopisywały
i rozbudzone ambicje pozwalają sądzić, że za rok pokusimy się o podium. piknik.geograficzny.jpg

W dniach 28-29 kwietnia odbyła się wycieczka klas 1d i 1a do Krynicy Zdroju.
W pierwszy dzień wjechaliśmy na górę Jaworzynę i odwiedziliśmy schronisko PTTK.Wieczorem byliśmy na długim spacerze na deptaku Krynickim i poszliśmy do pijalni wód. W drugim dniu wycieczki wyjechaliśmy na Górę Parkową i zwiedzaliśmy Miasteczko Galicyjskie.
Wszystkim wycieczka się podobała.
Na zdjęciu uczniowie z klasy 1a. krynica.ia.jpg

Uczniowie z klas dziennikarskich VII LO rywalizowali w konkursie na najciekawszy reportaż, wywiad lub fotorelację. Ich zadaniem było wybrać temat, rozmówcę lub ciekawe wydarzenie i przygotować poprawnie materiał dziennikarski.
Najlepiej poradziła sobie Justyna Ciurej z klasy 1a (reportaż). Drugie miejsce zajęła Sylwia Skurnóg z klasy 2a (wywiad), a trzecie Magdalena Przeklasa z klasy 1a (relacja z wydarzenia). Dodatkowo wyróżnione zostały prace: Aleksandry Taraszki, klasa 1a (wywiad), Zuzanny Dziurdzi, klasa 1a (wywiad) i Arkadiusza Mruka, klasa 1a (fotorelacja).
Zwycięzcom gratulujemy!

Umiejętność tworzenia nastroju i podkreślenia walorów architektonicznych zabytkowych budowli była niezbędna, aby wziąć udział w konkursie „Architektura w obiektywie”.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów oraz wielu wrażeń związanych z pasją fotografowania.
Spośród zgłoszonych prac na wyróżnienie zasłużyły zdjęcia Arkadiusza Mruka przedstawiające Zamek w Pieskowej Skale oraz fotografia Macieja Szulczyńskiego ukazująca Klasztor w Tuchowie. Pierwsze miejsce zajęło nastrojowe nocne ujęcie Klasztoru na Jasnej Górze zrobione przez Kingę Merchut (na zdj. poniżej).
Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w bibliotece szkolnej. kinga.zdjecie.jpg

Zespół muzyczny z VII LO otrzymał wyróżnienie w VIII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Niemieckiej, zorganizowanym przez II LO.
Konkurs odbył się 27 maja. "Siódme" reprezentował zespół w składzie: Ewa Cieśla (solistka), Wojciech Dral, Wojciech Ptak, Dawid Stelmach - keyboard, Adrian Kuchyt, Patryk Hebda - gitara, Dawid Małek - gitara basowa, Dawid Wojtuła - perkusja.
Zespół zachwycił jury profesjonalnym przygotowaniem muzycznym, poprawnością językową i swobodą sceniczną. Serca publiczność natomiast nasi muzycy zdobyli wprowadzając taneczny nastrój podczas przerwy na obrady komisji konkursowej. konkurs.piosenki.niem.JPG

Origami to japońska sztuka składania papieru i tworzenia figur przestrzennych. Jej tajniki poznaliśmy 27 maja w bibliotece szkolnej.
Wyobraźnia, precyzja i całe morze cierpliwości są niezbędne przy tworzeniu papierowych kwiatów, ptaków i wazonów. Naszą instruktorką była Daria Matraj
z klasy 1 d. Oryginalne i kunsztowne orgiami Darii można obejrzeć na wystawie
w bibliotece.
Zapraszamy również do Galeryjki „W przejściu”, gdzie zobaczymy obrazy Moniki Niepsuj z 1d inspirowane sztuką japońską oraz grafiki Natalii Armatys
z 1c nawiązujące do mangi. biblioteka.origami.jpg

III Sezon Ligi Debatanckiej już za nami. Dziś odebraliśmy statuetkę za trzecie miejsce. Droga VII LO na podium była poparta ciężką pracą
i zaangażowaniem.

Stoczyliśmy pięć trudnych pojedynków, a za każdym z nich kryły się godziny głębokich kontemplacji nad argumentami, jakich zdecydujemy się użyć
i stwierdzeniami, których słusznośc przyjdzie nam poprzeć lub podważyć.
Jedno jest pewne - zdobycie "brązu" nie byłoby możliwe gdyby nie wspólna praca
i zespołowość naszej drużyny. To nie tylko debaty. To także wzajemne poznawanie siebie i poszerzanie swoich własnych umiejętności. Podczas wspólnej pracy staliśmy się nie tylko drużyną, ale i przyjaciółmi.
Udział w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej to niewątpliwie ciekawe doświadczenie. Zdobycie wysokiego miejsca, drugi rok z rzędu, tylko potęguje pozytywne odczucia wobec udziału w debatach. Zwieńczeniem naszej tegorocznej pracy była debata
o trzecie miejsce z II Liceum Ogólnokształcącym. Zwycięstwo pozwoliło nam uwierzyć we własne możliwości i zachęciło do dalszej samorealizacji – i w szkole
i poza nią.
W tym roku VII LO reprezentowali: Kinga Merchut, Natalia Kołton, Monika Szafrańska, Mateusz Koza, Tomasz Sidor, Radosław Mazurkiewicz, Marcin Nasiadka, Jeremi Serafin, Filip Janicki, Patryk Wojtanowicz. gala.tld.JPG

29 kwietnia uczniowie klasy I e, wraz z opiekunem panią Agnieszką Kanią, uczestniczyli w panelu tematycznym zatytułowanym "Ochrona
i gospodarowanie zasobami przyrody".

Uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego monitoringu środowiska oraz współczesnych wyzwań ochrony przyrody w Polsce i na świecie. Wzięli także udział
w warsztatach laboratoryjnych. Dowiedzieli się min. w jaki sposób pierwotniaki oczyszczają ścieki, rozpoznawali gatunki ryb krajowych oraz poznawali zwierzęta, które są bioindykatorami - wskazują na jakość czystości wód. Młodzież miała również okazję obejrzeć pokaz możliwości kamery termowizyjnej w praktyce. Czas szybko minął, było wesoło i ciekawie.
wyklad.pwsz.jpg

Nowy numer naszej szkolnej gazetki jest dostępny w wersji papierowej
i w wydaniu elektronicznym.

Zapraszamy do przeczytania kolejnego wydania "Siódmego Nieba", a w nim m.in.
o tym czy trudno jest zdać egzamin na prawo jazdy oraz przepis na prosty i smaczny deser, a także wywiad z Michałm Trytko o jego pasji.
Więcej tutaj. siodme.niebo.4.png

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie ogłasza nabór deklaracji uczestnictwa w projekcie „Pierwszy dzwonek”.

Wsparcie przeznaczone jest dla uczniów z rodzin wielodzietnych 3+ na dofinansowanie zakupu artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej w roku szkolnym 2015/2016.
Więcej tutaj.

24 kwietnia uczniowie klasy Ic wraz z wychowawcą wybrali się na podsumowanie konkursu literackiego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie.
W konkursie zatytułowanym "Ludzie, miejsca, legendy - podsłuchane opowieści" wyróżniona została nasza koleżanka, Natalia Tratkiewicz za pracę "Szept tajemnicy". Natalia otrzymała zaproszenie od rektora PWSZ w Tarnowie oraz kierownika Zakładu Filologii Polskiej uczelni na uroczyste wręczenie nagród połączone z wykładem "Między baśnią, podaniem i legendą..." prof. dra hab. Andrzeja Borowskiego.
Gratulacje!

16 marca Justyna Łoch, uczennica klasy Ic VII LO, odebrała nagrodę za pracę o tematyce filozoficznej, którą napisała pod kierownictwem pani profesor Renaty Susułowskiej.
Organizatorem III edycji interdyscyplinarnego Konkursu Filozoficznego było Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. ks. prof. J.Tischnera
w Tarnowie. Rozdaniu nagród towarzyszył wykład dra Jakub Synowca z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Gratulacje!

Mamy trzecie miejsce!

28
kwietnia
2015

Wygraliśmy dziś debatę z II LO o trzecie miejsce w III edycji
Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Dyskutowaliśmy tym razem o tym,
że "Polskie społeczeństwo przeżywa kryzys demokracji". My byliśmy po stronie opozycji. Rywalizacja była wyrównana - zaważyło 17 punktów.

Gratulacje dla Radka, Jeremiego, Mateusza, Kingi, Marcina i Tomka! debata.28.04.JPG

1c na TNF

28
kwietnia
2015

20 kwietnia uczniowie klasy 1c, wraz z wychowawczynią, obejrzeli film "Dotyk Światła", który zaprezentowano w ramach 29. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Film powstał w Hongkongu w 2013 roku, opowiada historię Sianga - niewidomego, bardzo utalentowanego pianisty. Poznajemy go w chwili, gdy trafia do nowej szkoły. Musi sobie poradzić z nowym miejscem i ludźmi, którzy nie rozumieją jego problemów. W niepełnosprawności pomagają mu m.in. Ching - kolega z pokoju oraz Jie - dziewczyna, w której po pewnym czasie się zakochuje. Z czasem Siang staje się coraz bardziej akceptowany i doceniany przez otaczający go świat. Każdy kolejny dzień dostarcza mu nowych wrażeń i doświadczeń.
"Dotyk światła" to historia o tym, że prawdziwą młodość wypełniają delikatność, wrażliwość, marzenia i upór w dążeniu do ich spełnienia. Film spotkał się z ciepłym odbiorem wśród uczniów klasy 1c. Poniżej przedstawiamy kilka opinii uczestników seansu:
- "Według mnie film w świetny sposób pokazuje, że mimo przeciwności losu, choroby, można osiągnąć sukces. Nie należy się poddawać..."
- "Film porusza i uczy. Pokazuje, że mimo przeszkód warto walczyć o marzenia"
- "Wzruszył mnie ten film, ponieważ mimo trudności, których chłopak doświadczał, pokonywał lęki, nieprzyjemności ze strony kolegów i nie poddawał się".

23 kwietnia na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
U nas nie było inaczej. Podaruj przyjacielowi książkę! Pod tym hasłem miłośnicy książek zachęcali do kontynuowania wywodzącej się z Hiszpanii tradycji obdarowywania się książką i różą, tym samym propagując kulturę czytania. Przypomnieli również o prawie autorskim, którego przedmiotem jest każdy, noszący znamiona indywidualizmu przejaw działań twórczych od momentu powstania, choćby był nieukończony. Warto znać ten akt prawny zarówno z perspektywy twórcy i jako odbiorcy. dzien.ksiazki

Konkurs dziennikarski

24
kwietnia
2015

Redakcja szkolnej gazety "Siódme Niebo" oraz Samorząd Szkolny VII LO zapraszają do udziału w konkursie na najciekawszy: reportaż, wywiad lub fotorelację z wydarzenia.
Tematyka dowolna. Prace prosimy przesyłać je na adres redakcja7niebo@interia.pl, na zgłoszenia czekamy do 15 maja. Szczegóły konkursu w regulaminie.
Zapraszamy do udziału.

Maturzyści zapraszamy

22
kwietnia
2015

24 kwietnia 2015r. o godz.8.00
Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla klas III w Bazylice Katedralnej
w Tarnowie.
3 maja 2015r. (niedziela) o godz.18.30
Msza św. w Bazylice Katedralnej w Tarnowie w intencji wszystkich tegorocznych maturzystów o światło Ducha Świętego na czas egzaminu dojrzałości połączona ze specjalnym błogosławieństwem dla maturzystów.
Katecheci

Konkurs na plakat

22
kwietnia
2015

Do poniedziałku (27 kwietnia) można jeszcze zgłaszać prace na konkurs historyczny "Witaj majowa Jutrzenko".
Konkurs polega na przygotowaniu plakatu o tematyce związanej ze Świętem Konstytucji 3 Maja. Technika wykonaia pracy jest dowolna. Prace należy oddawać do Pani Moniki Barnackiej-Gawlik.

Wycieczka do Rytra

22
kwietnia
2015

21 kwietnia odbyła się pierwsza wycieczka Szkolnego Koła Turystycznego. Pojechaliśmy do Rytra, gdzie w godzinę i czterdzieści minut pokonaliśmy 4,2-kilometrową trasę czerwonym szlakiem na szczyt Cyrla.
Ze względu na niezbyt dobre warunki pogodowe, trasa była trudna do pokonania, jednak wszyscy daliśmy radę. Koło Turystyczne działa od niedawna, jego opiekunem jest pan Andrzej Mleczko. W wycieczce do Rytra uczestniczyła także pani Elżbieta Ostrowska. WYCIECZKA.RYTRO

Miło nam poinformować, że Patryk Wojtanowicz, z klasy 2a VII LO, zajął
II miejsce w kategorii - uczeń w XVI Dyktandzie Ortograficznym "O Złote Pióro regionu tarnowskiego".

Konkurs odbył się 17 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych. Serdecznie Gratulujemy! CZIRLIDERKI CZIRLIDERKI

Nie powiodło się nam dzisiaj w półfinałowej debacie III edycji
Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. III LO pokonało nas około 30 punktami.

Pozostaje nam jeszcze walka o trzecie miejsce z II LO, będziemy zmagać się z tezą: "Polskie społeczeństwo przeżywa kryzys demokracji".

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Tarnowa można znaleźć informację o gazetce szkolnej wydawanej przez VII LO.
Przeczytajcie...

II etap – diecezjalny - XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbędzie się 21 kwietnia 2015r. w godz. 11.00 – 15.00
w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu
(ul. Jagiellońska 61).

Z naszej szkoły, po I etapie - szkolnym - zakwalifikowali się:
1. Łabędź Monika, kl. 1e
2. Mruk Arkadiusz, kl. 1a
3. Niepsuj Monika, kl. 1d.
Gratulujemy! I życzymy powodzenia.

7.30 Zbiórka przy Hotelu Tarnovia
7.45 Wyjazd
11.30 Dojazd do Częstochowy
12.00 DROGA ŚWIATŁA (na wałach)
Po niej możliwość:
- sakramentu pojednania
- adoracji Najświętszego Sakramentu

14.30 MSZA ŚWIĘTA w Kaplicy Cudownego Obrazu
16.00 Odjazd z Częstochowy
19.30 Przyjazd do Tarnowa

Informacje praktyczne:
- wyżywienie we własnym zakresie
- zabrać dokument tożsamości
- lektorzy: prosimy o zabranie z sobą alby

Kacper Onak z klasy 3d (matematyczno -informatycznej) został zakwalifikowany do finału Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea organizowanego przez Międzynarodowe Szkoły Meridian
i Uczelnia Vistula.

Finał odbędzie się 17 kwietnia 2015 roku w Warszawie. Trzymamy kciuki za Kacpra.

W dniach 27, 28, 29 marca 2015 odbyły się XXVIII Mistrzostwa Polski Cheerleaders - Łącko - Ochotnica Dolna. Wzięło w nich udział ponad 1200 zawodniczek
i zawodników z całej Polski. Wśród nich znalazły się uczennice VII LO w Tarnowie; Zuzanna Dziurdzia (klasa 1a) i Kinga Gawlik (klasa 2e) i zdobyły wymarzone medale!
I miejsce w kategorii Cheer all girls senior group stunt - Zuzanna Dziurdzia, Kinga Gawlik
III miejsce w kategorii Pom dance senior duety - Zuzanna Dziurdzia

Gratulujemy! CZIRLIDERKI

Młodzież "Siódmego" oraz dzieci z Przedszkola Publicznego nr 33
w Tarnowie-Mościcach wspólnie realizowały projekt „Głodne zwierzęta też pragną mieć święta”.

Trwająca przez miesiąc akcja obejmowała m.in. zapoznanie z warunkami życia zwierząt w schronisku przy ul. Cmentarnej w Tarnowie-Krzyżu oraz spotkanie uczestników projektu w VII LO. Dla małych gości przygotowano krótką prelekcję połączoną z prezentacją i przedstawienie - bajeczkę „Mruczek i Pucek” oraz wspólne gry i zabawy. Uczestnicy projektu przygotowali również wspólnie kiermasz ozdób wielkanocnych, a dochód, który z nich uzyskano zostanie przeznaczony na zakup karmy dla zwierząt.
Młodzież i dzieci przygotowały projekt pod kierunkiem opiekunów: pani Anny Bednarek i pani Renaty Janusz.
Zobacz cały projekt... PROJEKT PROJEKT1 PROJEKT2

Uczniowie naszej szkoły promowali dzisiaj VII LO podczas XII Miejskich Targów Edukacyjnych, które odbywają się w siedzibie Ochotniczych Hufców Pracy przy ul. Mościckiego.
Młodzież zachęcała odwiedzających targi gimnazjalistów do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, rozdawała foldery i długopisy reklamowe. W piątek drugi dzień Targów Edukacyjnych, podczas których promuje się w sumie ponad trzydzieści szkół ponadgimnazjalnych i innych placówek edukacyjnych z Tarnowa. TARGI

Aby mazurki na Waszym świątecznym stole koncertowały tak słodko jak co roku, aby zajączki wielkanocne nie skąpiły Wam podarków, a dobry Bóg - swojej łaski. Wesołego Alleluja! WIELKANOC2015

Kiermasz wielkanocny

31
marca
2015

Dziś w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny, na którym sprzedawane były ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów VII LO i dzieci z Przedszkola nr 33
w Mościcach. Dochód ze sprzedaży stroików w całości zostanie przekazany na zakup karmy do schroniska dla zwierząt w Krzyżu. KIERMASZ

Historyczne laury

31
marca
2015

2015 rok został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Jana Długosza. W tym roku przypada 600. rocznica urodzin wybitnego polskiego kronikarza, dyplomaty i duchownego.
My też uczciliśmy dokonania średniowiecznego uczonego, pogłębiając wiedzę na temat jego życia i dorobku. W konkursie Jan Długosz i „Roczniki, czyli Kroniki Sławnego Królestwa Polskiego” zwyciężył Wojciech Skruchz klasy 2a, tuż zanim uplasował się Mateusz Koza, zaś trzecie miejsce ex aequo zajęli: Edyta Kurczab
i Mateusz Marek.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy!

Zwycięzcy konkursu o tytuł Mistrza Gramatyki Języka Niemieckiego klas I:
I miejsce - Natalia Klaper, kl. Ie
II miejsce - Arkadiusz Mruk, kl. Ia; Edyta Piątek, klasa Ie
III miejsce - Zuzanna Łagowska, kl. Id

Zwycięzcy konkursu o tytuł Mistrza Gramatyki Języka Niemieckiego klas II:
I miejsce - Małgorzata Iwaniec, kl. IIa
II miejsce - Dariusz Lewicki, klasa IIf
III miejsce - Patrycja Kmiecik, kl. IIa; Karolina Kłyś, kl. IIf

Nowy numer naszej szkolnej gazetki został wyróżniony przez jury ogólnopolskiego konkursu organizowanego na platformie edukacyjnej "Junior Media" Polskapresse.
Co miesiąc w konkursie "Junior w druku" wygrywa 50 najlepszych wydań gazetek szkolnych z całej Polski. My wygraliśmy po raz trzeci - wszystkie nasze gazety zostały zauważone. Nagrodą jest 250 egzemplarzy gazetki wydrukowanej na gazetowym papierze w profesjonalnej drukarni prasowej. Powinny dotrzeć do szkoły w przyszłym tygodniu.
A o czym tym razem napisali uczniowie klasy 2a dziennikarskiej możecie poczytać tutaj. siodme3

Kręcimy film

25
marca
2015

Czy ktoś z Was marzył kiedyś o roli w filmie? Jeśli tak, nadarza
się właśnie idealna okazja, aby spełnić (w jakimś stopniu) swoje marzenia.
Zachęcamy do współpracy w tworzeniu nowego filmu promującego Siódme Liceum! Jeżeli chcesz znaleźć się przed kamerą, wspomóc nas rekwizytami, bądź podczas produkcji – nie czekaj, przyjdź do nas!
Samorząd VII LO
A tak pracowaliśmy dzisiaj... FILMM

godz.16:30     godz.17:00
Klasa Ia - sala nr 3     Klasa IIIa - sala nr 1
Klasa Ib - sala nr 2     Klasa IIIb - sala nr 8
Klasa Ic - sala nr 4     Klasa IIIc - sala nr 9
Klasa Id - sala nr 8     Klasa IIId - sala nr 5
Klasa Ie - sala nr 9     Klasa IIIe - sala nr 4
Klasa IIa - sala nr 1     Klasa IIIf - sala nr 3
Klasa IIb - sala nr 10
Klasa IId - sala nr 11
Klasa IIe - sala nr 6
Klasa IIf - sala nr 5

Od godz.17:00 będą realizowane konsultacje dla Rodziców:
sala nr 2:
nauczyciele języka polskiego, historii, WOS, WOK, historii i społeczeństwa
sala nr 10:
nauczyciele matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, przyrody
sala nr 11:
nauczyciele języków obcych
pokój nauczycielski:
nauczyciele wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa

W razie potrzeby kontaktu z nauczycielami odbywającymi zebrania od godz.17:00 będą oni dostępni od godz. ~17:30

Konkurs biblijny

20
marca
2015

24 marca odbędzie się szkolny etap Konkursu Biblijnego . Organizatorzy zapraszają do auli Domu Katechetycznego, na godz. 9.10.

„Czytajmy razem!” to konkurs fotograficzny dla klas VII LO. Droga do sukcesu
jest prosta: pomysł, książka, wspólne zdjęcie. A jeśli towarzyszyć temu będzie śmiech i zabawa, to już jesteście zwycięzcami.
Powodzenia!
Szczegółowe informacje w regulaminie

W najbliższych dniach odbędą się w naszej szkole dwa konkursy
języka niemieckiego:

1. Konkurs o tytuł Mistrza Gramatyki Języka Niemieckiego dla klas I będzie miał miejsce 20 marca o godz. 11.00 w budynku ODN.
2. Konkurs o tytuł Mistrza Gramatyki Języka Niemieckiego dla klas II odbędzie się
23 marca o godz. 11.00
w budynku ODN.
Zapraszamy osoby zainteresowane, chcące sprawdzić swoje umiejętności!

Dzisiaj nasza drużyna wygrała pojedynek z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Zwyciężyliśmy przewagą blisko 140 punktów.
Teza naszej trzeciej debaty w grupie A brzmiała: "Mowa jest srebrem a milczenie złotem". Zespół VII LO miał za zadanie obalić to stwierdzenie. W decydującym
o przejściu do dalszej rywalizacji spotkaniu naszą szkołę reprezentowali: Radosław Mazurkiewicz, Jeremi Serafin, Mateusz Koza, Kinga Merchut, Marcin Nasiadka
i Tomasz Sidor.
W półfinale VII LO zmierzy się z III LO. DEBATA_12.03

W piątek, 6 marca, uczestniczyliśmy w pierwszej gali poprzedzającej Karpacki Wyścig Kurierów. Spotkanie odbyło się na scenie
underground Tarnowskiego Teatru.

Organizatorzy przedstawili program i trasę tegorocznego wyścigu oraz listę startową drużyn. Zaprezentowano także koszulki liderów poszczególnych klasyfikacji. W tym roku rywalizacja juniorów z 40 zespołów z blisko 20 krajów
od 28 kwietnia do 3 maja.
Karpacki Wyścig Kurierów to międzynarodowa impreza sportowa zainaugurowana
1975 roku, reaktywowana w roku 2009. Rozgrywa się na terenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Organizowana jest ku pamięci bohaterskich kurierów polskiego państwa podziemnego z okresu II wojny światowej.
Mieliśmy okazję obserwować, jak przebiega konferencja prasowa, jak pracują profesjonalni fotoreporterzy i dziennikarze oraz jak organizowana jest gala promująca duże wydarzenie sportowe.
Tekst i zdjęcie: Mateusz Koza, klasa IIa KURIERZY_2015

Jeśli lubisz fotografować, to proponujemy, abyś wolny czas spędził aktywnie. A jeśli zdarzy się, że utrwalisz w kadrze zabytek architektoniczny, który będziesz mijać, to wywołaj zdjęcie i dostarcz je wraz z wersją elektroniczną do biblioteki szkolnej
do 13 marca 2015 r.
Nagrody czekają!

Szczegóły w regulaminie

REKOLEKCJE

W lutowym numerze gazety wiele różnorodnych i interesujących materiałów,
m.in. o Pochodzie Trzech Króli, który przygotowali nasi uczniowie. Ponadto
o zwycięstwie drużyny VII LO w drugim już pojedynku Tarnowskiej Ligi Debatanckiej oraz szukaniu nowych znajomości przez Internet. Te i wiele innych informacji znajdziecie w papierowym wydaniu "Siódmego Nieba", które można otrzymać na przykład w szkolnym radiowęźle.
Arkadiusz Mruk, klasa Ia
Gazetka dostępna tutaj GAZETKA2

Zapraszamy do udziału
w Konkursie Historycznym
Jan Długosz „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”
1. Praca konkursowa składać się będzie z:
• testu na temat życia i twórczości Jana Długosza ze szczególnym uwzględnieniem Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego,
• analizy tekstów historycznych.
2. Konkurs odbędzie się 19 marca 2015 r.
3. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o zgłoszenie się do p. Moniki Barnackiej-Gawlik lub p. Beaty Łabno do 18.03.15 r.

Nowy samorząd VII LO

12
lutego
2015

Na wczorajszym spotkaniu przedstawiono nowy Samorząd Szkolny.
Funkcje skarbnika, sekretarza i wiceprzewodniczącecgo pełnić będą odpowiednio:
Tymoteusz Stelmach, Karolina Piekarz i Radosław Mazurkiewicz, na czele
z przewodniczącym Mateuszem Kozą. SAMORZAD

11 lutego na hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego odbyły sie
miedzyszkolne eliminacje VI edycji paintballowych zawodów w Tarnowie.
VII LO reprezntowało 5 drużyn, najlepszym z nich okazał się być zespół z klasy II a w składzie: Konrad Skórka, Mateusz Marek oraz Rafał Słowik. 13 lutego, odbędzie sie wielki finał, podczas którego zostanie wyłoniona zwycięska trójka. P-BALL

06.02.2015r. progi VII Liceum odwiedził podróżnik z grupy Trzask.
Opowiedział o swoich przygodach i podróżach po Bałkanach. Widownia była zachwycona żartami prowadzącego i szansa na zdobycie darmawych żelków.

W czwartek, 5 lutego uczniowie klas II uczestniczyli w spotkaniu
z ks. Stefanem Irlą, diecezjalnym egzorcystą, proboszczem i katechetą. Tematem wykładu były wspolczesne zagrożenia duchowe".

Wszyscy z uwagą przysłuchiwali się opowieściom o pracy egzorcysty i jego osobistych doświadczeniach. Na zakończenie zasypano księdza pytaniami, na które udzielił inetresujących odpowiedzi.

W dniach 21-23 stycznia w Krakowie odbyła się XXXIII Olimpiada
Języka Łacińskiego. W konkursie wzięła udział reprezentacja naszej szkoły.

Po etapie szkolnym zakwalifikowali się: Carina Rząca, Monika Kukułka, Klaudia Makowska, Magdalena Przybyło, Kamil Bogacz - z klasy 3e oraz Justyna Soboń
z klasy 2e. Uczniowie naszej szkoły byli jedynymi reprezentantami miasta Tarnowa.
W czasie dwudniowych zmagań tłumaczyli teksty, rozwiązywali test gramatyczny
i popisywali się znajomością lektur. Olimpiada prowadzona była przez pracowników naukowych Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas pobytu w Krakowie korzystaliśmy także z rozrywek kulturowych miasta. Obejrzeliśmy film „Birdman” w Kinie pod Baranami, byliśmy także na wystawie poświęconej Oldze Boznańskiej w Muzeum Narodowym.
OLIMPIADA.LACINA.JPG

Studniówka VII LO 2015!

(naciśnij, aby zobaczyć więcej zdjęć) 31
stycznia
2015

31 stycznia odbyła się studniówka uczniów VII LO w Tarnowie. Tegoroczni maturzyści bawili się w restauracji Roma. Zobaczcie naszą fotorelację! STUDNIOWKA

Od 20 października do 28 listopada uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego
w Tarnowie składali swoje prace w ramach konkursu krajoznawczego z języka niemieckiego zatytułowany "Wohin in der Urlaub".
Konkurs był podzielony na dwa etapy. Swoje pomysły można było przedstawić za pomocą prezentacji komputerowej lub folderu informacyjnego. Wzięło w nim udział siedemnastu uczniów.
W kategorii prezentacja komputerowa zwyciężczynią została Patrycja Feldy z klasy 2e. Najlepszy folder informacyjny został zaprojektowany przez Kamilę Klimczak z klasy 1a, na podium stanęły również: Karolina Nowak z klasy 3b i Justyna Soboń z klasy 3d.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcie: Gabriela Duszyńska, klasa Ia NIEM_URL

Sukces Karoliny Stec

29
stycznia
2015

Uczennica klasy 3a naszej szkoły otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
By otrzymać takie wyróżnienie trzeba uzyskać wysoką średnią ocen
albo odznaczyć się dodatkowymi osiągnięciami. W przypadku Karoliny został spełniony pierwszy warunek - ma średnią 5,4. Jest jedyną uczennicą VII LO, której udało się zdobyć tak prestiżowe stypendium. Nagrodę finansową zamierza przeznaczyć na dalsze kształcenie i zakup materiałów potrzebnych do matury. Dla Karoliny jest to ogromna motywacja i radość z osiągniętego sukcesu.
Gala, podczas której prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wręczył stypendia, odbyła się w grudniu w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej.
Gratulujemy Karolinie, a pozostałym uczniom naszej szkoły życzymy podobnych osiągnięć.
Aleksandra Kubala, klasa 2a KAROLA

Pochód Trzech Króli

(naciśnij, aby zobaczyć więcej zdjęć) 06
stycznia
2015

We wtorek (6.01.15) ulicami Tarnowa przeszedł organizowany przez VII Liceum Ogólnokształcące "Pochód Trzech Króli". POCHOD

W połowie listopada w naszej szkole rozpoczęła się coroczna zbiórka żywności dla polskich rodzin mieszkających na Ukrainie. Z zebranych
i zakupionych produktów udało się przygotować ponad 300 paczek.

Dnia 4 grudnia 2014 r. o godz. 8 spod naszej szkoły wyjechała delegacja złożona
z przedstawicieli VII LO, ZSGE, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz szkół gminy Tarnów. Wszyscy razem udali się na Kresy Wschodnie. Na miejsce dotarliśmy o godz.16 i nie marnując czasu odwiedzaliśmy polskie rodziny wręczając paczki dzieciom, które czekały na nas cierpliwie od kilku godzin. Nasze zmęczenie po długiej trasie zostało wynagrodzone uśmiechem na ich twarzach.
Dotarliśmy też do dwóch kościołów w Czyszkach i Pnikucie, gdzie oczekiwali na nas Polacy, przywitali nas śpiewem kolęd i pastorałek. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza mogliśmy się ogrzać i posilić na plebanii. Wieczorem dotarliśmy do polskiej szkoły w Strzelczyskach, gdzie mimo późnej pory oczekiwała na nas młodzież, tu też zostaliśmy gorąco przyjęci. Specjalnie dla nas dzieci przygotowały program artystyczny.
Następnego dnia udaliśmy się do Lwowa, udało się nam zwiedzić Cmentarz Orląt Lwowskich, był to czas wyciszenia i refleksji. Widok tysiąca białych mogił wprawia
w zadumę. Nadszedł czas powrotu do domu, do Tarnowa dotarliśmy ok. godz.22, zmęczeni, ale z poczuciem dobrze wykonanego zadania. UKRAINA.PACZKI

W imieniu zespołu redakcyjnego gazetki szkolnej, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym pierwszym (grudniowym) wydaniem. Z góry przepraszamy za wszelkie niedociągnięcia, niemniej jednak dopiero się uczymy. Proces tworzenia przyniósł nam ogrom radości, samorealizacji, więc z uśmiechem na twarzy oraz z dumą przekazujemy w Wasze ręce pierwszy numer, bierzcie póki gorący.
Sylwia Skurnóg
Można go znaleźć też pod tym linkiem
A oto okładka naszego pisma GAZETKA1

W miniony piątek, 5 grudnia, rozdawaliśmy prezenty dzieciom w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Romanowicza. Zostaliśmy ciepło przyjęci zarówno przez dzieci jak i pedagogów, a nasza obecność wywołała uśmiech na nie jednej twarzy.
Mateusz Koza, klasa IIa MIKOLAJ

Po raz kolejny uczniowie VII LO włączyli się do akcji zbierania produktów żywnościowych i środków czystości dla mieszkańców Kresów Południowo - Wschodnich. Na początku grudnia dary dotrą do trzech polskich miejscowości na Ukrainie. Każda klasa "Siódmego" przygotowała po sześć paczek z takimi produktami. W ich pakowanie zaangażowali się uczniowie klas pierwszych i drugich. Oprócz tego uczniowie VII LO kwestowali w supermarkecie "Dąbrówka" w Mościcach, a zebrane pieniądze przeznaczyli także na pomoc dla mieszkańców Kresów. Zbiórka produktów przydatnych na święta organizowana jest przez młodzież naszej szkoły od kilkunastu lat we współpracy z tarnowskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich oraz W VII LO akcję koordynują panie Ilona Chorabik - Pabian i Monika Barnacka - Gawlik.
Tekst: Aleksandra Basta, Paulina Ryba kl. Ia
zdjęcia: Kinga Merchut kl. Id WYKRES_MIKOLAJ