News and Blog

Wiadomości

Wizyta w PWSZ w Tarnowie

pwsz_pokazy

Wizyta w PWSZ w Tarnowie

20 kwietnia uczniowie klas 3e i 2f, pod opieką p. Agnieszki Kani,  p. Urszuli Banaś-Mróz, p. Agaty Leśniowskiej, uczestniczyli w dniach otwartych PWSZ w Tarnowie.

Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy oraz wysłuchali ciekawych wykładów z dziedziny biologii między innymi: na temat prawidłowego badania piersi, mieli możliwość przeprowadzenia badania 
i zdiagnozowania guzków w piersi i węzłach chłonnych.

Czy wiesz że: 

Na rosnącą zachorowalność na raka piersi ma wpływ wiele czynników. Wielce prawdopodobne, że szkodzi nam zwiększająca się liczba samochodów, zanieczyszczone powietrze, sztuczna żywność. Coraz częściej mówi się również o przemysłowych estrogenach – substancjach chemicznych, które oddziałują podobnie jak naturalne estrogeny i mogą mieć wpływ na zdrową tkankę piersi. Industrialne warunki życia, dieta i stres także nie są obojętne dla zdrowia. Jeśli chodzi o predyspozycje genetyczne, to jest w Polsce grupa 500 tys. kobiet – głównie z nieprawidłową mutacją genu BRC1 lub genu CHEK2. U nich ryzyko raka piersi jest od pięciu do dziesięciu razy większe niż u przeciętnej Polski. Regularne badanie piersi powinno być priorytetem w grupie nosicielek mutacji BRC1. Należy podkreślić, że rak piersi, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, jest całkowicie uleczalny. Jeśli guzek ma nie więcej niż 2 cm oraz nie ma przerzutów do węzłów chłonnych, to istnieje duża szansa na pełne wyleczenie. Badanie piersi pozwala wychwycić zmiany nowotworowe w niższym stopniu zaawansowania. Niestety, wciąż wiele Polek umiera, bo nie chodzą na badania, a guz diagnozuje się u nich zbyt późno.

Ponadto mieliśmy możliwość obejrzenia ciekawych doświadczeń chemicznych.

Zdjęcia:

no images were found

Skip to content