Wizyta w PWSZ w Tarnowie
23 kwietnia 2018 2018-10-22 20:58Wizyta w PWSZ w Tarnowie
20 kwietnia uczniowie klas 3e i 2f, pod opieką p. Agnieszki Kani, p. Urszuli Banaś-Mróz, p. Agaty Leśniowskiej, uczestniczyli w dniach otwartych PWSZ w Tarnowie.
Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy oraz wysłuchali ciekawych wykładów z dziedziny biologii między innymi: na temat prawidłowego badania piersi, mieli możliwość przeprowadzenia badania
i zdiagnozowania guzków w piersi i węzłach chłonnych.
Czy wiesz że:
Na rosnącą zachorowalność na raka piersi ma wpływ wiele czynników. Wielce prawdopodobne, że szkodzi nam zwiększająca się liczba samochodów, zanieczyszczone powietrze, sztuczna żywność. Coraz częściej mówi się również o przemysłowych estrogenach – substancjach chemicznych, które oddziałują podobnie jak naturalne estrogeny i mogą mieć wpływ na zdrową tkankę piersi. Industrialne warunki życia, dieta i stres także nie są obojętne dla zdrowia. Jeśli chodzi o predyspozycje genetyczne, to jest w Polsce grupa 500 tys. kobiet – głównie z nieprawidłową mutacją genu BRC1 lub genu CHEK2. U nich ryzyko raka piersi jest od pięciu do dziesięciu razy większe niż u przeciętnej Polski. Regularne badanie piersi powinno być priorytetem w grupie nosicielek mutacji BRC1. Należy podkreślić, że rak piersi, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, jest całkowicie uleczalny. Jeśli guzek ma nie więcej niż 2 cm oraz nie ma przerzutów do węzłów chłonnych, to istnieje duża szansa na pełne wyleczenie. Badanie piersi pozwala wychwycić zmiany nowotworowe w niższym stopniu zaawansowania. Niestety, wciąż wiele Polek umiera, bo nie chodzą na badania, a guz diagnozuje się u nich zbyt późno.
Ponadto mieliśmy możliwość obejrzenia ciekawych doświadczeń chemicznych.
Zdjęcia:
no images were found