Aktualności

Wiadomości

Olimpiada Wiedzy o Afryce

1

Olimpiada Wiedzy o Afryce

Olimpiada Znajomości Afryki wprowadza uczniów w świat wiedzy o kontynencie afrykańskim oraz pracujących tam blisko 900 polskich misjonarzy, dbając o ich rozwój intelektualny, etyczny, emocjonalny oraz społeczny.

W dniu 12 kwietnia 2023 roku odbył się Ogólnopolski finał XXI Olimpiady Znajomości Afryki, w malowniczo położonym Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA koło Lublińca
w Kokotku. Do Kokotka przyjechało 83 finalistów reprezentujących wszystkie województwa. Historia przebiegała następująco:

Etap I (szkolny): 5.12.2022 r. Do pierwszego etapu przystąpiło 9 uczniów naszej szkoły.

Etap II (wojewódzki): 04.03.2023 r. – odbył się w Krakowie.

Do II etapu przystąpiło 1300 uczniów z całej Polski w tym uczniowie z naszej szkoły:

Jarosz Szymon  – klasa 2c

Bogacz Patrycja – klasa 3c

Robak Dariusz – klasa 2a

Tomasz Nowak – klasa 3a

 

Etap III (centralny, ogólnopolski): odbył się 12.04.2023 r.

 w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku. Finał trwał  90 minut i składał się z 70 pytań wielokrotnego wyboru.

Wśród 83 finalistów z całego kraju znalazł się Tomasz Nowak  z naszej szkoły.

Gospodarze nie tylko bardzo sprawnie przeprowadzili zawody finałowe (test wielokrotnego wyboru zawierający 70 pytań), ale zadbali także o uatrakcyjnienie pobytu uczestników i ich opiekunów. Na gości czekała smaczna kuchnia, a wieczorem  interesujące spotkania
z misjonarzami . Przewodniczący jury a jednocześnie przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady o. prof. dr hab. Jarosław Różański na jej zakończenie podkreślił, że Olimpiada cieszyła się ona wyjątkowym zainteresowaniem, gdyż do etapu szkolnego przystąpiło ponad 1300 uczniów z całej Polski. Wszystkie trzy testy, z finałowym włącznie były bardzo wymagające i zawierały pytania zakresu historii, geografii, wosu, etnografii i innych dziedzin.

     Każdy finalistów finałowej olimpiady  uzyskał zwolnienie z etapu rekrutacji na studia wyższe na wybranych uczelniach, mi. in. UKSW, UW czy UJ. Laureaci i finaliści Olimpiady Znajomości Afryki będą przyjmowani na wybrane uczelnie w kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego .

Gala finałowa zakończyła się wręczeniem nagród – dyplomów
i zaświadczeń dla finalistów i laureatów XXI edycji Olimpiady Znajomości Afryki.

 Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu Tomasz Nowaka ucznia naszego liceum odniesionego
w trudnej, wymagającej dużego zasobu wiedzy i zaangażowania olimpiadzie.

Gratulacje dla Tomasza, jego nauczyciela – opiekuna p. Agnieszki Kania oraz podziękowania dla Dyrekcji szkoły za pomoc i wsparcie przy organizacji zawodów szkolnych i wyjazdów na kolejne etapy olimpiady.

Gratulujemy!

Czekamy na kolejnych chętnych uczniów z naszej szkoły w przyszłym roku, którzy chcieliby uczestniczyć w eliminacjach –warto, ponieważ laureaci i finaliści Olimpiady Znajomości Afryki będą przyjmowani na wybrane uczelnie w kraju
z pominięciem postępowania rekrutacyjnego co pozwala im dostać się na wymarzone kierunki.

Zainteresowani uczniowie naszej szkoły będą moli zgłaszać się do swoich nauczycieli geografii w przyszłym roku.

 

 

 

 

Skip to content