Aktualności

Wiadomości

Zapomniane tradycje Dziadów

IMG_20221028_121813

Zapomniane tradycje Dziadów

                                                                                                                                                                                                                                

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, 

Co to będzie, co to będzie?

Mickiewicz, Dziady część II

 

     28.10.2022 r. uczniowie VII LO przypomnieli zapomniane tradycje Dziadów, a także pradawne wierzenia Słowian. Dlatego w  tym dniu po szkolnych korytarzach snuły się postaci: rusałek, duchów leśnych, ubożąt, gumienników, mar czy strzyg. Pod czujnym okiem opiekunki projektu Pani Agnieszki Kani, przy pomocy Samorządu Uczniowskiego i całej społeczności szkolnej, szkołę zdobiły ilustracje mitologicznych duchów,  drewniane maski karboszki, a szkolne parapety- jesienne kompozycje z wrzosów, liści i dyń. Młodzież przygotowała również stoisko, na którym znajdowały się wypieki, jesienne przysmaki. Zaangażowanie młodzieży naszej szkoły było jak zawsze ogromne; szczególne podziękowania należą się Kasi i Tomkowi z klasy 3 A, za pomysły, kreatywność i zaangażowanie… .

        O starych rytuałach dowiadujemy się przede wszystkim z dramatu Dziady cz.II
A. Mickiewicza i chociaż to fikcja literacka, to jednak nasz wieszcz pełnymi garściami czerpał z tradycji ludowej i pogańskich obrzędów. Pamiętając o tym wybitnym dziele, zorganizowano również konkurs, w którym uczniowie mogli się wykazać znajomością nie tylko utworu A. Mickiewicza, ale i mitologią słowiańską.   

Oprócz dobrej zabawy była to okazja do przybliżenia zapomnianych obrzędów, literatury. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mieli okazję rozwijać umiejętności pracy zespołowej, poznawczej, kreatywność, a także gotowość do podejmowania inicjatyw,

Gratulujemy pomysłu!


Skip to content