Aktualności

Wiadomości

4 października – Światowy Dzień Onkologii

Stop nowotworom

4 października – Światowy Dzień Onkologii

Obchody Światowego Dnia Onkologii są okazją do zwrócenia społecznej uwagi na profilaktykę nowotworów w życiu codziennym, a także na problemy osób zmagających się z chorobami onkologicznymi.

Rozwój choroby nowotworowej w organizmie człowieka trwa od kilku do kilkunastu lat. Najpierw musi zadziałać czynnik powodujący niepożądane zmiany w komórce, która następnie namnażając się tworzy guza nowotworowego. Nieprawidłowe komórki powstają
w ciele człowieka w ciągu całego życia, ale zdrowy organizm potrafi sam zniszczyć źle działającą komórkę.

Wraz z rozwojem cywilizacji i skażeniem środowiska naturalnego człowieka wzrasta zachorowalność na nowotwory, które stały się chorobami cywilizacyjnymi. Dlatego niezwykle ważne jest podejmowanie działań sprzyjających zdrowiu oraz stosowanie profilaktyki medycznej. W celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na czynniki niesprzyjające zdrowiu powstał „Europejski kodeks walki z rakiem”, w którym m.in. zaleca się unikania palenia tytoniu i picia alkoholu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i stosowanie zdrowej diety oraz podejmowanie aktywności fizycznej.

Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium znacznie zwiększa szansę pełnego powrotu do zdrowia, stąd niezwykle ważną jest  kontrola stanu zdrowia i branie udziału w badaniach przesiewowych. Możemy więc uniknąć części zachorowań, pod warunkiem prowadzenia właściwego – prozdrowotnego trybu życia.

Właśnie dziś, na całym świecie głośniej mówi się o chorobach nowotworowych, ich profilaktyce i życiu z rakiem. W Polsce z powodu nowotworów umiera rocznie około 100 tysięcy osób. Najczęściej chorujemy na nowotwory: płuc, piersi, prostaty, jelita grubego, jajników, szyjki macicy. Mimo, że nasza świadomość na temat chorób nowotworowych rośnie z roku na rok, nadal zapominamy o profilaktyce.

Nie tylko dziś warto pamiętać o tym, że wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zwiększa nasze szanse na pokonanie choroby. Niezwykle ważne jest obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Zachorować na raka może każdy, jednak niektórzy z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia.

Światowy Dzień Onkologii to bardzo dobra okazja do tego, aby przypomnieć że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomagają układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi, a to oznacza że części zachorowań możemy uniknąć, pod warunkiem prowadzenia właściwego trybu życia.

Oto 12 sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka:

1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.

2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.

3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.

4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.

5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia:
– jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców;
– ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych;
– unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą zawartością soli.

6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.

7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.

8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.

10. Kobiety powinny pamiętać o tym, że:
– karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią;
– hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.

11. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko:
– wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków);
– wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).

12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania:
– raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet);
– raka piersi (u kobiet);
– raka szyjki macicy (u kobiet).

 

Skip to content